דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כל פעם שאני שומעת על זריקת אבן זה עושה לי זיק בלב"

כנערה הייתה עדן סבח קורבן לטרור האבנים בכביש עוקף חוסאן, והיום, כקצינת חמ"ל, היא מפעילה כוחות שמתמודדים בשטח עם הטרור

- "לפני שש שנים הייתה קצינת מבצעים שטיפלה באירוע והזניקה כוחות בשבילי, היום זאת אני". סגן עדן סבח, צור הדסה

סגן עדן סבח מצור הדסה היא קצינת חמ"ל בחטיבה מרחבית יהודה. כשהייתה נערה היא עברה חוויה קשה, כאשר כלי הרכב שבו נסעה עם בני משפחתה הותקף באבנים בכביש עוקף חוסאן. כיום, היא מפעילה את כוחות צה"ל בגזרה החמה, שבה מתרחשים יידויי אבנים ואירועי טרור אחרים.

עדן, 22, תושבת צור הדסה, היא בת בכורה למשפחה בת חמש נפשות. אמה, ענת, היא מנהלת מרחב בית שמש בשירותי בריאות מכבי ואביה, ירון, בעל עסק עצמאי של טרקטורונים. לעדן אח צעיר, אייל, שהשנה מסיים את לימודיו בתיכון בויאר וצפוי להתחיל בעוד כחודשיים את המכינה הקדם-צבאית נופי פרת, ואחות צעירה, הילה, שעולה לכיתה ג' בבית הספר 'הדסים' בצור הדסה.
עדן, סיימה את לימודיה בתיכון בויאר ולמדה במסגרת המכינה הקדם צבאית חצבה בערבה. היא התגייסה לקורס מדריכות חי"ר באוקטובר 2015 ולאחר ארבעה חודשי הכשרה שובצה לתפקיד מדריכת "אכזרית" (רכב קרבי ממוגן ומשוריין ללחימה) בבית ספר למקצועות החי"ר. בנובמבר 2016 יצאה לקורס קצינות בסיומו השתבצה להיות קצינת חמ"ל בחטיבה המרחבית יהודה.

"תפקיד הכוחות הפועלים בחטיבה מרחבית יהודה הוא להגן על גיזרת יהודה מצפונית לחברון ועד דרום הר חברון באזור מיתר, ועל המתיישבים שחיים בה. תפקיד החמ"ל לייצר תמונה עדכנית של כל מה שקורה בגזרה 24/7 . בחמ״ל יושבות שלוש קצינות שנמצאות בקשר מתמיד עם מפקד החטיבה ומספקות תמונת מצב עדכנית של המצב בגזרה על כל פרטיה. החל משריפה ליד הציר שמצריכה כוחות כיבוי, מתפרעים על הגדר וכלה במכונית שעוברת במקום שהיא לא אמורה לעבור בו".

העבודה בחמ''ל מאוד אינטנסיבית מעידה עדן, "אחת מנקודות האור בתפקיד הן החיילות שלי וקצינות החמ"ל. לצידי משרתות שלוש קצינות חמ"ל שמאיישות בדיוק את אותה המשבצת, אנחנו חברות מאוד טובות ואין אף אחד בבית שיכול להבין אותי כמו שהן יכולות להבין אותי. כל שבת אנחנו יושבות לארוחת שבת ביחד בחמ"ל. בגלל שהחדר צריך להיות מאויש 24/7 אז לא כולן תמיד מספיקות להגיע לחדר האוכל ויש לנו מנהג לעשות את הארוחה כאן".

"אירוע משמעותי שאני יכולה לספר עליו קרה בערב שבת לפני ארבעה חודשים", נזכרת עדן, "כשישבנו לאכול ארוחת ערב שמענו שהתפוצץ מטען בסמוך למערת המכפלה ותוך מספר שניות עברנו מ-0 ל-100 כל אחד התאפס על התפקיד שלו והתחלנו לתפעל אירוע".
הבחירה של עדן בתפקיד היא לא מקרית ומקורה באירוע שהייתה מעורבת בו שנים קודם לכן, "צור הדסה לא נמצאת בגזרת חטיבה מרחבית יהודה, אבל הכבישים שמובילים לבית שלי נכללים בגבולות הגזרה שלי ושל חטמ"ר עציון היושב צפונית לנו. כשהייתי בת 16 נסעתי עם אימא שלי ואחותי שהייתה בת שנה בזמנו בכביש עוקף חוסאן, בדרך הביתה רגמו לנו את הרכב באבנים ניצלנו ממש בנס. אני זוכרת את התחושה לשבת עם אימא ואחות קטנה באוטו ולהרגיש שאת חסרת אונים. כל פעם שאני שומעת על זריקת אבן זה עושה לי זיק בלב. לפני שש שנים הייתה קצינת מבצעים שטיפלה באירוע והזניקה כוחות בשבילי, היום זאת אני. אני אומנם לא נמצאת הרבה בבית אבל אני שומרת עליו מרחוק".
לרגל תקופת הגיוסים עדן ביקשה לפנות למתגייסות החדשות באמירה, "כל סמלת מבצעים שנכנסת שתדע שיש לה שטח שעליו היא שומרת. ובקצה השני - יש מתיישב. החמ"ל הוא משפחה, זה בית לכל דבר ועניין הארוחות, החגים, השבתות והתובנות שהיא תפיק פה זה לקח לכל החיים. ככה זה כשאת קצינת מבצעים, אחד התפקידים המורכבים בצה"ל, מפקדת על אירועים רבי משתתפים ובוודאי אם את מאיישת את החמ"ל".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?