דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"אפשר היה למנוע את שריפת הענק בצור הדסה"

שריפה בצור הדסה - עמיחי צדקיהו.

האם ניתן היה למנוע את התפשטות שריפת הענק שהגיעה לפאתי היישוב צור הדסה וחייבה את פינויים של מאות משפחות ושל עשרות סוסים וכלבים מחוות הרי יהודה ? האם השריפה נגרמה כתוצאה מהצתה ? מעדויות שנצברו על ידי 'בקיצור' עולה כי ככל הנראה השריפה נגרמה ממעשה ידי אדם וכי היה אפשר למנוע את התפשטותה.

עדות חשובה לאופן שבו התפתחה השריפה שפרצה בבוקר יום ששי (4.6) ניתנה על ידי תושב צור הדסה, נעם אגמון, שהתראיין בהרחבה בתכנית הרדיו של ליאת רגב בכאן ב'.

אגמון העיד כי כבר במהלך החודשים אפריל ומאי הוא פנה לרשות הטבע והגנים, שהיא האחראית על שמורת הסנסן, והתריע על צמחייה יבשה וגבוהה שהתפשטה בעמק שבמרכזו זורם נחל הסנסן. "השטח באחריות רט"ג ולפני שנה היא יצאה במבצע לנקות את קו האורנים. אבל אחרי שנה נוצר אחו גדול, וצמחו צמחים בגובה קומת אדם. פניתי לרט"ג וזה לא נעשה", סיפר אגמון.


שריפה בצור הדסה - עמיחי צדקיהו

שני אופנועים

לדבריו, השריפה החלה כמה דקות לפני השעה תשע בכיפת הרכס של חורבת ג'רס, הנמצאת כמה מאות מטרים מערבית לשכונת הר כתרון. "ראיתי זוג אופנועי שטח שעולה לנקודה בהר כתרון, ואחרי שעה התחילה השריפה. זה מעלה חשד, אני מתפלא שהמשטרה לא פנתה אלינו לקבל אינפורמציה רלוונטית...אני נכנסתי לשמורה והגעתי לכבאית. כ-20 דקות אחרי שהגיעה, הגיע קב"ט היישוב ושאל מה להגיד לתושבים, השריפה התחילה חצי ק"מ מהיישוב, הכבאים היו מאוד רגועים ואמרו שהכל תחת שליטה...".

לדברי אגמון, "הייתי ראשון שזיהה את השריפה...מישהו הצית אותה...התקשרתי לביטחון בצור הדסה ושכנעתי אותם שהשריפה אצלנו. מכבי האש מבר גיורא שלחו כבאית והם היו שם בשעה 9:30. הייתה אש די קטנה, ברדיוס של 50-100 מטר...".

עדות נוספת היא של חבר ועד צור הדסה, יאיר קמייסקי: "אני בשעה 08:50 נמצא בתחנת דלק יער ביתר...ראיתי עשן דל ממערב לחירבת ג'רס...בשעה09:25 ...מתקשר הביתה שיעדכנו את מכבי אש והם עושים זאת. בסביבות 09:30 מדבר עם יוסי הקב"ט...הוא אומר לי שהנושא מוכר לו ולמכבי האש ושהשריפה נמצאת בשליטה".

בשעה 10:15 מודיע ועד צור הדסה לתושבים: "ישנה שריפה מדרום מערב להר כתרון, בשטח השמורה - רחוקה מבתי היישוב. כבאיות נמצאות באזור האירוע והשריפה בשליטה. נעדכן במידה ויהיו התפתחויות. אנא הימנעו מלהגיע לאזור".

בשעה 12:04 ביקש קב"ט צור הדסה מהציבור למסור פרטים על אופנועי השטח, שעלה חשד כי הם קשורים לשריפה. להלן לשון ההודעה שהפיץ הוועד: "הי יוסי כאן נעם, נפגשנו ליד הכבאית. בבוקר ראיתי שני אופנועני שטח מבחוץ לשער החווה. הם עלו רכובים לרכס הכיתרון מבחוץ לגדר. לאחר כחצי שעה ראיתי עשן מהאזור שהם נסעו אליו. דיווחתי לביטחון ונכנסתי לשמורה. שני האופנועים חלפו לידי במהירות בדרכם החוצה וסרבו לעצור. אני מניח שאחד מהם התהפך בחאראקה במורד הכיתרון, נשפך דלק ויצא ניצוץ מהאופנוע. כך פרצה לה השריפה. תוכל למצוא תצלום שלהם במצלמה של שער 1".

השריפה בצור הדסה - צילום יולי שוורץ

שעתיים מבוזבזות

עיקר הביקורת של אגמון וקמייסקי על פעולות הכיבוי מתמקדת בשעתיים שחלפו מהרגע שזוהתה השריפה לראשונה. "אם היו מרימים שני מטוסי כיבוי היו משתלטים על האש תוך חצי שעה", טען אגמון בראיון הרדיו, "בשעות הראשונות לא נעשה כלום. הכבאים הסתכלו על האש, הם היו במדרון ולא היו יכולים להגיע לנקודת השריפה. הם אמרו שהזעיקו מטוסים אבל הם יגיעו רק בסביבות 11:30. נראה לי תמוה שבמדינת ישראל אין מטוסי כיבוי לשעת חירום".

בשעה 11:22 מודיע הוועד המקומי לתושבים: "הוזמנו מטוסי כיבוי. צוותי כבאות בשטח. האירוע בשליטה של כיבוי אש והצלה. קב״ט היישוב בשטח מדווח מהמקום".

ואכן, בשעה 11:30 מגיעים שני מטוסי כיבוי ומבצעים יעף כיבוי וטסים בחזרה לנקודת התדלוק בחומר כיבוי. בשלב הזה, מעיד קמייסקי כבר השריפה התפשטה: "בשעה 11:30 שומע ואחרי זה רואה זוג מטוסי כיבוי מגיעים. עכשיו רואה מחלוני את כל היקף השריפה...היא משמעותית הרבה יותר גדולה...ניתן כבר לראות להבות גבוהות לפחות כ-10 מטר. אין בכלל פעילות כיבוי באזור השריפה למעט זוג מטוסי הכיבוי שעושים יעף כל חצי שעה".

בשלב זה החלה האש לגלוש במדרון לכיוון מזרח, אל העמק שבו זורם נחל סנסן, לכיוון היישוב צור הדסה. אגמון: "הגיעו זוג מטוסים ב-11:30, ואז האש כבר הייתה ברדיוס של 300 מטר, ובשעה 12:30 האש הגיעה לגדר היישוב...".

השריפה בצור הדסה - התפשטות האש מחרבת גרס

ציוד לקוי

לקראת שעות הצהריים החלו לנשוב רוחות מכיוון מערב למזרח והם דחפו את להבות האש לכיוון היישוב צור הדסה. הנה עדותו של קמייסקי: "בסביבות 14:30 מתחילים להגיע הרבה יותר מטוסים אך השריפה נמצאת כבר על גדרות הישוב...יורד לסייע במאמצי כיבוי ברחוב אשד... אנו מספר תושבים שמפעילים צינורות כיבוי מתוך מתקן כיבוי שנמצא ברחוב. חלק מהבריחים של הצינורות שבורים ולא מתפקדים היטב. במקום יש רכב כבאות קטן שלא מצליח לעצור את האש ורק אחרי שמגיע רכב גדול יותר (יכול להיות של קק"ל או רט"ג) ועוצמתי יותר, אנו מצליחים לכבות את האש על גבול הגדר של הרחוב".

האש המתקדמת לכיוון חוות הרי יהודה שבה נמצאים עשרות סוסים ועשרות כלבים בפנסיון, ומתקבלת החלטה לפנות את בעלי החיים למקום בטוח. מספר קמייסקי: "בתי הגדולה, שהיא מדריכת סוסים ירדה לשם לפני זה. סייעה להעלות חלק מהכלבים והסוסים למגרש הכדורסל בוותיקה. שם משוחח עם מנהלת החווה ומתברר שמכבי האש לא נתנו הוראת פינוי ומי שהתריע על כך לאנשי החווה הוא פקח של הרט"ג. הם התחילו לפנות וכשהיו כבר באמצע הפינוי הגיע רכב כיבוי אך ללא מים כך שלא יכול היה לפעול זמן מה...".

בשעה 13:49 מוציא ועד צור הדסה הודעה שעל תושבי הרחובות הסמוכים לשריפה להתפנות מבתיהם. "הודעת פינוי - תושבי רחוב אשד, טללים, ורכסים מתבקשים לפנות את בתיהם מיידית!!! ניתן להגיע לאולם הספורט היישובי הפתוח וערוך לקבלת התושבים". כ-400 משפחות המתגוררות ברחובות אלה מתפנות מבתיהן. חלקן מוצא מקלט באולם הספורט וחלקן מתפזר ברחבי האזור.


 

האש חוזרת לבעור

פעולות הכיבוי נמשכות בכל שעות אחר הצהריים של יום שישי בסיוע של 35 צוותי כיבוי שהגיעו לתגבר את הכוחות המקומיים ובסיוע של 10 מטוסי כיבוי. הפעולות נמשכו עד שעות הערב אז הכריזו לוחמי האש על שליטה באירוע. אך השטח עדיין בער.

ביום המחרת, שבת (5.6), שבה האש לבעור כשהיא נוטה לכיוון דרום מזרח, לעיר ביתר עילית ולכיוון גוש עציון. מספר קמייסקי: "יום שבת לקראת צהרים, למרות שהשריפה היא מאוד גדולה התמונה של יום שישי חוזרת. רכבי כיבוי לא יכולים להגיע לרוב אזורי השריפה וכל הפעילות היא על זוג מטוסים אחד... מתקשר למכבי האש (בסביבות 12 בערך) ודורש שיביאו הרבה מטוסים כי השריפה יוצאת שוב משליטה. רק אחרי כשעה פלוס מתחילים להגיע עוד מטוסים, אך היקף השריפה גדול הרבה יותר מיום שישי".

כידוע האש המשיכה לכיוון דרום והתפשטה לגוש עציון, אל מחוץ למטה יהודה, ושם בוצעו פעולות כיבוי נרחבות במהלך יום ראשון. הנזק שנגרם לשמורת הסנסן היה כבד - כ-2500 דונם עלו באש, פגיעה קשה בעצים בשמורה ובמיוחד באלון התולע שזוהי הנקודה הדרומית ביותר בעולם שהוא צומח בה, ריח כבד של עשן ופחמים ברחובות שעל המדרון הדרום-מזרחי של נחל סנסן.

השריפה בצור הדסה - צילום יולי שוורץ

דאגנו לגיזום

על רקע ביקורת חריפה שהשמיעו תושבים בצור הדסה על פעילות הוועד המקומי הפיץ הוועד ביום ראשון (6.6) סיכום אירוע: "בשעה שלוחמי האש, על הקרקע ובאוויר, נאבקו באש, פעלנו יחד איתכם לפינוי תושבים מבתיהם, פתחנו את בית העם ואולם הספורט היישובי לקליטת התושבים וסייענו לחוות הסוסים להעביר את בעלי החיים למקום מבטחים. תושבים פונו משכונות העמק והר כיתרון מחשש שהאש תפגע בבתיהם ובשל הסכנה משאיפת עשן ברמות גבוהות".

בוועד הודו למועצה האזורית מטה יהודה שהעמידה לרשות הוועד את אוטובוס החפ״ק שסייע בהערכות המצב ובשליטה באירוע, ולכל מי שנטל חלק בפעולות הכיבוי, כולל המתנדבים הרבים, ובהם גם עשרות מתושבי העיר ביתר עילית. יש לציין כי אגמון עצמו שיבח במהלך הראיון את הפעולות של הוועד המקומי אשר לדבריו: "תיפעל, לדעתי, מאוד במקצועיות את האירוע הלא צפוי הזה".

בוועד טענו כי בחודשים האחרונים בוצעו פעולות גיזום שמנעו את התפשטות השריפה לתוך היישוב: "המועצה מבצעת פעמיים בשנה עבודות גיזום עשביית פרא על תוואי גדר הביטחון וזאת במקביל לפעילויות גיזום ודילול שאנו מבצעים בתוך היישוב, והשנה לצד עבודות החרמש שכרנו טרקטור מכסחת שעבר בשטחי עיבור ביישוב וסייע בעבודת הגיזום הידנית. בבתים ביישוב בהם קיימת סמיכות גבוהה ליער ובהמלצת מערך כיבוי האש דיללנו עצי אורן באופן משמעותי. בנוסף, רק השנה סיימנו מבצע תקציבי רחב היקף בו הוספנו נקודות הידרנטים (ברזי כיבוי אש) ברחבי היישוב ותיקנו נקודות נוספות שלא היו תקינות. צעדים אלו הוכיחו עצמם כחשובים ביותר באירוע זה". בוועד לא התייחסו לתלונות על ליקויים באמצעי הכיבוי.


 

הפקת לקחים פומבית

בוועד המקומי ביקשו לקיים מהלך להפקת לקחים אך הודעה זו זכתה אף היא לביקורת ציבורית ברשתות החברתיות. קמייסקי: "חבל מאוד שמחר יתקיים דיון במעמד רק של חלק מסויים מאוד של גורמים ולא במעמד כלל הגורמים כולל אזרחים שיש להם מידע רב... יש כאן מספר מעגלים שאולי יחד יתנו תמונה הקרובה ביותר למציאות...”.

ביום שני (8.6) דיווחה יו"ר הוועד המקומי, דלית רוסו: “אתמול התכנסו עובדי הוועד כדי לאסוף את המידע שנאסף על ידם במהלך האירוע...אנו נפעל על מנת לקדם תהליך הפקת לקחים נרחב - של כל בעלי העניין ולקדם פעולה משותפת של הרשויות השונות, כדי לחזק את המוכנות לאירועי אש. יש לנו מחוייבות לשמור על ביטחון התושבים ונפעל מול כל הגורמים על מנת למנוע ולצמצם את היקפם של אירועים דומים בעתיד”.
רוסו הזמינה את התושבים למסור מידע על שאירע במהלך שעות האירוע והפנתה את המעוניינים לשאלון שפירסם הוועד בנושא זה.

שבועון 'בקיצור' ממתין לתוצאות התחקירים השונים. מבדיקה עם שירותי הכיבוי וההצלה עולה כי עדיין לא הסתיים תחקיר של האירוע.


 

תגובת המועצה
ממועצה אזורית מטה יהודה נמסר: “המועצה פועלת בכל ימות השנה למען התושבים בשגרה ובחירום על פי הנחיות גורמי הביטחון וההצלה. בחודשים האחרונים מתקיימת פעילות משותפת עם הרשות הארצית לכבאות והצלה יחד עם קרן קיימת לישראל בנושאי מניעה של שריפות בחורש טבעי”.

"באירוע האחרון בצור הדסה פעלה המועצה ביחד עם הוועד המקומי על מנת לדאוג לביטחון חיי התושבים ורכושם. בתים פונו ותושבים הופנו לאולם ספורט מרכזי ולבית העם בישוב. צוותי החירום והכוננות של המועצה ליוו את התושבים במשך כל האירוע, הן בפן הביטחוני והן בפן המנטלי”.

"המועצה ביצעה את כלל בקשות הרשות הארצית לכבאות והצלה בנושאי מניעה ועיכוב אזורי שריפות. לפני כחודש בוצעה פעילות של חישוף עשבייה סביב הישוב, בנוסף לפני שבוע ימים התקיים תרגיל חירום בין כלל כוחות ההצלה באזורי הישוב עם נציגי וועד צור הדסה”.

"המועצה פועלת ע"פ נוהל התארגנות לקיץ ומוכנה לכל תרחיש ואירוע חריג בכל שטחי המועצה. גם באירוע הנוכחי בצור הדסה המועצה פעלה בהתאם לנהלים סדורים ומאושרים על ידי כלל גורמי ההצלה והביטחון".


 


 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?