דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 06 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

20 שנה להקמתה של הקהילה הרפורמית בצור הדסה

“קם לנו דור חדש של ממשיכי דרך שאני בטוח שיצעיד אותנו לפסגות חדשות". קהילת שי"ר חדש בצור הדסה

 

לפני יותר מעשרים שנה נולד צורך אצל חלק מהמשפחות "החדשות" שהגיעו לצור הדסה במציאת מסגרת אלטרנטיבית לבית הכנסת האורתודוכסי (שהיה אז במבוא ביתר או בבר גיורא).

הרצון היה למסגרת חילונית-ישראלית, שתיתן מענה קהילתי ותרבותי בטכסים, בחגים ובערבי שבת שוויוניים. הצורך בכך גבר, כאשר ילדי המשפחות הגיעו לגיל בת-בר מצווה ווחיפשנו מסגרת מתאימה להם. באותה עת החלה גם חב"ד בפעילות בישוב והיה ברור שיש צורך ליצור אלטרנטיבה שוויונית והומניסטית שתתאים לציבור החילוני, ממנו הורכב רוב רובו של הישוב.

רצינו ליצור קהילה ערכית, שבמרכזה עומדים ערכים של שיוויון מגדרי ושוויון בין בני האדם, ערכים של צדק חברתי ותיקון עולם ובית קהילה שיהיה פתוח לכל אדם החפץ בקשר למקורות היהדות מתוך תפיסת עולם ערכית שיוויונית והומניסטית.

הצעד הראשון בדרך להקמת קהילה ליהדות מתקדמת ביישוב נעשה על ידי מי שהייתה אז רכזת התרבות של הוועד המקומי, זוהרית רובין. זוהרית מספרת: "רציתי להקים כאן קהילה ליהדות מתקדמת. פניתי לתנועה הרפורמית הם אמרו שאפשר להתחיל בהדרגה. יזמתי חוג בר-בת מצווה בחסות התנועה וכינסתי את כל ההורים שהתעניינו לפגישה עם הרבנית שהגיעה אלינו. הפגישה התקיימה בביתם של מאיה ואהוד עופר, שהיו הכי להוטים לנושא. מפה והלאה, ההורים המשיכו לנהל את הסיפור ויזמו חוגים נוספים למחזורים חדשים".

בהמשך ליוזמה זו התכנסו כמה משפחות וחיפשו אלטרנטיבה קהילתית המותאמת להשקפות העולם הליברליות והציוניות שלהם. וכך, בביתם של משפחת מרום התקבצו עוד ארבע משפחות: משפחת יעקובי , משפחת הלפרין, משפחת רשף מבר גיורא ומשפחת אבישר, בכדי למצוא דרך לפעילות משותפת בהקמת קהילה חדשה בישוב.

תחילה פנינו אל התנועה הקונסרבטיבית שתפרוש את חסותה על קהילתנו הקטנה והמתגבשת. לאחר ניסיון קצר איתם פנינו אל התנועה ליהדות מתקדמת (הרפורמית) שנאותה לאמץ את קהילתנו הקטנה ואף שלחה אלינו את הרבה עדה זבידוב המקסימה, שהייתה שותפה נאמנה לדרך ותרמה רבות להתבססות והתרחבות הקהילה .

זמן לא רב לאחר מכן הצטרפה אלינו גם אירית הורביץ כרכזת הקהילה ואחראית על כל פעילויות התרבות של הקהילה כגון טיולים ,הרצאות ועוד פעילויות רבות לגיבוש הקהילה.

בין חברי הקבוצה המייסדת היו דיונים ערים על אופייה ודמותה של הקהילה שהתמקדו בנושאים: על מה יש לתת יותר דגש - על הריטואל והטכסים הדתיים בבית הכנסת או על החינוך וההיבטים הקהילתיים. ויכוחים שלשמחתנו "לא נס ליחם" עד היום, וחברי קהילת שי"ר ממשיכים עדיין להתווכח, להתלבט ולהתחבט בהם.

סיפור בפני עצמו היה הקמת בית כנסת לקהילה. תחילה קיבלנו כיתה במבנה ביה"ס הישן שבמרכז הישוב אלא שתוך זמן לא רב אולצנו לעוזבו ובתמורה נמסר לנו מגרש ריק ליד מגדל המים, שהיה אז בקצה הישוב ממש, סוף העולם שמאלה (כיום רחוב שלדג).

אלא שמסכת הנדודים רק החלה. עם פיתוח שכונת העמק הסתבר שעל מגרש בית הכנסת שלנו מתוכנן כביש. שוב נאלצנו לנדוד. הפעם אל מבנה גן גוונים. בשנת 2008 , הנחה שר השיכון דאז יצחק הרצוג את משרדו להקצות לקהילתנו – יחד עם עוד שבע קהילות רפומריות וקונסרבטיביות – מבנה יביל. לקהילה הוקצה מגרש, במורד דרך השמורה, וחברי הקהילה הצליחו לגייס 600,000 שקלים להכשרתו לקליטת המבנה, המשמש את הקהילה עד היום.

עם עזיבתה של הרבה עדה לבית המדרש לרבנים בירושלים, הגיע אלינו כרב הקהילה הרב עזרא (עזי) אנדי שהיה אז סטודנט לרבנות.

עם עזיבתו של הרב אנדי הגיע לקהילתנו הרב עופר שבת בית הלחמי. הרב עופר הצליח להתערות היטב בקהילה וביישוב ואף העתיק את מקום מגוריו אל צור הדסה. בתקופתו הורחבה הפעילות החינוכית וההעבודה ההתנדבותית בפרויקטים של תיקון עולם לצדק חברתי.

לצידו הצטרפה רכזת תרבות חדשה - גלית כהן קדם (שלימים הפכה בעצמה לרבה של הקהילה הרפורמית בחולון), שבסיוע האנרגיות האדירות שלה קידמה מאד את התבססות הקהילה.

לפני שש שנים נכנסה הרבה סטייסי בלנק כרבת הקהילה, ולראשונה הוגדרה כרבה אזורית של מועצת מטה יהודה. הרבה סטייסי הביאה עמה אנרגיות חדשות ובתקופתה העמיק הקשר עם ועד הישוב והעמיקה מעורבות הקהילה במערכות החינוך הפורמליות והבלתי פורמליות.

במהלך 20 השנים האחרונות לא רק רבנים ורבות התחלפו בקהילתנו אלא גם יושבי הראש של הקהילה הזכורים לטוב ובהם: ארי מרום, אילן הלפרין, רות טרוקס, אלן קאסל ויוסי בן דור שמילאו את תפקידם המורכב במסירות ובנאמנות ותרומתם לא תסולא בפז. כיום ממשיכות את המסורת מיכל מקוב-פלד ודנה צפתי העושות ימים כלילות להמשך פיתוחה ושגשוגה של הקהילה.

במהלך השנים הוקם קן תנועת הנוער "תל"ם" של התנועה הרפורמית וגן ילדים בשיתוף קרן תל"י (תגבור לימודי יהדות) הזוכה להצלחה בלתי רגילה. אנו מקווים שבעתיד ייפתחו עוד גני ילדים בשיתוף הקהילה ואולי גם בית ספר יסודי.

כיום מקיימת הקהילה פעילות רבה: שלושה חוגי לימוד למבוגרים, חוגים להכשרת בנות ובני מצווה, פרויקטים התנדבותיים לצדק ולתרומה חברתית, התרמות דם יישוביות, טכסי ערבי שבת וחג, ומערך של פעילות תרבותית וקהילתית לכל המשפחה. בית הקהילה פתוח לאומנים וציירים המציגים את תמונותיהם כגלריה על קירות בית הכנסת ותורמים לאווירה התרבותית הפתוחה של בית הקהילה. לאחרונה שינתה הקהילה את שמה ל"קהילת שי"ר חדש".

אני שמח על שנפל בידי הכבוד להיות אחד מהאבות והאימהות שייסדו את הקהילה הזו וכאחד מזקני השבט, שמח שבעתיים על כך שקם לנו דור חדש של ממשיכי דרך שאני בטוח שיצעיד אותנו לפסגות חדשות.

ד"ר עודד אבישר

צור הדסה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?