דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צור הדסה: עמותת התושבים תצא בקמפיין לגיוס כספים למימון המאבק

עמותת התושבים למען צור הדסה בראשותו של חבר הוועד, יאיר קמייסקי, תצא בקרוב בקמפיין גיוס כספים למימון המאבק בתכניות להוצאת היישוב מן המועצה האזורית מטה יהודה, להקמת שכונת "הציפור" (סנסן ב-2) בסמוך לשער המזרחי של היישוב ולתוספת של שכונה בצפון מתחם המקב"ת בהיקף של 250 יח"ד.

כזכור, הוועדה הגאוגרפית ירושלים תקיים בעוד שבועיים (15.7) את הדיון השני והמכריע בעתיד היישוב צור הדסה. על שולחן הוועדה מונחות שתי אפשרויות מרכזיות: השארת צור הדסה כיישוב במסגרת מטה יהודה תוך הרחבת האפשרות לניהולו העצמאי או הכרזתו כרשות מקומית נפרדת.

במסמך שהוכן עבור ועד צור הדסה על ידי חברת 'אורבניקס' המתמחה בתחום המוניציפלי בישראל, והוצג לפני שבועיים לפני חברי הוועד המקומי, נקבע כי במידה וצור הדסה תהפוך לרשות מקומית עצמאית היא זקוקה לתוספת של ארנונה עסקית בהיקף של187-140 אלף מ"ר. ללא תוספת זו, קובע המסמך, הרשות תישאר בפער הכנסות שלילי שלא יאפשר לה התנהלות עצמאית. יש לציין כי תוספת שטחים בהיקף כזה, במתווה הנוכחי של היישוב, אינו מעשי.

 מתכוננים למאבק ציבורי. קמייסקי 

בישיבה של הוועד המקומי צור הדסה שהתקיימה לפני כשבוע, נכח סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה ומחזיק תיק צור הדסה, שלומי מגנזי, ומדבריו ניתן היה ללמוד כי המועצה רואה בעתיד את צור הדסה כרשות מקומית נפרדת ופועלת בהתאם. מגנזי הציג בישיבה גם את ראש מועצת שוהם לשעבר, אשר דיבר בזכות ההתנהלות של צור הדסה כרשות עצמאית. בנוסף, במסגרת סרטון שסקר את השלמת עבודות שיפוץ גדר הבטחון מסביב לצור הדסה והופץ לתושבי היישוב, חזר מגנזי על כך שצור הדסה תהפוך בעתיד הקרוב ליישוב עצמאי.

יש לציין, כי ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, אמר בישיבת הוועדה הגאוגרפית שהתקיימה בחודש מרץ האחרון, כי המצב הנוכחי שבו מועצה אזורית צריכה לנהל יישוב בן 11 אלף תושבים אינו יכול להימשך. מדבריו השתמע כי אין מנוס אלא להכריז על צור הדסה כיישוב עצמאי.

בצור הדסה טוענים כי לאור הקשיים התקציביים החמורים שאיתם תיאלץ צור הדסה להתמודד במידה ותהפוך לרשות עצמאית, יהיה על הוועדה הגאוגרפית לקבוע שהיישוב יהיה זכאי לקבל חלק מהכנסות הארנונה המניבה של המועצה האזורית מטה יהודה. לגישה זו קיימת התנגדות נחרצת מצד מטה יהודה.

בעמותת 'תושבים למען צור הדסה', חוששים כי לאור עמדת מטה יהודה תיטה הוועדה הגאוגרפית לפתרון של הכרזת צור הדסה כרשות מקומית ואולי אף סיפוח לירושלים. לדברי קמייסקי, הסיכויים לסיפוח לירושלים גבוהים לאור המדיניות של משרד הפנים השוללת הקמת רשויות מקומיות חדשות.

לאור זאת, מתכוונים בעמותת התושבים לצאת בקמפיין הסברתי לתושבי צור הדסה ואזור המזלג, במטרה לגייס כספים למימון המאבק בתכניות אלה. בעמתה מקווים שהציבור יבין את האיומים החמורים הנשקפים לאזור המזלג מהתכניות הקיימות ויצטרף למאבק, אם בתרומה ואם בנכונות להשתתף בפעילות מחאה לסוגיה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?