דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 30 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ברבורת הספרים

מיזם "קח תן ספרים" של בר טיירי מצור הדסה הפך לאירוע תרבותי שמכנס יחד חובבי קריאה מכל הגילאים

אנשים מחטטים בשולחן ומוצאים דברים ממש מעניינים. אירוע 'קח תן' ספרים בצור הדסה

כשאני מגיעה לפגוש את בר טיירי בבית קפה ירושלמי שכונתי, אני מוצאת אותה שקועה בקריאת ספר. “האנשים שאוהבים ספרים”, היא אומרת, “הם האנשים הנוחים בעולם, אף פעם לא משתעממים כשממתינים למישהו שיגיע לפגישה”.

בר, 39, נשואה לאילן ואמא לניצן ולשקד, עובדת כספרנית בעירית ירושלים. לצור הדסה היא הגיעה לפני כשלוש וחצי שנים וזמן קצר לאחר מכן יזמה את אירוע “קח תן ספרים”. “אני מחפשת בית חם לספרים, במקום לשים את הספרים ליד הפח ואז הם נהרסים, כואב הלב".

- איך הפכת לאוהבת ספרים?

“בסוכות של כיתה א', קנו לי את סדרת “קופיקו”, בחנוכה קנו לי את “דנידין” ובחופש הגדול קנו לי את “חסמבה”. זה מה שהכניס אותי לעולם הספרים. קראתי הכל. כשהייתי קטנה, הייתה לי ספרנית נוראית, בכיתה ה' היא קלטה שאני קוראת ספרי רומן רומנטי ולא הסכימה להשאיל לי כי היא לא האמינה שבאמת קראתי אותם. היא עשתה לי בוחן, ואחריו היא אמרה: תקראי כל מה שאת רוצה. הספרייה הייתה הבית השני שלי".

- גם בעבר הקמת יוזמות קהילתיות כאלה?

“בתקופה שעברנו לצור הדסה לא עבדתי ומאוד התגעגעתי לקטע של הספרייה. לפני שלוש שנים, לקראת שבוע הספר, התאכזבתי מכך שאין שום פעילות לקראת שבוע הספר ביישוב ואמרתי לעצמי צריך לעשות משהו. החלטתי להקים את 'קח תן ספרים', חשבתי שזו דרך נהדרת להכיר אנשים ולקבל ספרים בלי לקנות אותם, ככה בעלי יהיה מאושר שאני לא מבזבזת כסף על ספרים. פרסמתי את האירוע דרך הפייסבוק וקצת בלוחות המודעות. בעלי אמר שאני משוגעת ושאף אחד לא יבוא. אמרנו לעצמנו שנעשה את זה יום אחד, רק לכמה שעות בחניה, אבל אז הגיעו הרבה אנשים”.

- הופתעת מההצלחה?

“אני האמנתי, אבל בעלי היה בשוק ואמר: מה, יש עוד משוגעים חוץ ממך? הגיעו המון ספרים, כך שלמחרת עשינו רק “קח”. נשארו הרבה ואז תרמנו, חלק לבתי ספר, לבית חולים הדסה, למעון ילדים בגילה, וחלק השארנו לעצמנו. אני ושקד, שגם אוהב ספרים, מאוד נהנינו ,בעלי היה עדיין בשוק...”.

- החלטתם מיד להפוך את זה לאירוע קבוע?

"אחרי כמה חודשים באו אלי ואמרו, נו...מתי את עושה עוד פעם? את ה”קח תן” הראשון עשינו ביוני והחלטנו לעשות עוד אחד בסוכות. מאז אני עושה “קח תן ספרים” פעמיים בשנה. ראינו שיוני וסוכות סמוכים מידי החלטנו לדחות את ה”קח תן” השני לדצמבר, שיהיה כל חצי שנה. אם מזג האוויר יאפשר זה יהיה בחצר ואם לא זה יהיה בחניה, את מה שיישאר נתרום כמיטב המסורת".

הגיעו עוד משוגעים לספרים כמוני. בר טיירי

 

- איך הילדים מקבלים את האירוע?

“הילדים שלי מחכים ל”קח תן” , הם מאוד נהנים. שקד החליט לעשות יוזמה עסקית ובאירוע האחרון הוא מכר לימונדה בשקל, הרוויח 70 שקל, ומה הוא עשה בכסף? קנה ספרים....הייתי מאוד גאה בו. לפני שנה עשינו גם “קח תן” בגן של הבן שלי בצור הדסה, רק לילדים מהגן”.

- זה לא עול מפרך, ההכנות, קבלת האורחים בחצר הבית?

“גם היום זה עדיין כיף. מגניב לראות את האנשים מחטטים בשולחן ומוצאים דברים ממש מעניינים. למשל, הגיעו ספרי בישול משנות השמונים, כולם ראו את זה ופשוט התמוגגו. או הגיע סל מלא בכל הסדרה של שבט דב המערות, היה מדהים לראות איך אנשים קפצו עליו. באירוע הראשון הגיע מישהו שלא הבין את הקטע ושאל אם הוא יכול לקחת ספרים. אמרתי לו כן, בלי הגבלה, הוא הגיע עם ארגז ענק ולקח המון ספרי עיון. יש גם שולחן לילדים והם נהנים לחפש שם, זה הפניניג קהילתי”.

- איזה מקום תופסים הספרים ביומיום שלכם כמשפחה?

“יש לי חדר בבית שהוא רק חדר ספריה. אני אוהבת לחיות בעולם של ספרים, ומרגישה ברת מזל שיש לי אפשרות להגשים את החלום הזה ושאני זוכה לכזה פרגון מצד בעלי והילדים. אם לא נגשים את החלומות שלנו, אז מה נשאר?”.

- מה את קוראת היום?

"הרבה ספרי מתח, צרות של אחרים מרגיעות אותי...”

- כמה זמן את מקדישה לקריאה ביום?

"אני מנצלת זמן שאני מחכה לאנשים כדי לקרוא, משתדלת לקרוא שעה ביום. היום אני גם עובדת וגם לומדת אז יש פחות זמן”.

- ומה עם כתיבה?

"אני כותבת בעיקר למגירה, כשאני עצובה, ואני פחות עצובה בשנים האחרונות. אבל יום אחד גם זה יקרה. אולי עוד חמש שש שנים יצא ספר שלי”.

- אפשר לכנות אותך פיית הספרים מצור הדסה?

"אני מעדיפה לכנות את עצמי - ברבורת ספרים”.

 

האירוע הקרוב של “קח תן ספרים” יתקיים בסוף השבוע הבא (23-24/12, שישי 9:00-14:00 שבת 9:00-13:00) בבית משפחת טיירי, ברחוב הר כתרון 16/2, צור הדסה. טלפון: 050-3545535 (בר). ניתן להביא ספרים לפני האירוע בתיאום מראש.

אירית הורביץ

 

אירית הורביץ

irith2o@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?