דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הדיון בוועדה הגיאוגרפית חשף כשלים וחילוקי דיעות

השבוע התקיים הדיון הרביעי והאחרון של הוועדה הגיאוגרפית ירושלים בעתידו המוניציפלי של היישוב צור הדסה. הדיון חשף כשל חמור במנדט של הוועדה הגיאוגרפית, וגם גילה את המחלוקת המהותית בין ועד צור הדסה לבין משרד השיכון בנושא קידום יחידות הדיור ביישוב.

בדיון התברר כי הוועדה הגיאוגרפית, בראשותה של רות יוסף, קיבלה מנדט להחליט על גורלו של היישוב צור הדסה בגבולות של היישוב כפי שהיו לפני יותר מ-30 שנה !!

במפה שהציגה רות יוסף לפני המשתתפים בדיון גבולות היישוב צור הדסה מקיפים את האזור הוותיק המורכב מהשכונה הוותיקה בלבד. שכונת הר כתרון, שכונת העמק ושכונת הסנסן כלל לא מופיעות בגבולות אלה.

בעיית הגבולות של היישוב הפכה לנושא שבו עסקה הוועדה בחלק הראשון של הדיון, כאשר רות יוסף התדיינה עם ראש המועצה, ניב ויזל, על גבולות היישוב, שבה ודנה בפריצת הקו הכחול של מושב מבוא ביתר, וחשפה כי במשרד הפנים כלל לא הסמיכו את הוועדה לדון על השטח העתידי של צור הדסה.

במהלך הדיון אמר ויזל: "אם צריך להרחיב את המנדט לכל תכנית המתאר של צור הדסה ניתן לעשות זאת במועד מאוחר יותר...תכנית המתאר פתרה את הסוגיה הזו והיא לא כוללת את מבוא ביתר...הקו הזה הוא לא נכון...אין חילוקי דעות בעניין זה בין המועצה לבין היישובים".

אנשי תכנון אמרו ל'בקיצור' כי מכיוון שהוועדה אמורה להחליט על גורל היישוב במתכונתו המורחבת כולל כל השכונות המיועדות, צפויה ההחלטה של הוועדה הגיאוגרפית להתעכב במשך חודשים ארוכים עד אשר יתוקנו גבולות היישוב ויכללו את כל השכונות בהתאם לתכנית המתאר המאושרת.

מהדיון הזה עולה כי כל החלטה של הוועדה הגיאוגרפית תהיה חשופה לעתירה משפטית עתידית בטענה שמנדט הוועדה כלל לא תואם את תכנית המתאר של היישוב, אשר כל החישובים הכלכליים מבוססים עליו.

מפת צור הדסה כפי שהוצגה בוועדה. גבולות היישוב מסומנים בשטח הלבן

נתונים מוטים


 

בדיון הציגו הנציגים של עמותת תושבים צור הדסה את עמדתם. יו"ר העמותה, חבר הוועד, יאיר קמייסקי, אמר כי ברור שלא ניתן להמשיך ולנהל את צור הדסה במסגרת הקיימת, אך במקביל גם ידוע כי הוועדה המחוזית ירושלים לא הייתה מאשרת היום את תכנית ההרחבה של היישוב לשכונת המקב"ת.

היועץ המשפטי של העמותה, עו"ד אמיר זהר, תקף את חוות הדעת שהציג היועץ המוניציפלי של ועד צור הדסה, ג'וש גולדשמיד, ואמר כי התחשיבים שעשה מבוססים על נתונים חלקיים ומוטים.

דבריו של עו"ד זהר עוררו את חמתו של ראש המועצה, ניב ויזל, שטען כי עמותת התושבים מטעה את הוועדה: “אתם מטעים את הוועדה...הכנסתם דברים שלא קשורים למציאות".


 

שלביות במחלוקת


 

עם זאת, חילוקי הדעות העמוקים ביותר שהתגלו בדיון הנוכחי היו בין היועץ המוניציפלי גולדשמיד וועד צור הדסה, לבין מתכנן מחוז ירושלים של משרד השיכון, אילון ברנהרד.

"אני טוען שצור הדסה הייתה צריכה להיות מזמן מועצה מקומית...היא יכולה להיות מחר מועצה מקומית משום שהם מאוד יעילים, הם הוכיחו את עצמם...בשנים הראשונות הם יהיו יציבים... 7-10 שנים ראשונות צריכים להיות מאוזנים ויעילים כלכלית, אך חייבת להיות התניה בין קצב השיווק הגידול והאכלוס ומתחם הזמן הזה יאפשר לרשות המקומית לבנות מנועי צמיחה. בטוח שאם מתוכננים לשים היום 25 אלף תושבים בצור הדסה עדיף לא להקים את המועצה המקומית, אפשר למתוח את התקופה עד שזה יגיע...”, אמר גולדשמיד.

אלא שעמדתו של גולדשמיד נשללה על ידי משרד השיכון שהודיע כי הוא מתכוון לשווק את מתחם ב2 בשכונת הסנסן (שכונת הציפור) באמצעות הוועדה המחוזית ירושלים, וזאת לאחר שהמועצה האזורית מטה יהודה מסרבת לקדם את השכונה.

ברנהרד התעלם מהשלביות והכריז: “המצב הוא שאין לנו מנוס לשווק את ב2 גם בלי הסכם, אם צריך נוציא היתר באמצעות הוועדה המחוזית, השלב הראשון הוא ב2 והמע"ר ובשלב ב' המקב"ת...”. המשמעות היא שמשרד השיכון כלל אינו מתכוון להיענות לדרישות לשלביות בפיתוח היישוב וכוונתו לזרז את השיווק של כל יחידות הדיור המותרות ביישוב מהר ככל האפשר.

בדיון השתתף גם תושב צור הדסה ורכז הרי יהודה לשעבר בחברה להגנת הטבע, אברהם שקד, שאמר: “25 אלף תושבים זה מספר זמני עד 2040, מה יקרה אחר כך ? לאן הולכים ? איפה מחפשים את מחוללי הארנונה הבאים ? צור הדסה מתוכננת בעיקר למגורים ואין מעבר לכך שום דבר, מסביבה יש שטחים בעלי חשיבות שימור עצומה עם איכות יוצאת דופן...מה הסיכוי שהשטחים הללו יהפכו לעתודת לבינוי ? “.


 

הגיע עת להיפרד


 

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, סיכם את הדיון: “היישוב צור הדסה הגיע למצב שעליו להיפרד ממועצה אזורית מטה יהודה. מדינת ישראל (משרד הפנים) צריכה לשנות את הפרדיגמה החשיבתית ולהחליט להקים בצור הדסה מועצה מקומית. משרד הפנים ומשרד השיכון יצטרכו להשקיע כספים באופן הדרגתי בשיתוף פעולה עם הנציגים הנבחרים של היישוב, אשר ידעו לעשות זאת באופן מקצועי ביותר לניתוב התקציבים לפי הצרכים הפנימיים. בנימה אישית, אודה לחברי הוועדה הגאוגרפית הנכבדים ברשותה של הגב' רות יוסף שהביעו את נכונותם להקשבה מעמיקה בכל הנושאים שהועלו בסבלנות ובמקצועיות רבה. בנוסף, תודה לכל מי שהשקיע במעמד זה, עמותת תושבי צור הדסה, ועד צור הדסה ולכל מי שהיה מעורב. אין ספק כי הנושא מורכב וחשוב ביותר לטובת מטה יהודה ותושביה, וטוב שהוועדה בחרה להקשיב לכולם אני מקווה שהמלצת הוועדה תהיה נכונה לכולנו".


 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?