דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קופים לא אוכלים סופגניות

קוף מקוק ברברי וסביבון. צילום: אלכסיס לם

מה עושים קופים עם סביבונים?

בעלי חיים רבים משחקים בילדותם. כמובן - כך הם מתרגלים מצבים שונים כגון צייד, מייצבים את מעמדם החברתי, ומגלים אפשרויות תנועה מגוונות. קופים, ובמיוחד קופי מקוק, משחקים גם כשהם מתבגרים.

תצפיות בקבוצות מקוק בטבע הראו כיצד הם משחקים בצורות שונות עם אבנים גם בבגרותם. במקלט הקופים הישראלי ביער בן שמן, קופי מקוק מרכיבים מעל 80% מאוכלוסיית המקלט – אלה הם קופים שהגיעו ממעבדות או לאחר סגירת חוות מזור, ומצאו במקלט בית חם ואוהב.

מקוקים נחשבים לקופים אינטליגנטים יחסית, והם מציגים צורות משחק מורכבות. במקלט הקופים, נצפו קופי המקוק כשהם משלבים בין צעצועים שקיבלו (סביבונים, צעצועי תינוקות וכך הלאה) לבין אבנים שנמצאו באזורי המחייה שלהם.

בדומה לילדים, גם קופים זקוקים לחפץ מעבר, וכל קוף חדש שמגיע למלקט מקבל צעצוע שמשרת מטרה זו. כשמגיע קוף חדש הא מקבל מגוון צעצועים. הקוף בוחר לעצמו צעצוע אחד שהוא אוהב במיוחד אותו הוא מחזיק ואיתו הוא משחק בכל תקופת ההסגר (קופים מגיעים למקלט ממגוון רקעים – ניסויים, הברחות ואחזקה לא חוקית, פינות חי שנסגרות וכך הלאה).

לרוב, הצעצוע ימשיך ללוות את הקוף גם בתקופת "בית הספר לקופים", שהוא השלב בו לומדים הקופים לחיות בחברת קופים, לאחר שזו נשללה מהם על ידי מי שניסו לגדלם בניגוד לחוק. צעצוע יכול להיות גם סביבון (ראה בתמונה).

אם קופי המקוק משחקים בסביבונים האם הם אוהבים לאכול סופגניות? ובכן, קופים סובלים מתופעות תזונתיות בדומה לבני האדם, ובמקלט יש קופים רבים שסובלים מסכרת, לאחר שקיבלו תזונה לא מתאימה במקומות בהם הם חיו. אוכל מטוגן עלול לגרום להם לנזק חמור, ולכן אך ורק צוות המטפלים רשאי להאכיל את הקופים וסופגניות, כמובן, לא באות בחשבון.

כעת, לאחר תקופה ארוכה, מאגר הצעצועים של מקלט הקופים הישראלי עומד להיגמר והעמותה פונה לציבור לתרום צעצועים ישנים, קופסאות, מברשות ועוד.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?