דלג לתוכן העמוד
יום שני, 27 במאי 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ועד צור הדסה פועל למניעת שטפונות בכפר ואדי פוכין

לנוכח סכנת שטפונות משכונת הסנסן לכיוון בתי ואדי פוכין תובע ועד צור הדסה ממשרד השיכון לתכנן מחדש את מערכת הניקוז בשכונה

בימים קשים אלו שבהם קיצוניים יהודים וערביים מטפחים אלימות, שנאה ועוינות הדדית מוביל ועד צור הדסה מהלך שמטרתו להתחשב בשכניו הפלסטינים המתגוררים בכפר ואדי פוכין.
בצור הדסה נבנית בימים אלה שכונת הסנסן, שתכלול כ-1,100 יחידות דיור. בתי השכונה נבנים בסמוך לבתיו של הכפר ואדי פוכין. השטח, שבעבר היה חורש טבעי, הפך לשטח עירוני בנוי, שחייב את הקבלנים ליצור פתרונות לניקוז מסודר של מי הגשמים בחורף. בתכנון השכונה נקבעו מערכות ניקוז המיועדות להעביר את המים לאפיקי הערוצים הסמוכים אך מניתוח של המצב נמצא כי מערכות הניקוז הללו עלולות להביא לזרימה מוגברת של מי הגשמים בחורף, דבר העשוי לגרום לשיטפונות ולפגוע בבתים ובמבנים של ואדי פוכין.

הבנייה מעל וואדי פוכין


על רקע הממצאים הללו נפגשו הצדדים כדי לקדם פתרון שישביע את רצון כולם. בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בצור הדסה, בהשתתפותם של יו"ר הוועד המקומי, שלומי מגנזי, סגן יו"ר הוועד, יאיר קמייסקי, פעיל ציבור מואדי פוכין, חאלד מנאסרה, נציגים של הצוות האחראי על תכנון ובניית מערכת הניקוז בשכונת הסנסן, ותושבים פעילים מצור הדסה, סוכם על תכנון מחדש של תשתית הניקוז בשכונת הסנסן.
בפגישה דרש מגנזי ממשרד הבינוי והשיכון להציע פתרונות חלופיים לבעיית הניקוז למרות העלויות הכספיות הכרוכות בכך לחברה המבצעת. לדבריו, "לא יעלה על הדעת שנתעלם משכנינו ואסור לנו להסכים בשום תנאי שפעולות כאלה או אחרות יפגעו באנשים הגרים בסמוך אלינו, ללא קשר להבדלי דת או לאום. אנחנו בצור הדסה, כיישוב פלורליסטי, מאמינים בסובלנות ומתן כבוד לכל אדם באשר הוא".
מגנזי הוסיף כי "אנו מקווים שהתיקונים הנדרשים במערכות הניקוז יעשו בהקדם וכך כבר בחורף הזה לא יסבלו תושבי ואדי פוכין משיטפונות וההרס הנלווה אליהן. בכל מקרה נקבע כי פעיל הציבור של ואדי פוכין ואנוכי, נמשיך בשיתוף פעולה וסיוע ככל שיידרש". מגנזי שיבח את תושבי היישוב הפעילים, אשר נרתמו למשימה בעזרה לתושבי ואדי פוכין: תמר גריידינגר, פיליפ סונדרס וצביה חורש.
יש לציין כי יחסי צור הדסה ותושבי הכפר ואדי פוכין היו טובים, מאז יזמה ישראל את התיישבותם בכפר הנטוש בשנת 1968. קשרי הידידות בין תושבי שני היישובים שרדו אף תקופות ביטחוניות קשות ומתקיימים, כאמור, גם כיום.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?