דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 15 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

6.5 שנות מאסר לנהג שפגע והרג את ירין ויינר ז"ל

ירין ויינר ז"ל

בית המשפט הצבאי יהודה גזר לאחרונה 6.5 שנות מאסר על ג'מיל סוהיר אלחמאמרה, הצעיר שבחודש ספטמבר 2017 השתתף עם עוד שני כלי רכב אחרים ב"מירוץ מכוניות" על כביש עוקף חוסאן ובמהלך עקיפה כפולה פגע בעוצמה אדירה במכונית של משפחת ויינר מצור הדסה. האב, בועז ויינר, הגיב בזעם על גזר הדין ואמר כי מדובר ב"עונש הזוי".

בליל 22.9.17 (יום החג השני של ראש השנה) נסעו בני הזוג ויינר עם בנם ירין ז"ל מכיוון ירושלים לכיוון צור הדסה. כאשר הגיעו לכביש עוקף חוסאן והחלו לרדת בכביש לכיוון ביתר עלית, שעטו לעברם במהירות אדירה שלוש מכונית פלסטיניות שהיו בקו אחד ובעצם חסמו את הכביש. המכונית שהיתה בנתיב שלהם פגעה בהם בעוצמה רבה והאירוע הסתיים באסון: ירין ז"ל נהרג והוריו נפצעו קשה. ג'מיל סוהיר אלחמאמרה שנהג במכונית הפוגעת יצא בלי פגע.

'בקיצור' היה ראשון לפרסם כי שלושת כלי הרכב הפלסטיניים, שהיו שותפים לתאונה הקשה, וככל הנראה התחרו זו בזו במעין "מירוץ מכוניות" שהפך להיות נוהג נפוץ בקרב צעירים מחוסאן. במירוצים אלה השתתפו מכוניות שהורדו מהכביש מסיבות שונות וחלקן היו גנובות. המכוניות עברו שיפוצים ושדרוגים במוסכים בחוסאן כשהמטרה היא להופכן ל"מכוניות מירוץ".

מדו"ח בוחני התנועה עולה כי אלחמאמרה, שלא הוציא מעולם רישיון נהיגה, נהג ברכב אשר השימוש בו נאסר על ידי גורמי האכיפה במהירות של 105 קמ"ש, הגבוהה מזו המותרת ב-35 קמ"ש. בעת הנסיעה עקף הנאשם עקיפה כפולה וחצה קו הפרדה רצוף.

בהכרעת הדין שניתן על ידי הרכב השופטים סא"ל ראני עאמר, רס"ן סיון עומר ורס"ן כמאל זהראלדין, הורשע אלחמאמרה בעבירות של הריגה, נהיגה ללא רישיון, גרימת חבלה בכוונה מחמירה, נהיגת רכב העלול לסכן עוברי אורח, נהיגת רכב שאין לו רישיון רכב תקף ונהיגה במהירות בלתי סבירה. עם זאת קבעו השופטים כי אין די ראיות לקבוע שהתאונה התרחשה בעת מירוץ מכוניות.

לפני מתן גזר הדין שמעו השופטים את הבעת החרטה של הנאשם, שאמר כי הוא מצטער על כך שגרם לתאונה הקטלנית, ואת עמדת ההגנה שהדגישה כי מדובר בנאשם שזו לו הרשעה ראשונה בדין, בן להורים גרושים וכי אחותו היא חולת כליות שזכתה לתרומת כליה מאביה. השופטים הדגישו כי פסקי דין תקדימיים קבעו מדרג של ענישה שבין 3-16 שנות מאסר.

מכונית משפחת ויינר לאחר התאונה הקטלנית

על אלחמאמרה נגזרו 6.5 שנות מאסר בפועל, שנה מאסר על תנאי, פסילת רישיון מיום שחרורו ל-15 שנה, פסילת רישיון על תנאי, קנס כספי בסך של 10,000 שקלים או שנה מאסר תמורתו ופיצוי בסך 50,000 שקלים למשפחת ויינר.

בועז ויינר, אביו של ירין ז"ל, קיבל את גזר הדין בזעם ובאכזבה. ""העונש הזוי", אמר בשיחה עם 'כל העיר', "פסלו את העובדה שזה היה מרוץ מכוניות. איך מרשיעים אותו בסעיף הריגה שזה בדרגת החומרה במקום השני ונותנים לו רק שש שנים וחצי מאסר? זה הגיוני? איך בית המשפט שולח את הפרקליטות לגישור מול הנהג השני? (גזר דינו צפוי להתקבל בחודש הבא, ש"ה). הסיפור פה שלא היה להם מעולם רישיון נהיגה, הם נהגו במכוניות מושבתות, הם פגעו בנו, אני ואשתי היינו מאושפזים, הבן שלי נהרג במקום, והעונש על לקיחת חיים הוא רק 6 שנים וחצי? למה הוא לא קיבל 16 שנה?".

התביעה הצבאית עדכנה את משפחת ווינר כי בכוונתה לערער על גזר הדין, ולבקש מבית המשפט הצבאי לערעורים להחמיר את עונשו של הנאשם.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?