דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 20 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צריך ילד אחד כדי להשקות כפר שלם

לב ארי בן ימין ממושב נס הרים החליט להקדיש את פרויקט הבר מצווה שלו לגיוס כספים להקמת באר מים לתושבי כפר בטנזניה. "זו חוויה מדהימה, לשנות חיים של 8000 איש", הוא מספר בהתרגשות

לב ארי בן ימין עם חבר מהכפר


"זו חוויה מדהימה, לשנות חיים של 8000 איש, לא חשבתי שלתרומה שלי תהיה השפעה כל כך גדולה", כך מסכם לב ארי בן ימין את המפגש שלו עם תושבי הכפר סאסאג'ילה בטנזניה, שעבורם עמל בחודשיים האחרונים לגייס כסף כדי להקים באר מים חיים.

לב ארי, תלמיד ישיבת נחשון המתגורר במושב נס הרים, עולה לכיתה ח' ובשנה האחרונה הוא מתכונן לבר מצווה שלו. את המתנות שהוא צפוי לקבל הוא החליט להקדיש למטרה מיוחדת במינה: סיוע לתושבים באפריקה הנמצאים במצוקה קשה של תשתיות כגון מים זורמים וחשמל.

בדף שבו סיפר על ההחלטה להתגייס למטרה סיפר לב ארי: "בשנתיים האחרונות, התנדבתי במועדונית והייתי חונך של ילדים שמגיעים ממשפחות שפחות קל להן. במשך התקופה הזו, ראיתי איך כל אחד יכול לעזור ולעשות שינוי, אפילו ילדים...החלטתי לקפוץ קצת גבוה: לגייס כסף ולהביא לשינוי משמעותי בחיים של הרבה אנשים וגם לגרום לתחושת אהדה בעולם כלפי ישראל”.

בעזרת ארגון Innovation Africa , בהנהלתה של סיוון יערי, העוסק בסיוע לכפרים באפריקה להקמת תשתיות מים וחשמל סולארי תוך שימוש בטכנולוגיה ישראלית, קיבל לב ארי הדרכה והכוונה במשימה שנטל על עצמו.

"על מה אני מדבר? על פרויקט מים מציל חיים בטנזניה", כך הציג לב ארי את הפרויקט שלקח על עצמו, “באפריקה הרחוקה יש כפר בן 5,000 תושבים בערך (ועוד כפרים נוספים קטנים לידו) שאין לו מקור מים נקיים. הילדים והנשים הולכים בכל יום (כמה פעמים ביום) בערך חמישה קילומטרים הלוך חזור כדי לשאוב מים מלוכלכים. שאחרי זה יגרמו להם למחלות ו...הפרויקט הזה לא רק שייתן להם מים נקיים מהברז לשתייה וימנע מחלות, הוא גם יאפשר להם לגדל תבואה (עם טפטפות ישראליות) ולשנות את אורח החיים שלהם לחלוטין”.

הוא החל בקמפיין גיוס כספים שכלל הפעלת דוכנים באירועים ציבוריים, בנה קמפיין אינטרנטי ופנה לבני משפחה כדי שיתרמו לפרויקט במקום מתנת הבר מצווה שתכננו לתת לו. "חשבתי שהחברים לא יתמכו, אבל הם ממש נרתמו ועזרו ועשינו שתי התרמות גדולות שבהן גייסנו אלפי שקלים". עד עתה גייס הפרויקט באינטרנט קרוב ל-10,000 דולר מתורמים. המטרה של לב ארי היא להגיע ל-50 אלף דולר, והוא יודע כי לשם כך יצטרך להשקיע את כל כספי הבר מצווה שלו.

גיוס הכספים הראשוני וההתחייבות לפרויקט הספיקו כדי לקדם את הקמת באר המים בכפר סאסאג'ילה (Sasajila ) בטנזניה, כשעתיים נסיעה מהבירה דודומה, ובשבוע שעבר נסעו לב ארי והוריו, אלעזר ומלכי, כדי לחנוך את הבאר החדשה.

"הארגון בדק שיש מקור של מים נקיים סמוך לכפר", מספר לב ארי, “אחר כך עם טכנולוגיה ישראלית קדחו לעומק של 150 מטר באדמה, עד שהגיעו למקור המים, בנו מגדל מים עם משאבה המופעלת על ידי חשמל המופק מלוחות סולאריים. תושבי הכפר בנו תשתית שבה מועברים המים ממגדל המים לעשרה ברזים, המוצבים בחלקים שונים של הכפר והשמחה גדולה".

"עד עכשיו הם השתמשו במים מבור שהוא מאוד מסוכן". לב ארי והוריו, אלעזר ומלכי

כשהגיעו לב ארי והוריו לכפר חיכו להם מאות אנשים שקיבלו את פניהם. לב ארי קיבל כמתנה בגד מסורתי של התושבים, והם שהו בכפר במשך שלושה ימים. בימים שלפני טקס חנוכת הבאר החדשה הוזמן לב ארי להשתתף בהתקנת שני הלוחות הסולאריים האחרונים שהשלימו את הפרויקט.

"עד עכשיו הם השתמשו במים מבור שהוא מאוד מסוכן, היו ילדים שהיו נופלים בדרך לשם ומחליקים והיה ממש מסוכן, והמים היו באיכות ממש גרועה", הוא מספר, “אחרי שפתחתי את הברזים היה טקס שלם של ריקודים ושירים, הייתה התרגשות אדירה, שכחנו להביא דגל ישראל והם עשו דגל מאולתר...”.

המים הזורמים יסייעו לתושבי הכפר בגידול שדות התירס שהתייבשו. “בתקופה שהיה גשם היה הרבה תירס", מסביר לב ארי, “ אבל עכשיו כשלא היה מים, הכל מלא בחול ונשרף. בשנים האחרונות לא היה כלום. עם המים הזורמים הם יוכלו להשקות את הגידולים, לבשל אוכל חם, והכי חשוב לשתות מים באיכות טובה".

אך הביקור בכפר עורר בלב-ארי מחשבות כיצד יוכל להמשיך ולסייע לתושבים. “יש שם בעיה מאוד רצינית של טיפול רפואי. המרפאה הקרובה נמצאת בכפר אחר שהוא רחוק מאוד. לנשים אסור ללדת בביתם וכך, נשים שנמצאות בחודש התשיעי, צריכות ללכת ברגל מרחק גדול מאוד למרפאה כדי ללדת שם. הייתי רוצה לעזור להם להקים מרפאה בכפר. הלוואי שאני אצליח, זה לא פשוט לגייס את הכסף. ויתרתי הפעם על מתנות הבר מצווה ואני לא יודע מתי אוכל לוותר בפעם הבאה על סכום כזה".

כאמור הדרך לגיוס כל הסכום עדיין ארוכה, ולב ארי מבקש מכל מי שמתרשם מהפרויקט שלו לתרום כסף בכתובת: www.icampaign-innoafrica.org/lev-ari-benjamin או להקיש את שם הפרויקט: Lev Ari's Campaign Page

"הסכום הוא 50 אלף דולאר ועדיין נשאר זמן עד הבר מצווה שלי שתתקיים בסוף ספטמבר ועדיין אפשר לתרום", מסכם לב ארי, “אני בפנים, תושבי הכפר בפנים, עכשיו תחליטו אתם. אתם בפנים?”.

- "שכחנו להביא דגל ישראל והם עשו דגל מאולתר...”. טקס חנוכת באר המים

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?