דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צעיר שנתפס עם חצי ק"ג מריחואנה לא יורשע בגלל טרגדיה משפחתית

נהגו תחת השפעת סמים. מריחואנה

צעיר בן 25 תושב אחד המושבים בחבל עדולם, שנתפס וברשותו כחצי ק"ג של מריחואנה, לא יורשע בסחר בסמים, וזאת לאחר שבית המשפט התחשב בטרגדיה משפחתית קשה, שבה נהרגה אימו במהלך טיול ברמת הגולן.

הצעיר (פרטיו שמורים במערכת) נתפס בחודש נובמבר2014 בביתו וברשותו מריחואנה במשקל כולל של 406.96 גרם נטו. הסמים היו מחולקים למספר צנצנות, שקיות וכדורי נייר עטופים בנייר נצמד, באופן שבו עלה החשד כי היו מיועדים למכירה לגורם שלישי.

בכתב ההגנה שלו פירט הצעיר את הטרגדיה המשפחתית שעבר בצעירותו, כאשר בהיותו כבן 13, מעדה אמו במהלך טיול ברמת הגולן ונפלה מגובה רב. הנאשם היה עד לניסיונות החילוץ וההחייאה של אמו, ניסיונות שלמרבה הצער, לא צלחו. בני המשפחה טענו מאוחר יותר כי במהלך החילוץ המוטס, של צוות מיחידת החילוץ של חיל האוויר 669, נפלו פגמים חמורים בשיקול הדעת של הרופא המוטס, שהביאו בסופו של דבר למותה של האם. בעקבות המקרה נקלע הנאשם למצב נפשי קשה ועבר הליך טיפולי לעיבוד הטראומה והאובדן.

הנאשם סיפר לבית המשפט כי נמנע מללכת לקורס טיס בגלל הטראומה שעבר וכי לאחר שחרורו מהצבא, הוא החל להשתמש בסם ועישן בעיקר במפגשים עם חבריו. בכדי לחסוך כסף ומפגשים נוספים עם מוכרי הסם, החליט לרכוש כמות גדולה.

אביו של הצעיר, רופא במקצועו, סיפר בבית המשפט כי גידל וחינך את ילדיו להיות אנשים ישרי דרך. לדבריו, הטרגדיה המשפחתית הותירה צלקת עמוקה בנפשם של בני המשפחה. האב ביקש מבית המשפט שלא להרשיע את בנו משום שהדבר עשוי לפגוע קשות ברצונו ללמוד לימודים גבוהים ובעתידו המקצועי.

הצעיר הביע חרטה על שאירע. במכתבו ציין הנאשם שגדל במשפחה נורמטיבית ועבר מסלול חיים רגיל. אובדן אמו הייתה חוויה שהשפיעה על חייו ועל חיי משפחתו באופן משמעותי. כמה חודשים לאחר השחרור מהצבא, החליט להתנסות בפעם הראשונה בעישון קנאביס, כחלק ממפגשים חברתיים בהם היה נוכח ומתוך סקרנות. הנאשם נהנה מחוויית העישון ונהג לעשן קצת מדי שבוע, בסיטואציות חברתיות.

לאחר חיפוש שבוצע בביתו הוא נעצר למשך ארבעה ימים. לאחר המעצר הוא לא נגע ולא התקרב בשום צורה לסם מכל סוג שהוא. הנאשם הביע חשש שההרשעה תקשה על המשך דרכו ותהווה מכשול בהמשך חייו. הנאשם ביקש את התחשבות בית המשפט והוסיף שהעבירה בוצעה בתקופה רעה בחייו, הרחוקה ממנו.

ב"כ הנאשם עתר לביטול הרשעתו של הנאשם והדגיש, כי הנאשם לא רצה להתחכך עם גורמים עבריינים וסוחרי סמים ולכן רכש כמות גדולה, שתשמש אותו לתקופה ארוכה.

שופטת בית המשפט השלום בבית שמש, מאיה אב-גנים ויינשטיין, ציינה בגזר הדין כי מדובר בצעיר הנעדר עבר פלילי, שגדל במשפחה נורמטיבית המחזיקה בעמדות שומרות חוק, שסיים 12 שנות לימוד עם תעודת בגרות ושירת שירות צבאי מלא. מתעודת השחרור ומכתבי ההמלצה של מעסיקיו עולה שהתנהגותו ראויה לציון, הוא מגלה אחריות, מפגין רצינות והינו בעל יוזמה.

השופטת הוסיפה כי לאחר מעצרו הפסיק הנאשם לחלוטין את השימוש בסמים. בדיקות לגילוי שרידי סם תמכו בטענה לגמילה מסמים. שירות המבחן המליץ שלא להרשיע את הנאשם וזאת כדי לא לפגוע באפשרויות תעסוקתיות עתידיות. שירות המבחן גם המליץ על הטלת צו שעות למען הציבור (של"צ) בהיקף של 100 שעות והתחייבות להימנע מעבירה.

השופטת קבעה כי לאור הנסיבות אין מקום להרשיע את הצעיר ולהכתים את עתידו בהרשעה פלילית. השופטת הטילה עליו לרצות 100 שעות בעבודות שירות למען הציבור ולהיות במשך שנה בפיקוח שירות המבחן. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?