דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה: הדיון הוכיח: אין היתכנות כלכלית לצור הדסה עצמאית

הדיון בוועדה הגיאוגרפית הוכיח כי גם במינהל התכנון וגם במשרד השיכון מבינים שאין היתכנות כלכלית להקמת רשות מקומית איתנה בצור הדסה. לתומכים במהלך במטה יהודה כדאי לעשות חושבים מחדש

בשבוע שעבר במסגרת דיון של הוועדה הגיאוגרפית תחת כותרת "שינוי מעמד מוניציפלי ושינוי גבולות הוועד המקומי צור הדסה" התכנסו לראשונה תחת קורת גג אחת לדיון פתוח כל השחקנים המרכזיים המעורבים בעתידו של הישוב צור הדסה: משרד הפנים, מנהל התכנון – משרד האוצר, משרד השיכון, מועצה אזורית מטה יהודה, ועד צור הדסה ועמותת תושבים למען צור הדסה.

מסגרת הדיון הייתה ברורה: יש לבחון האם ניתן ליצור מודל המאפשר ניהול הישוב במסגרת מטה יהודה תוך בניית מערכת ניהולית וכלכלית עצמאית חלקית או לחילופין, האם יש היתכנות כלכלית להפוך את צור הדסה למועצה מקומית נפרדת ממטה יהודה. לכל המשתתפים בדיון היה ברור שאי אפשר להמשיך במצב הנוכחי, שבו ישוב המונה יותר מ-11 אלף תושבים מנוהל באמצעות ועד מתנדב, ובוודאי לא ניתן לאפשר גדילתו ליותר מ-26,000 תושבים במצב הניהולי הקיים.

עמדת עמותת התושבים לאורך השנים הייתה ברורה וחדה - צור הדסה היא חלק בלתי נפרד מהמועצה אזורית מטה יהודה, היא משולבת במרקם החיים של המועצה והישוב מהווה מרכז שירותים לתושבי אזור המזלג.

יתרה מכך, במשך שנים אנו חוזרים ומדגישים כי אין עתיד כלכלי לצור הדסה עצמאית, לא עכשיו ולא בעתיד! הטענה שלנו מסתמכת על הפרוגרמה הכלכלית שאושרה בתוכנית המתאר של היישוב, שאינה תומכת בעצמאות כלכלית. על כן ביקשנו יצירת מודל ניהולי-כלכלי חדש לצור הדסה, המאפשר אוטונומיה ניהולית ועצמאות כלכלית בלא היפרדות מהמועצה האזורית מטה יהודה .

בדיון שהתפתח בוועדה התברר כי גם גורמי התכנון המקצועיים מצדיקים כיום, במידה רבה, את עמדת עמותת התושבים. האם עמדת רשויות התכנון פותחת אפשרות לדיון מחודש בתוכנית המתאר, באופן שיאפשר את ביטול ההרחבה של צור הדסה מעבר לגודל הישוב של היום? זאת סוגיה שיש לבחון ברצינות.

נציג משרד השיכון בדיון הודה, שהפרוגרמה הכלכלית בתוכנית המתאר של צור הדסה, שנכתבה על ידי חברת אורבניקס, אינה נותנת מענה כלכלי אמיתי לעתידו של הישוב כרשות עצמאית. לדבריו, רק פתיחת תוכנית המתאר של הישוב על מנת להגדיל את צור הדסה מעבר לגודלה המתוכנן, כולל הוספת מרחבי תעסוקה נוספים וסלילת כביש 39 (כביש המנהרות והגשרים שצפוי להגיע לאזור מלחה בירושלים) יכולים, אולי, לתת מענה כלכלי יציב שיאפשר התנהלות עצמאית של היישוב, ומדובר בתהליך שימשך שנים רבות. הוא הוסיף והדגיש כי משרד השיכון בונה ומייצר "בעיות" ורק לאחר מכן נכנסים משרדי הממשלה האחרים לתמונה ומייצרים פתרונות.

מנגד, נציג מנהל התכנון הבהיר בדיון שגידול צור הדסה מעבר לתוכנית מתאר הנוכחית אינו אפשרי, ומנוגד לתפיסות המקצועיות של המנהל כגוף האחראי על גיבוש מדיניות תכנון ארצית בישראל. וכפי שהנציג הגדיר זאת בדיון, עצם פיתוח צור הדסה לישוב גדול היא טעות תכנונית ולו הדבר היה קורה היום, מנהל תכנון לא היה מאשר את המהלך.

לקינוח, הדגישה יו"ר הוועדה הגיאוגרפית, רות יוסף, שאין לצפות ממשרד הפנים לשאת בנטל הכלכלי הנובע מהפיכת צור הדסה לרשות מוניציפלית עצמאית, וכי אין למשרד הפנים מקורות תקציביים לנטל זה.

לאור כך ברור שאלו התומכים במהלך של יציאתה של צור הדסה לעצמאות מוניציפלית לא רק טועים בהנחות היסוד שלהם, אלא שיישום מהלך זה צפוי להוביל את צור הדסה להפוך לרשות מקומית ענייה וכושלת, המספקת שירות דל לתושביה ו"כלואה" בתוך סד תקציבי בלתי אפשרי.

לאור המכשולים הרבים והמשמעותיים העומדים בפני הוועדה המחוזית ביישום של תוכנית המתאר לצור הדסה (ביוב, תחבורה, שיווק, היתרים וכיו"ב) אנו עומדים לפני פרק זמן של כחמש שנים, ואולי אף יותר מכך, שבהן לא יהיה גידול בפועל במספר התושבים בצור הדסה. פרק זמן זה מאפשר לקדם שני מהלכים מרכזיים וחשובים ביותר:

  • מתן פתרון מיידי לתקציב ייעודי המאפשר הקמת מערכת ניהולית מקצועית לצור הדסה כבר היום.

  • בניית מודל ניהולי-כלכלי יישומי חדש, יחד עם המועצה האזורית ומשרדי הממשלה, שבה צור הדסה נשארת בתוך מטה יהודה ומסתייעת במערכת ניהולית פנימית, אוטונומית ומקצועית שתקום כגוף בתוך המועצה ותיתן מענה לאתגרים שבהם מתמודד הישוב והאזור .

אנו מאמינים כי במקום להמשיך ולנהל את השיח הנוכחי, שלא מוביל לשום פתרון יישומי טוב אלא מייצר מתח לא בריא הפוגע בכלל התושבים במטה יהודה, יש להתכנס לתהליך פתוח ומקצועי מזורז שבסופו תוגש הצעה מעשית לוועדה הגיאוגרפית - מודל חדשני לניהול יישוב גדול בתוך מועצה אזורית, בדיוק כפי שהציעה זאת יו"ר הוועדה, רות יוסף. וכך יהפכו מטה יהודה וצור הדסה לדוגמא שאותה יחקו בעתיד גם מועצות אזוריות נוספות                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                                      

   יאיר קמייסקי                                                                            עו"ד אמיר זוהר

   סגן יו"ר ועד צור הדסה תושב צור הדסה                                    תושב צור הדסה                        

  עמותת תושבים למען צור הדסה                                               יועמ"ש עמותת תושבים למען צור הדסה 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?