דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צור הדסה: א"ת של ביתר עלית מסכן אותנו ביטחונית וסביבתית

אזור התעשייה המיועד לקום במתחם 'היער האנגלי' מתוכנן להעסיק אלפי פלסטינים ולא יפתור את בעיות התעסוקה של העיר ביתר עלית, כך טענו נציגי היישוב צור הדסה בדיון שהתקיים השבוע ועסק בהתנגדויות לאזור התעשייה שמקדמת עיריית ביתר עלית.

יו"ר הוועדה המקומית לתו"ב של ביתר עלית, ראש העיר מאיר רובינשטיין, טען כי אזור התעשייה יסייע לחלץ אלפים מתושבי ביתר עלית ממעגל האבטלה. “בשם של למעלה מ-60 אלף תושבי העיר אנחנו רוצים לעשות מעשה ולהוציא את החרדים למעגל העבודה...אנחנו עיר מס' 1 בהיקף המובטלים בכל הארץ...בעוד 5-7 שנים נראה אלפי חרדים וחרדיות יוצאים בבוקר בכבוד לעבודה", הבטיח רובינשטיין למשתתפי הדיון.

בדיון השתתפו נציגים רבים של הגופים הירוקים שהדגישו את הרגישות ההידרולוגית הגבוהה של השטח עליו מיועד לקום אזור התעשייה (ממזרח לכביש 375 ובסמוך לכפרים חוסאן ובתיר), את שפע המעיינות הנובעים בו, את העובדה שאונ"סקו הכריזה על האזור כמיועד לשימור ואת חשיבותו כחלק מהמסדרון האקולוגי המרכזי שעובר לאורך ישראל.

סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה, שלומי מגנזי, אמר כי תושבי צור הדסה ויישובי המזלג אינם מתנגדים להקמת אזור תעסוקה לתושבי ביתר עלית, אך המתכונת של התכנית המוצעת צפויה לגרום להחרפה חמורה של הבעיות הביטחוניות שכבר קיימות היום באזור. “באזור התעשייה שיקום צפויים לעבוד כ-5000 עובדים ולמרות זאת לא התקיימה חפיפה בין כוחות הביטחון השונים שפועלים משני צידי קו התפר, מג"ב וצה"ל...”, הדגיש מגנזי, “הסוגיה של האבטחה של קו התפר נופלת בין הכיסאות...”.

נציג ועד צור הדסה, עו"ד ענר חפץ אמר כי אין כל הגיון להותיר את הנושא הביטחוני הבעייתי לשיקול דעתו של קצין מטה במנהלת איו"ש, כפי שמציעה התכנית, וכי יש למצוא פתרון אחר לנושא הביטחוני.

מתחם אזור התעשייה 'היער האנגלי'

עו"ד חפץ הדגיש כי לאזור התעשייה המיועד אין פתרון ביוב משום שהפתרון המוצע, להוביל את השפכים למכון הטיהור בנחל שורק אינו ישים, לאור העומס הנוכחי במכון הטיהור.

כמו כן, דרש ועד צור הדסה להסיר מהתכנית את האפשרות להקים מבנים בגובה של 10 קומות ולצמצם למינימום אפשרי היתר למפעלים עם פוטנציאל זיהומי גבוה.

נציג עמותת תושבים צור הדסה, עו"ד אמיר זהר התעמת עם ראש עריית ביתר עלית בסוגיית ההיתר למפעלים מזהמים (פלסטיק / בטון ואבן / עורות / משחטות) והדגיש כי כנגד ראש העיר המכהן עומד כתב אישום על זיהום של המעיינות בוואדי פוכין במי ביוב. “ברור שכל המפעלים האלה לא יעסיקו תושבים מביתר עלית אלא פועלים פלסטינים, וכי לא תקום תעסוקה נקייה בסמיכות למפעלים מזהמים, אלא להיפך...הדבר יעודד הקמת מפעלים מזהמים נוספים".

עו"ד זהר ציין כי עיריית ירושלים נכשלה בניסיון לנטר את הזיהום הכבד שמייצרים מפעלים באזור התעשייה עטרות ואמר כי אין להוציא מכלל חשבון שעיריית ירושלים מעוניינת להעביר חלק מהמפעלים המזהמים האלה לאזור ביתר עלית.

הוא הדגיש שוב את הסכנה שבה אלפי עובדים פלסטינים שיגיעו לאזור התעשייה ינצלו את ההזדמנות לחצות את קו התפר הפרוץ באזור צור הדסה, ויהפכו את היישוב למסדרון דרכו ינועו אלפי שוהים בלתי חוקיים אל אזור המרכז.

לסיכום אמר עו"ד זהר, כי אין לצור הדסה התנגדות לתעסוקת חרדים, אלא שיש להתאים את התעסוקה באזור התעשייה החדש לתושבים החרדיים ולא להקים מפעלים המיועדים לתעסוקת פלסטינים, ובמקביל לפתור את בעיות הביטחון והזיהום שהתכנית הקיימת מייצרת.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?