דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קורונה בבעלי חיים? אין מה לפחד אך מוטב להיזהר

מומלץ להסדיר את הוצאת הכלב לטיול (אילוסטרציה)

בימים האחרונים פורסמו ידיעות בעיתונות בחו"ל על מספר מקרים של נוכחות נגיף הקורונה בבעלי חיים, המלווה בהופעתם של תסמינים שונים המעידים על תחלואה אפשרית במחלה גם בקרב בעלי החיים. בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מבהירים שעד כה לא הגיעו לווטרינרים ברשויות בעלי חיים הנושאים את הנגיף.

תוצאות המחקרים שהגיעו לידי הרופאים הווטרינריים, המבוססים על ניסויים שנערכו בתנאי מעבדה של חתולים וחמוסים, לא העלו כי בעלי החיים המודבקים משילים לסביבה את הנגיף, והמסקנה הנוכחית היא שהם אינם עלולים להיות מקור הדבקה לבני האדם.

בכל המקרים הידועים של בעלי חיים שנדבקו במחלה נמצא כי בעלי החיים שחלו - נדבקו מבני אדם חולים אשר שהו במחיצתם! לא הוכח בדרך כלשהי כי בעלי חיים אלו יכולים להעביר את הנגיף בינם לבעלי חיים אחרים, או לבני האדם.

ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מאמץ את ההעמדה הכללית של כלל ארגוני הבריאות בעולם, ונכון לבדיקות שנערכו בימים אלו, אין כל עדות לכך שבעלי החיים, ובמיוחד חתולים וכלבים, יכולים להפיץ את נגיף ה-SARS-COV-2 או להיות בעלי תפקיד אפידמיולוגי כלשהו בהפצת נגיף הקורונה לבני האדם.

כתוצאה מכך, אין כל הצדקה לפגוע ברווחת בעלי החיים, למנוע תנועת בעלי חיים, לנטוש חתולים וכלבים, או לנקוט בצעדים כלשהם כלפי בעלי החיים באשר הם.

יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים, ד"ר אבי צרפתי,מציין כי בשל הצורך באיסוף מידע נוסף בנושא, מומלץ לעת עתה לנקוט במספר צעדים:

 

צעדים היגייניים בסיסיים - בעת הטיפול בבעלי החיים יש לנקוט בצעדים היגייניים בסיסיים כגון: שטיפת ידיים לפני ואחרי הטיפול בבעלי החיים, מניעת ערבוב בדברי המזון, כלי האוכל והציוד של בעלי החיים ובני האדם. כמו כן מומלץ לשטוף מידי יום את כלי האוכל והשתייה של בעלי החיים.

הפרדה בין חולים לבע"ח - אנשים שהובחנו כחולים ב- COVID-19 יימנעו ככל האפשר, מטיפול בבעלי החיים שבמחיצתם. במידה והדבר אינו אפשרי, יש לנקוט בצעדי מניעה, כגון: חבישת כפפות, רחיצת ידיים ושימוש במסכה בעת הטיפול בבעל החיים.

הסדרת הוצאת הכלב לטיול – לחולים או אוכלוסייה הנמצאת בסיכון, מומלץ להסדיר את יציאת הכלב על ידי מוביל או דוג ווקר בתיאום מראש. יש להשאיר את הכלב קשור ברצועה למוביל או לדוג ווקר.. על מוביל הכלב לחבוש כפפות ומסכת הגנה, ולנהוג בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

הטיפול בחתולי הרחוב ימשך בהתאם לתקנות לשעת חרום, "הבהרות לציבור החקלאים והעוסקים בתחומי חקלאות ובעלי חיים, לרבות חיות מחמד".

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מוסיפים כי הם מברכים על הגידול המשמעותי במספר בעלי החיים המאומצים שחל מסוף חודש מרץ. מנתונים שנאספו בארגון עולה כי קיימת עלייה ממוצעת של 250% של אימוץ בעלי החיים באירועי האימוץ ברשויות המקומיות.

בארגון הנחו את מתאמי האימוץ, לבחון בקפידה כל בקשה לגופה, לבדוק כי המשפחה המאמצת מודעת להשלכות והמשמעויות של אימוץ בעל חיים, ושהיא אכן ערוכה לטפל בו גם לאחר שיסתיים מגפת הקורונה.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?