דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה מינהלת לצור הדסה כאן ועכשיו

מצבו של היישוב הגדול ביותר במטה יהודה הוא בלתי נסבל. למעלה מעשרת אלפים תושבים מנוהלים על ידי ועד מתנדב. היישוב חשוף לאיומים הן ברמת התשתיות הכושלת והן בדרישות של חרדים לקרוע ממנו שטחים ושכונות. כדאי להזכיר לראש המועצה, ניב ויזל, כי תושבי היישוב תמכו בו לאחר שהתחייב להקים במהירות מינהלת מקצועית ליישוב. הגיע הזמן למעשים

 

                                                                                

באוקטובר 2019 נבחר ניב ויזל לראשות המועצה האזורית. 200 ימים לערך חלפו במהירות הבזק.

אתוודה, כי לאורך קמפיין הבחירות, תוכניותיו המוצהרות והתחייבויותיו של ויזל ביחס לצור הדסה היו מעורפלות בעייני וצוננות יחסית. כל ניסיון מצידי, לקבל או להבין ממנו מהי תוכניתו הסדורה עלו בתוהו. עם זאת, כינונה של הברית הפוליטית בינו ובין שלומי מגנזי, יו"ר הוועד המקומי היוצא והפופולרי, שבמסגרתה הובטח מינויו לסגן ראש המועצה, השרה על תושבי צור הדסה תקווה וציפייה ליציאה מהדשדוש האינסופי המלווה אותנו מקדמא דנא, וזיכתה את ויזל בסופו של יום בתמיכה מובהקת של קולות המצביעים ביישוב.

לתפיסתי כפעיל ציבור, ראויים קברניטי המועצה והוועד המקומי לגיבוי רחב ככל האפשר, תוך מתן עידוד וסיוע בהצלחת תפקידם. בעיני, אין זה ראוי לתפקד כחוליית סיכול ממוקד ואין זו כוונתי. אולם, בחלוף חצי שנה ויותר מאז הבחירות, מחייבת אותי המציאות לשקף תמונת מצב מפוכחת, נוכח מצבה המידרדר לכדי סכנה של צור הדסה, ולשים על השולחן את הפיספוס הענק המתרגש מול עיני כולנו ואשר ראוי לתשומת ליבנו ולתשומת ליבם של הקברניטים אי שם בקוקפיט בנחם.

 

הוועד קורס

 

בחצי השנה האחרונה נקלטו בצור הדסה מאות משפחות חדשות. בתוך כשנה וחצי לערך, תהליך האכלוס האינטנסיבי הזה, הביא להכפלת מספר התושבים ביישוב. אירוע מוניציפלי וקהילתי מכונן בסדר גודל כזה, ככל שנערכו אליו, היה ויהיה אתגר שאינו תפור למידותיו של ועד מקומי מתנדב.

במישור היומיומי, ניהולו התפעולי של יישוב בסדר גודל זה, מחייב היערכות מוניציפלית בקנה מידה שאינו מוכר ברחבי המועצה. קליטה קהילתית מורכבת של אוכלוסייה רחבה ומגוונת הפכה, הופכת ותהפוך את כהונת חברי הוועד המקומי לסיוט אישי. באצילותם, לא יודו חברי הוועד בכך, אך סימכו עלי, אני יודע את האמת. הייתי שם.

במבט מפוכח, בחלוף הימים, אין אלא להכיר בעובדה, כי מערך התנדבותי זה, אלטרואיסטי ככל שיהיה, אינו מעשי, וייתכן כי בלי משים וכוונה מסב נזק ליישוב, ולא פחות מכך, נזק אישי לנבחרי הציבור, שלא בצדק. מניהול קהילה הפכו חברי הוועד המקומי לחוטבי העצים, שואבי המים ושק החבטות של התושבים, המועצה, משרד השיכון ומי לא?

צור הדסה מתמודדת ללא הצלחה בפער בין הגידול במספר התושבים לבין הצורך המשווע במתקנים ציבוריים המשרתים אותם – מרכז תרבות וחוגים, אולמות ספורט, בריכה, בתי ספר, גנים מרכזי תנועת נוער גני משחקים פארקים ועוד ועוד. פער בלתי נסבל ומקומם.

מאות משפחות חדשות בשנה האחרונה. שכונת הסנסן, צור הדסה

התנהלות רפה

 

צור הדסה היא המשלמת הסדרתית של מחדלי פיתוח מועצתיים שהאחראית להן, בין השאר, היא לא אחרת מהזרוע הביצועית של המועצה, החברה הכלכלית לפיתוח מטה יהודה. ראשיה אחראים לעיכוב המקומם של השלמת קריית החינוך. החברה הכלכלית, שהייתה צריכה לעמוד בראש הפעולות המיידיות הנדרשות לתושבי צור הדסה מתנהלת, לצערי, באופן מגושם להחריד, ורחוקה מלהגשים את ייעודה כקטר הפיתוח המועצתי.

אם נוסיף לכל אלה, את ההתבטאויות היומרניות והחצופות של ראש עיריית ביתר עילית, אשר הודיע קבל עם ועדה כי הוא דורש לספח אליו שטחים הסמוכים ליישוב במסגרת ההסכם הקואליציוני, וההודעה שיוחסה לחברי כנסת מאגודת ישראל, שבה נאמר כי יש להקים שכונה חרדית במתחם המקב"ת השייך לצור הדסה ולספח אותה לביתר עלית, אנו מבינים כי ישנם גורמים נוספים וחיצוניים המאיימים על אופיה החילוני של צור הדסה.

קשה להבין כיצד התבטאויות חמורות כאלה נותרו ללא מענה ראוי מצד ראש המועצה. היחיד שהתבטא בענין זה היה סגן ראש המועצה, שלומי מגנזי. האם איומים מפורשים כאלה על עתידה של צור הדסה לא צריכים לקבל יחס מתאים מצידו של ניב ויזל? ועוד משהו, כיצד ייתכן כי במועצה האזורית מטה יהודה לא קיים מערך דוברות ויחסי ציבור שיגבש אסטרטגיה תקשורתית להתמודד עם האמירות הקשות הללו? הדעת נותנת, כי לאור ההתנהלות הרפה של ראשי המועצה, אין אלא להסיק כי הגיע זמנה של צור הדסה לקחת את גורלה בידיה. באמת. פעם אחת ולתמיד. ללא היפרדות. ההיפך. יד ביד עם המועצה האזורית מטה יהודה. רק טיפה אחרת.

10,000 תושבים מנוהלים על ידי ועד מתנדב. מזכירות צור הדסה

מינהלת עכשיו

 

רבות דובר על הקמת מנהלת ליישוב, אך גם היום, כאשר ההזדמנות מונחת ממש לפתחנו, לא נוסחו צעדים אופרטיביים משמעותיים ומיידיים אשר נמצאים בסמכות המועצה להתמודדות עם המצב הקיים. כל שכן, במועצה לא קיימו דיון מעמיק בנושא ולא גיבשו תוכניות אסטרטגיות סדורות ומפורטות. 200 יום חלפו מאז הבחירות ותוצאות אין ! הן גם לא נראות באופק.

כל אלה החזירו אותי לתקופת הבחירות האחרונות, עת שלפתי מהבוידעם במחשב, נייר עמדה, שניסחתי עם עמיתיי תושבי הישוב, עבור המועמדים השונים. מסמך זה אומץ על ידם, כתכנית פעולה למימוש מיידי עם היבחרם. תמצית הדברים מגולמים בכותרת חשובה אחת:

עצמאות בניהול - הקמה מיידית, חד צדדית, של מינהלת יישוב, בפורמט של אגף מועצתי עצמאי ייעודי או כחברה כלכלית לפיתוח צור הדסה, אשר מקום מושבה יהיה ביישוב צור הדסה ואשר סגן ראש המועצה, שלומי מגנזי, יעמוד בראשה במשרה מלאה. זה היה הטיקט למתן התמיכה הגורפת של תושבי היישוב בראש המועצה הנבחר, וזה הטיקט שהוא מחוייב לו לציבור בוחריו.

המינהלת שתוקם תפעל בשני תחומים מרכזיים: ראשית - ניהולו התפעולי השוטף והמהוקצע של היישוב על כל היבטיו שיכללו בין השאר ניקיון, תחזוקה, גינון, ביטחון, מים וביוב וכדומה. שנית - תקצוב, ניהול פרויקט, הקמה, ניהול, ותפעול כל מבני הציבור (התקועים והמתוכננים כאחד) לצד פרויקטים כלכליים מוניציפליים באזור המזלג.

מקורותיה הכלכליים של המינהלת יהיו מכספי הארנונה, הביטחון, מים וביוב, תקציבים ייעודיים וייחודיים, כספי פיתוח ומענקים ממשרדי הממשלה השונים לרבות כספים שהוקצו בעבר ע"י המועצה וממתינים למימושם תקופה ארוכה.

במקביל, ימונה צוות אסטרטגי, שיבחן ויתכנן מערך ניהול ישוב מיטבי ומציאותי לקידום היישוב. הידע קיים בקרב רבים וטובים, יש לאגום אותו ולתרגם אותו לפורמט מסודר ומאורגן שניתן ליישום בזמן קצר.

מערך הניהול החדש צריך לכלול מנכ"ל מקצועי, שימונה על הטיפול ועל קידום משימות של המינהלת החדשה שתוקם.

תשתיות ציבוריות רעועות. מרכז החוגים ה"תקוע"

דירקטוריון ניהולי

 

מתוך הערכה לחברי הוועד המתנדבים, ומתוך הכרה באתגר הגדול העומד לפתחם באחריות על יישוב גדול כמו צור הדסה, יש להגדיר ולמקד יעדים, משימות ותקציבים משמעותיים לוועד המקומי וזאת כחלק מחיזוק והעצמת הקהילה, תרבות הפנאי, הנוער והרווחה ביישוב.

הוועד יחדל מלעסוק במשימות התפעול המורכבות, שבוצעו עד כה ע"י מתנדבים ויעביר את סמכויותיו המינהלתיות, למינהלת החדשה שתוקם. מעמדו החשוב יישמר לו, כדירקטוריון אחראי, ובהתאם לכך הוא יוכל להשמיע ולהשפיע.

מי שטוען שמדובר בהליך ארוך ומסובך, טועה ומטעה. הכל אפשרי, כל מחלוקת או התלבטות, שלבטח כבר מפעמים בשלב זה של קריאת דבריי, פתירים. גם מקורות תקציבים יש בנמצא.

ככל שיישום מתווה זה יידחה, נצפה לצערי, בהתעצמות רף האתגרים והאיומים המגוונים על היישוב. לבטח יונצחו מחדלי העבר, וכל אלה, ביחד או לחוד, ישחקו את הסבלנות האינסופית שמגלים תושבי היישוב, אשר לתחושתי, נקעה נפשם מזמן מהמצב הקיים.

מוטב לכן, כי הגישה הטכנו-ביורוקרטית הכרונית שמגלה המועצה, תיזנח לטובת קבלת החלטות אמיצות, אסרטיביות, שיש בהן גם הקרבה אישית מסוימת. בחישוב פשוט בעוד כארבע וחצי שנים, בתום הקדנציה הנוכחית, בני הצעיר יקבל את זכות הבחירה למועצה בפעם הראשונה. תזכרו אותו. יהיה לו הרבה מה להגיד.

 

רובי לאון

נציג צור הדסה במליאת המועצה האזורית מטה יהודה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?