דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

3.5 שנות מאסר לצעיר מצור הדסה שהורשע בפדופיליה

                   

בית המשפט השלום בירושלים גזר לאחרונה את דינו של צעיר תושב צור הדסה, שלום דב בער קירש, בן 24, שנאשם בביצוע עבירות של מעשים מגונים בשני קטינים והחזקת חומרים פדופילים. שבועון 'בקיצור' פירסם לראשונה את הפרשה החמורה בחודש אוגוסט 2019 ("תושב מטה יהודה נעצר בחשד לאחזקת חומר פדופילי", גליון 511).

 

מעשים מגונים

בנימוקים לגזר הדין כתב השופט ירון מינטקביץ' כי בתקופה שקדמה לחודש פברואר 2019 התגורר הנאשם עם משפחתו בצור הדסה ונוצר קשר בין משפחתו לבין משפחה אחרת ביישוב ובה שני אחים, האחד בן 11 והשני בן 9. שתי המשפחות התפללו באותו בית כנסת וכך נוצר בינם קשר.

במהלך התקופה האמורה הסיע הנאשם מספר פעמים את שני הקטינים מהמוסד החינוכי בו למדו (הנמצא מחוץ לישוב) אל הישוב וניצל זאת על מנת לבצע בהם מעשים מגונים שונים במספר הזדמנויות.

הראיה המרכזית שקשרה את הנאשם למעשים היא רצף התכתבויות שלו עם אדם אחר המכונה "גדעון", שהוא ראה בו יועץ ומדריך לעולם הפדופיליה, שיתף אותו בעבירות המין אותן ביצע וברצונו לבצע עבירות מין חמורות נוספות. הנאשם ביקש מגדעון פעמים רבות שילמד אותו כיצד לפתות ילדים, ויעלה אותו לשיחת וידאו כאשר הוא מבצע את עבירות המין שלו. כמו כן הנאשם הורשע בכך שהחזיק במכשיר הטלפון הנייד שלו עשרות סרטונים ושתי תמונות המהווים חומר תועבה פדופילי.

 

היסטריה ופחד

שלום דב בער קירש, יליד 1997, הוא בנם של הרב יוסף קירש ושל אשתו רחל קירש. בני הזוג התיישבו בצור הדסה בשנת 1994 והרב קירש משמש כרב באחד מבתי הכנסת ביישוב. הזוג מפעיל ביישוב את בית חב"ד ומערך של חינוך לגיל הרך "גן יהלום". לבני הזוג 12 ילדים מהם שבעה בנים וחמש בנות. הבן החשוד כפדופיל הוא החמישי מבין שבעת הבנים.

השופט ציין כי הנאשם גדל במשפחה ברוכת ילדים המנהלת אורח חיים חרדי, לא השלים את לימודיו, היה מחוסר מסגרת ברורה בין גיל 18 ל-20 ואז התגייס לצבא, אך נעצר לפני שסיים את שירות החובה.

יש לציין כי בדיון להארכת מעצרו סיפרה אמו של החשוד כי מדובר במשפחה היא נורמטיבית. היא טענה כי לחשוד יש פנטזיות ותו לא. “מה שהוא סיפר גם אני יודעת. אני חוויתי את זה כאם ולא היה שם שום דבר", טענה האם.

בתקופת המשפט ריצה הנאשם מעצר בית בדירת מגורים בעיר ביתר עלית כשהוא אזוק באזיק אלקטרוני, נמצא תחת פיקוח במשך 24 שעות ביממה על ידי אחד מהוריו. מאוחר יותר ריצה מעצר בישיבה.

אמם של הקטינים העידה, כי שני הילדים סבלו מתופעות שונות בעקבות הפגיעות שחוו: קטין א' סבל מספר חודשים מהרטבה בלילה, היה מתוח, מתחמק מלדבר על האירועים והאם מעריכה כי הוא נושא רגשות אשם בשל הפגיעה בו. קטין ב' סרב לנסוע לבדו באוטובוס למשך כשנה לאחר שהמעשים נחשפו ונתקף בהיסטריה ופחד. האם ציינה, כי אין בלבה רגשי נקם, והיא מאחלת לנאשם כי יקבל טיפול ויחיה חיים מלאים ומאושרים.

 

מכחיש את הפגיעה

מתסקירי שירות המבחן השונים עולה כי הנאשם אישר כי יש לו משיכה מינית לקטינים ופנטזיות מיניות ביחס לקטינים, אך הכחיש כי פגע מינית בקטינים. כמו כן עלה, כי הנאשם "העלה ספק כלפי האפשרות שיחסי מין עם קטינים פוגעניים עבורם". הוא אף סירב באופן נחרץ ותוקפני להשתלב בהליך טיפולי, והכחיש לפני הצוות הטיפולי כי ביצע את העבירות בהן הודה.

"מכל התסקירים עולה, כי הנאשם מכחיש כי ביצע את המעשים בהם הורשע, אינו מודע לחומרת מעשיו ואינו מגלה אמפתיה לקטינים נפגעי העבירות. לאחר מתן הכרעת הדין הנאשם הוזמן לראיון התאמה למסגרת טיפולית, אך שוב נמצא לא מתאים לכך, על רקע הנהגות מתריסה ופרובוקטיבית, וכפירתו במעשים וטענתו כי מדובר בעלילה. שירות המבחן העריך... כי הנאשם זקוק לטיפול כוללני אך אינו בשל לכך כיום, הן בשל הכחשתו את מעשיו והן בשל מבנה אישיותו, המתאפיין בקווים אנטיסוציאליים ומניפולטיביים, כמו גם לאור התנהגות מתריסה שנועדה להכשיל את ההליך הטיפולי”, נכתב בגזר הדין.

השופט מינטקביץ' דחה את טענותיו של הנאשם כי נגרר אחרי הדמות של "גדעון" לביצוע המעשים, וכי "גדעון" הוא זה ש"קלקל את הנפש של הנאשם". "מהשיחות בין הנאשם וגדעון עולה בבירור, כי מתחילת הקשר בין השניים הנאשם השתוקק לבצע עבירות מין בקטינים וביקש את עצותיו של גדעון ואת הדרכתו...”, ציין השופט בגזר הדין.

 

מאסר וקנס

בקביעת העונש התחשב השופט בגילו של הנאשם, בהיעדר הרשעות קודמות וכן את העובדה ששירת שירות צבאי עד למעצרו. עם זאת, ציין השופט כי הנאשם לא קיבל אחריות למעשיו וגם היום הוא עומד על חפותו, וכי יש לתת משקל לרכיב ההרתעה האישית, "בשל הסיכון הממשי כי הנאשם ישוב ויבצע עבירות דומות: נתון זה עולה מהערכת המסוכנות שהתקבלה בעניינו של הנאשם לפני כשנה, מתסקירי שירות המבחן וכן מהעובדה שהנאשם אינו מודע לחומרת מעשיו ופגיעתם בקטינים, אינו רואה פסול בקשר מיני עם ילדים ואינו מוכן לעבור הליך טיפולי אמיתי".

גזר הדין כולל עונש מאסר בפועל של שלוש וחצי שנים, בניכוי ימי המעצר שבהם שהה הנאשם. עשרה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים בגין ביצוע עבירת מין מסוג פשע, ששה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים בגין ביצוע עבירת מין שהיא עוון או עבירה של החזקת חומר תועבה או הפצתו, ופיצוי של 20 אלף שקל לכל אחד משני הקטינים שנפגעו.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?