דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 28 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צו סגירה מיידי למעון יום הפועל בהר כתרון

שכונת הר כתרון בצור הדסה (לבתים בתמונה אין קשר לידיעה)

בית המשפט השלום בירושלים הורה לסגור לאלתר מעון יום הפועל בקוטג' דו-משפחתי ברחוב הר כתרון בצור הדסה. יש לציין כי במסגרת הליך פלילי שפתחה הוועדה המקומית מטה יהודה כנגד המעון בבית המשפט השלום בבית שמש, נקבע כי המעון יוכל להמשיך לפעול עד חג הפסח הקרוב.

בחודש אוגוסט האחרון ביקשה הוועדה המקומית מטה יהודה מבית המשפט בבית שמש להוציא צו מניעה שיפוטי כנגד המעון הפועל בבית פרטי. בתגובה טען מפעיל המעון כי הוא עושה זאת בכפוף לרישיון ממשרד העבודה וכי המחוקק הכיר בצורך להפעיל גני ילדים במבני מגורים.

בכתב הבקשה מפורט כי תושב ביתר עלית, יצחק עמאר, שכר בית מגורים מתושב צור הדסה ברחוב הר כתרון, והוא מפעיל במבנה זה מעון ללא היתר. בשיחה עם פקח של הוועדה המקומית הודה עמאר כי בכוונתו להפעיל גן ילדים בהיקף של 30 ילדים במבנה השכור. בתגובה הפקח הזהיר אותו והבהיר כי אסור להפעיל גן ילדים במבנה השכור וכי המבנה מיועד אך ורק למגורים.

למרות זאת, כמה ימים לאחר השיחה הועברו לפקח תמונות המעידות על פריקת ציוד המיועד לגן ילדים לבית השכור ובפועל החל המעון לפעול במקום.

שופט בית המשפט השלום בבית שמש, שמואל הרבסט, קבע כי המעון פועל באופן לא חוקי אך עיכב את צו הסגירה שלו עד לחופשת הפסח וזאת בשל "השימוש בנכס כגן ילדים, שהוא צורך חיוני וחשוב". במקביל, טען מפעיל גן הילדים כי השלים את עבודות הבטיחות שנדרש לבצע וכי המשך הפעלת הגן "לא מסכנת את שלום הציבור" והמשיך להפעיל את הפעוטון ללא הפסקה.

השכנים המתגוררים בקוטג' דו-משפחתי הצמוד למעון היום שנואשו מההליך הפלילי החליטו לפנות להליך אזרחי והגישו באמצעות בא כוחם, עו"ד יוסי אלעד, בקשה למתן צו מניעה זמני לבית המשפט השלום בירושלים בטענה כי המשך הפעלת הגן נעשית באופן לא חוקי ומהווה מטרד בלתי נסבל של רעש, תנועת כלי רכב ומצוקת חניה.

שופט בית המשפט השלום בירושלים, אמיר דהאן, ציין כי העיכוב בצו הסגירה שניתן על ידי השופט הרבסט אינו מהווה היתר לשימוש האסור במבנה המגורים וכי מפעילי המעון "חשופים לאישומים פליליים והליכים אזרחיים".

"מלאכת החינוך הינה מלאכת קודש", כתב השופט דהאן, "מנגד, על בית המשפט להביא בחשבון את עובדת הפעלתו של המעון ללא היתרים כדין...העלולה להגיע לכדי פיקוח נפש ממש".

"מי שחפץ לפתוח מוסד חינוכי, בפרט במצב משפטי של שימוש חורג, לפעול במועד ובשקידה הראויה לצורך קבלת היתר מראש ולא בדיעבד", הדגיש השופט דהאן והוסיף כי אין להעדיף את "מי שפעל שלא כחוק ביודעין ולכתחילה, על מי שמוצא עצמו מוטרד משימוש חורג ופועל כדי לסכלו".

בין האינטרס הציבורי לשמירה על החוק לבין האינטרס של ההורים הנזקקים למעון יום מכריע בית המשפט, “את ההכרעה הקשה לטובתו של האינטרס הציבורי בקיום החוק ובהגשמת תכליתו", כתב השופט דהאן.

לאור זאת הוציא השופט צו סגירה מיידי למעון היום (החל מתאריך 13.1.2021) ללא כל עיכוב והורה למפעילי המעון לשלם הוצאות משפט בסכום של 5,850 שקל. צו הסגירה מותנה בהפקדה של עירבון בסכום של 15 אלף שקל מצד המתלוננים וזאת להבטחת נזקי מפעילי המעון בעתיד.

מפעיל המעון אמר בתגובה כי הגיש בקשת ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים, שבה נטען בין היתר כי השופט דהאן שגה בהחלטתו וכי יש לאפשר את פעילות המעון. כמו כן, הוגשה בקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה. לטענת מפעיל המעון הוא מחזיק אישור ממשרד העבודה להפעלת המעון ואישור מבודק בטיחות מוסמך למוסדות חינוך, כך שאין כל חשש לאירועי בטיחות במעון.

בא כוחו של בעל המעון, עו"ד אורי ישראל פז: "22 ילדים מבקשים לסיים את שנת הלימודים שלהם. טובת הילדים היא לאפשר להם קביעות אובייקט חינוכי ויציבות. אנו תקווה שבית המשפט המחוזי יהפוך את החלטתו של השופט דהאן".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?