דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 29 בנובמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קוראים כותבים: הקול שמרחיק את המיינה ההודית

‏‏מיינה הודית. (צילום: אודי שטיינוול מתוך אתר פיקיויקי )

למעוז חביב, שלום וברכה,

 

ברצוני להודות לך על הכתבות הנהדרות והמושקעות שלך במגזין 'בקיצור' המחולק בבית שמש. הכתבות נותנות הצצה לטבע ועולם החי בחדות ובבהירות ומספקות את הסקרנות של כל אוהב טבע כמוני.

לאחרונה, אולי בגלל השהות בבית עקב הסגר, שמתי לב לקולות ציפורים שאינם שגרתיים. לאחר שעקבתי אחר מקור הקול ובדקתי באתר קולות ציפורים הבחנתי בציפור ששמה מיינה הודית.

מעבר לכך שקולה נשמע צומרני ולא נעים, הבנתי שמדובר במין פולש שיש ביכולתו לסכן את מיני הציפורים שזהו איזור מחייתם ובכך לגרום לתגובת שרשרת שבסופו של דבר תשפיע בסופו של דבר גם על הצומח.

מבדיקה קצרה נוספת עולה כי האוייב של המיינה ההודית הוא הנץ המצוי. מאותו אתר קולות ציפורים, הורדתי הקלטות של ציוץ של הנץ המצוי וכאשר השמעתי אותן בקרבת ציפור המיינה, קרתה תופעה מוזרה, המיינה התחילה לקרוא קולות אזהרה וציפורים רבות ברדיוס של כמה מאות מטרים התחילו ממש להשתגע התחילו לעוף הלוך ושוב.

אני חושב שזו דרך מעניינת להלחם במין פולש זה מבלי להכניס ממש את הנץ המצוי שעשוי לפגוע גם במינים נוספים. אשמח לשמוע את חוות דעתך ואם תוכל גם להרחיב בכתבות הבאות, זה ישמח אותי עוד יותר.

תושב בית שמש (שמו שמור במערכת)

 

תגובה: שמחתי לקבל את מכתבך ולדעת שיש הקוראים את רשימותיי לא רק במושבים ובקיבוצים שבמטה יהודה, אלא גם בערים: בית שמש, צור הדסה, מבשרת ציון ואף ירושלים, משם כתבה לי קוראת כמוך.

אשר לניסיונך להרחיק מביתך את המינה בעזרת קולו של הנץ - אכן, ניסיון מעניין המראה כמובן, שבעלי חיים ובהם הציפורים ובעלי הכנף למיניהם, נחרדים ומזהירים בקריאות אזהרה, לא רק בתגובה ל"מראה העיניים" אלא גם את "משמע האוזניים". קולות וקריאות אזהרה של ציפורים המזהירות את בנות מינם – הם עניין מקובל.

לפחות בדבר אחד אין ספק שתצליח, לסלק את המיינה מאדן חלונך, שתבנה את קנה במקום אחר. ואני מאחל לך שתמשיך ליהנות גם מהמאמרים הבאים.

 

מעוז חביב, קיבוץ צרעה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?