דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 28 בפברואר 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צור הדסה: כלבי טרף תקפו צעירים ברחוב אשד

כלב בר

להקות כלבי הטרף הסובבות בהרי יהודה הם מטרד ידוע מזה כמה שנים. במהלך השנים דיווח 'בקיצור' על מספר מקרים שבהם תקפו להקות כלבי טרף מטיילים ואצנים בסמוך ליישובים באזור המזלג ובאזור עדולם, אולם האירוע האחרון הוא חמור במיוחד: הפעם מדובר בלהקת כלבי טרף המשוטטת בצור הדסה ותוקפת תושבים בתוך היישוב.

האירוע התרחש ביום שישי האחרון (16.6) בשעות הערב. וכך מספרת ענת אמר, בת ה-17: “ביום שישי בערב, אני וידיד שלי ישבנו ברחוב אשד ליד הרכב שלו ודיברנו. פתאום ראינו להקה של 10-11 כלבים שהתקרבה אלינו ומיד החלה לאיים עלינו. קמנו מהמקום ורצנו אל האוטו כדי להסתגר בתוכו ובדרך נפלה לי נעל. כשהתכופפתי להרים את הנעל אחד הכלבים נשך אותי מספר פעמים ביד שמאל. חבריי לקחו אותי דחוף לבית החולים שערי צדק, שם קיבלתי חיסון נגד כלבת ואנטיביוטיקה. ביום שלישי הגעתי שוב למשרד הבריאות לקבל השלמה לחיסון".

לדברי ענת, זו לא הפעם הראשונה שהיא נתקלת בלהקת הכלבים הזו. “ראיתי כבר כמה פעמים את הלהקה הזו של כלבים שמסתובבת ביישוב, הם מאימים והפעם הם גם תקפו".

לדברי אמה של ענת, בטי אמר, היא פנתה למזכירות הישוב ומשם הופנתה למנהל אגף שפ"ע במועצה האזורית מטה יהודה, משה סויסה, שאמר לה שיש בעיה רצינית של כלבים משוטטים המגיעים מהשטחים שמחוץ לגדר של צור הדסה.

התכופפתי להרים את הנעל והכלבים תקפו אותי. הנשיכות בזרוע ובכף היד של ענת אמר

 

תופעה ארצית

 

סגן ראש הוועד בצור הדסה, יאיר קמייסקי, אמר כי הוא אינו מופתע מהאירוע וכי בעיית כלבי הטרף המשוטטים ביישוב צור הדסה וביישובי המזלג ידועה ומוכרת. “אני רץ הרבה והיו לי הרבה מקרים לא נעימים, שאמנם לא הגיעו לידי תקיפה אבל זה לא נעים כשלהקה של 6-7 כלבים חושפת מולך שיניים. מדובר בלהקת כלבי פרא ובתופעה שהיא כלל ארצית, ואנו נמצאים באחד המוקדים, בשטחים הפתוחים שבין ירושלים לבית שמש. גם באזור חוסאן יש להקות כאלה”.

קמייסקי מכוון אצבע מאשימה אל מדיניותו של השר גלעד ארדן, שבתפקידו כשר לאיכות הסביבה, נכנע ללחצי ארגוני בעלי החיים וחתם על צו המונע אפשרות לצוד את כלבי הטרף וקובע כי יש ללכוד אותם. “התופעה הועצמה לאחר שארדן חתם על ביטול האפשרות לצוד את הכלבי הפרא. לא מדובר בכלבים שניתן ללכוד אותם, ואין אפשרות לשים אותם בהסגר ולשחרר אותם לאחר מכן. במשך 3-4 שנים לא היה ציד, והכלבים האלה התרבו במהירות מטורפת, והחלו לטרוף צבאים, חגלות ובעלי חיים אחרים. בהמשך הם החלו לתקוף גם מטיילים וספורטאים מחוץ ליישובים”.

כאמור, הבעיה באזור המזלג אינה חדשה. בפברואר 2011 פרסם עיתון 'בקיצור' כתבה נרחבת על התגברות הפעילות של להקות כלבי טרף המשוטטות באזור נחל שורק ותוקפות יחמורים וצבאים. פקחי רשות הטבע והגנים, שזיהו את התופעה, אמרו כי הם מנועים מלפעול לדילול אוכלוסיית כלבי הטרף, משום שבמשרד לאיכות הסביבה אוסרים עליהם לירות בכלבים.

ביולי 2011 פירסם 'בקיצור' כי תושב צור הדסה, שיצא לתומו לריצת בוקר, הותקף על ידי להקת כלבי טרף. התושב, עו"ד אריאל רובין, סיפר למקומון 'בקיצור': "כמו בכל שבוע, יצאתי לרוץ בשבת בסביבות השעה 05:30 , מצור הדסה לכיוון תחנת הדלק יער ביתר. כמה מאות מטרים לפני תחנת הדלק, הבחנתי בלהקה שמנתה כעשרה כלבים שיצאה בריצה מהיער".

הכלבים, בהם גדולים וקטנים, הקיפו את רובין ומנעו ממנו להתקדם. בתוך זמן קצר הם החלו לתקוף אותו. " הדבר הבא שאני זוכר, הוא שמצאתי את עצמי על האדמה, כששיניו של אחד הכלבים החזקים והגדולים נעוצות בי בירך שמאל. למרות ההלם, שמחתי שבאותו הרגע לא איבדתי את העשתונות, הגנתי על הפנים שלי והתחלתי לבעוט בחוזקה עם הרגליים. הם נרתעו קצת וניצלתי את זה. קמתי ורצתי מהר לכיוון השני ונמלטתי מהם. למרבה השמחה, הם לא רדפו אחרי ונשארו להביט בי מתרחק", אומר רובין.

בעקבות פרסום התקיפה של עו"ד רובין, הגיעו לעיתון 'בקיצור' עדויות על מקרי תקיפה נוספים ביער חרובית ובאזור קיבוץ בית גוברין.

התכופפתי להרים את הנעל והכלבים תקפו אותי. הנשיכות בזרוע ובכף היד של ענת אמר

 

פעולה ממושכת

 

לדברי קמייסקי, לפני כשנתיים הסכימו במשרד לאיכות הסביבה לתקן את התקנה עליה חתם השר ארדן, ואיפשרו לציידים לדלל את אוכלוסיית כלבי הטרף תוך שהם מגבילים את הפעולה לתחום שמורות הטבע בלבד.

"למזלנו, חלק מצור הדסה נמצא בתחום של שמורת טבע, כך שפעילות הציידים יכולה להתבצע אצלנו. אני מטפל בנושא מזה יותר משנתיים. הגענו להסדר בעזרת המועצה עם רשות הטבע והגנים להפעלה של ציידים, היורים חיצי הרדמה בכלבי הטרף. אבל כל ביקור של צייד מקצועי עולה 2500 שקל ולא תמיד הוא מצליח לצוד. זוהי פעולה שצריכה להתבצע לאורך כמה חודשים רצופים. המועצה הודיעה לנו כי לא תמשיך לממן את הפעילות של הציד. אנו נמצאים בין הסדן לפטיש: המדינה לא מצאה פתרון איך לממן את הטיפול בכלבי הטרף, המועצה לא מוכנה להוציא כסף מכיסה ולנו כוועד מקומי אין את המשאבים לטפל בזה. לצערי הרב, אני לא איש בשורות, לדעתי זו לא תקיפה אחרונה ועד שלא יקרה אסון של ממש לא תהיה פעולה לפתרון הבעיה".

- מה אתה אומר לפעילי בעלי החיים שקוראים לפעולת הדילול "רצח" ?

"כלב לא נועד להיות פרא. כלב שמתפרע, טורף ותוקף פוגע גם באיזון של בעלי החיים בטבע. זה לא צער בעלי חיים. מי שמרחם על כלבי הפרא מתאכזר לכל השאר".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר: ״ההתמודדות עם כלבי הבר היא התמודדות כלל ארצית, כלל ועיקר באזור מטה יהודה הגובל ביערות ובשטחים פתוחים. המועצה מפעילה קבלן במידת הצורך בשיתוף רשות הטבע והגנים על מנת ללכוד את כלבי הבר ובודקת אפשרות לפתרונות נוספים עם הרשות. אנו קוראים לתושבים לא להשליך אשפה בשטח פתוח ולא להאכיל את כלבי הבר המגיעים למוקדי פסולת על מנת ללקט מזון״.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?