דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צמחים עם פרחים כחולים מסייעים לאוכלוסיית הדבורים

דבורה על פרח כחול לבן. צילום: בועז בן זאב

האביב כבר כאן ושלל פרחי הטבע פורחים. פיגמנט כחול הינו נדיר בטבע ומעטים הם הפרחים הכחולים, דווקא אליהם נמשכים בני האדם וגם דבורי הדבש המאביקות. על פי מחקרים, בעלי חיים וצמחים מייצרים פיגמנט כחול, כאשר הוא מביא להם יתרון, בעיקר במשיכת דבורים או חרקים ומאביקים אחרים.

במחקר שפורסם באתר "The Conversation" נמצא, כי מנקודת מבטה של הדבורה, פרחים כחלחלים ומושכים, הינם הרבה יותר נפוצים מכפי שאנו רואים בספקטרום הצבעים של בני האדם. עם זאת, על פי עדויות בהיסטוריה האנושית נמצא, כי האדם תמיד נמשך לצבע הכחול. הסבר אקולוגי לכך הוא צבע השמים הצלולים וגופי מים נקיים, שהם סימנים לתנאי מחייה טובים.

במחקר אחר לחקר פרחים כחולים, נעשה שימוש במאגר צמחים מקוון חדש, אשר סוקר את התדירות היחסית של פרחים כחולים בהשוואה לצבעים אחרים. בין הפרחים המאביקים, ללא התערבות של דבורים או חרקים אחרים (המכונים האבקה אביוטית), לא היו פרחים כחולים. כאשר בחנו פרחים שחייבים למשוך דבורים וחרקים אחרים, בכדי להעביר את האבקה שלהם, באזורים מבודדים, נצפו פרחים כחולים.

עובדה זו מוכיחה, כי מראה פרחים כחולים מתפתחים בכדי לאפשר האבקה יעילה. אך, פרחים כחולים בטבע הינם עדיין נדירים יחסית, דבר המצביע על כך שקשה לצמחים לייצר צבע כחול ועשוי להוות סמן בעל ערך של כושר מאבק הישרדות צמחים בסביבה.

הדבורים נוטות לבקר תחילה את הפרחים שבתחתית עמוד הפריחה ואז לעלות כלפי מעלה. שילוב זה בין דפוס הפעילות של הדבורים וההבדלים בכמויות הצוף בין צבעי הפרחים מעלה, לפי המחקרים, את הסיכוי למציאת פרחים עתירי צוף. במחקרים אחרים שנעשו נמצא, כי הפרחים הכחולים מייצרים צוף בקצב רב יותר ולכן זוכים ליותר ביקורים (ביחידת הזמן) של דבורים מאביקות, מכאן שהדבורים מסוגלות לקשר בין צבע הפרח לבין כמות הגמול שהוא מציע (כמות הצוף). לדבורים יש קולטני אור הרגישים לאורכי גל אולטרה סגול, כחול וירוק, והם גם מראים העדפה לצבעים "כחלחלים".

על סמך כלל הממצאים, ניתן ללמוד, כי בבתי גידול ובאזורים חקלאיים בהן מוצבות כוורות דבורים, מומלץ לשתול מגוון יעיל של צמחים צופניים בעלי גוון כחול, לטובת שמירה על דבורי הדבש ועתיד בר קיימא טוב יותר. כך דבורת הדבש תוכל לאתר מזון באופן יעיל ולשמור על בריאות הכוורת.

כאמור, שליש מהמזון של האדם תלוי בהאבקת דבורת הדבש ואוכלוסיות עולמיות של דבורים נמצאת בירידה, מסיבות שונות שינויי אקלים, מחסור בצמחי צוף וגורמים אחרים שנגרמים על ידי האדם.

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "חושיה של דבורת הדבש תמיד הדהימו את החוקרים ברחבי העולם, מאמר חשוב זה מסביר את היכולת הגבוהה של הדבורים לאתר על סמך צבע, את צוף הפרחים וללקט מזון ביעילות רבה יותר ומתוחכמת במיוחד. בעשור האחרון הורחבו המחקרים באוניברסיטאות ובמכונים מקצועיים בעולם בתחום ענף הדבורים ומושקעים תקציבים רבים, במטרה לגלות כיצד ניתן לסייע למאביקה החשובה ביותר בעולם, להמשיך לבצע את עבודתה בהאבקת צמחי החקלאות המייצרים מזון לאנושות והחי ולהצילה מהכחדה, זאת עקב העלמות של כשליש מאוכלוסיית הדבורים בעולם", מציין רייך.

מנתוני 'מועצת הדבש' עולה כי כיום פועלים בישראל כ-510 דבוראים המטפלים ב-120 אלף כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?