דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קיץ וקוץ בו

הקוץ, ממש כשמו, קשור בטבורו לקיץ, והקיץ החם והיבש שלנו הוא זה המעניק לנו את שפע הקוצים, שתיירים מארצות הקור כה מתלהבים מהם

קיפודן מצוי

הקיץ שלנו, משופע בקוצים.

מי אוהב קוצים? הם דוקרים, שורטים, דוחים במראה המחודד שלהם ושומר נפשו ירחק מהם. לכל אחד ואחת מאיתנו יש סיפור על היתקלות עם קוץ שהסתיימה באופן לא נעים, ובשיעור שעליו נשתדל שלא לחזור עוד.

ולמרות זאת, אפילו לקוצי הקיץ יש יופי משלהם.

תיירים המגיעים אלינו מאירופה נמשכים לקוצים שלנו, שאותם הם אינם מרבים לראות ואולי אף לא פגשו שכמותם. בקבוצות תיירים שהדרכתי, שבתי ונתקלתי בהפתעה למראה שפע הקוצים שמכסה את שטחי הבור בארצנו, ויש גם כאלה שראו בהם יופי כמוס, קטפו וקישטו בהם את חדרי המגורים.

למה "התברכה" ארצנו בשפע של קוצים בארצנו? ובכן, הקוץ, ממש כשמו, קשור בטבורו לקיץ, והקיץ החם והיבש שלנו הוא הוא זה המעניק לנו את שפע הקוצים.

 

התמודדות עם יובש

חוח עקוד

בטוחני שלא אחדש לאיש אם אומר שכול צומח וחי על פני כדור הארץ זקוק למחייתו וקיומו למים, ממש כמו אוויר לנשימה. בלי מים, אומרת האמרה הנכונה כל כך – אין חיים.

זוכרים את הפרסומת בטלוויזיה – "ישראל מתייבשת?" הרי הכינרת משמשת מדד למצב הרוח הלאומי שלנו. ככל שיש יותר מים כך משתפר מצב הרוח, וכאשר שורר יובש וחסרים מים בכינרת – מצב הרוח שפוף.

כולנו אכן יודעים שגשמים יורדים אצלנו רק בחורף הקצר שלנו וגם זאת במשורה. ואילו ברוב חודשי השנה שורר אצלנו היובש. כאשר חסרים מים יש ללמוד לנצל טוב יותר את המים שיש ולהצטייד במערכות ובמבנה גוף כזה, שיאפשר לקיים חיים גם בתנאי יובש. בארצנו המזרח תיכונית, זה נכון הן לחי והן לצומח.

יש לזכור שדרומה מבאר שבע, במדבר הנגב שהוא מחצית שטחה של הארץ, כמות הגשם השנתית פחותה ממאה מילימטר, ושם לא ניתן לגדל לא חיטה ולא שעורה. ממוצע הגשם באזור המרכז המגיע ל-500 מילימטר ומעלה ואילו בצפון יש מקומות בהם עובר הממוצע אף את האלף.

מרבית הצמחים החד שנתיים הצומחים אצלנו מסיימים את תהליכי חייהם החשובים ובכלל זה הפריחה, החניטה וזריעת הזרעים עוד טרם נפל עליהם הקיץ במלוא עוצמתו. מי שיוסיפו להתקיים ואפילו לפרוח בעצם ימי הקיץ החמים והיבשים הרי אלו הקוצים.

שברק קוצני

אור ומים = מזון

 

הקוצים מהווים את אחת מצורות ההסתגלות לתנאים הקשים של חוסר מים בקיץ. בחורף, בעת שרבים מהקוצים, כמו הגדילן והברקן, מתחילים לצמוח, אפשר להתרשם מעליהם הגדולים במיוחד, בעזרתם הם מאיצים את תהליכי הגדילה תוך "בזבוז" ו"איוד" של מים. וכל זאת במטרה לנצל את אור השמש לצורך יצירת חומרי מזון בסיסיים, תהליך הקרוי פוטוסינתזה.

תהליך ה"פוטוסינתזה" מייצר את המזון בצמחים, וזה אחד הפלאים שבתבל ואחד התהליכים החשובים ביותר לקיום החיים בעולם. משמעות המילה פוטוסינתזה היא "הטמעת אור" – הצמח מצליח להפיק  אנרגיה וחומרים תזונה מחומרים פשוטים כמו מים ופחמן דו-חמצני וזאת באמצעות אור השמש. לצורך התהליך, דרושים לצמח הן מים וכן, כלורופיל, הצובע את העלים בצבע ירוק.

הכלורופיל, שכאמור צבעו ירוק, המצוי בעלים קולט את אור השמש, מפצח במקביל פרודות מים, מהם הוא מפריד אטום מימן ובעזרת הפחמן הדו חמצני שבאוויר הוא יוצר פחמימות, כלומר – סוכרים, כלומר מזון, ותוצר הלוואי של התהליך הוא – החמצן, הדרוש לכול לצורך קיומם של כל סוגי החיים המתבססים על תהליך הנשימה.

גדילן

זיכרו, ככול שאנחנו חכמים ומתוחכמים איננו מסוגלים להפוך מים ואוויר למזון, תהליך שכל צמח עלוב ומסכן, עושה בקלות וללא מאמץ. ואיך זה קשור לקוצים?

אחת הדרכים (קיימות עוד) שבעזרתן פתר הטבע את בעיית ההתמודדות עם יובש היא על ידי התייבשות העלים הגדולים ששימשו את הצמח בתחילת צמיחתו בחורף, והצטמצמות לעלים קטנים, דקים, ובעלי פרופיל צר, כדי להקטין את ההתאיידות של שארית המים שעוד נותרה בו.

שטח הפנים של עלי הצמח קטן במידה כזו שהם הופכים לקוצניים. זוהי התמצית של חוכמת הטבע – זו שיצרה אצלנו את הקוצים למיניהם, ומנעה מתושבי אירופה הגשומה את "ההנאה" של הליכה בשדה קוצים כמו אצלנו.

 

הקיפודן מאחר לפרוח

דרדר המדבר

הקוצים מאחרים לפרוח וכך הם מזכים אותנו בפריחה, זמן ניכר אחרי שמרבית הצמחים החד שנתיים כבר התייבשו. תחילה יפרח "קוציץ סורי", הנושא בגאווה את עמוד תפרחתו הסגול, המרשים וה...דוקר. אחר כך יתמלאו שולי השדות בפריחתם של הגדילנים, "מברשות הגילוח" הסגולות, צהובות לבנות, שנישאות בראשי גבעוליהם הארוכים. וכן, גם הברקנים הסגולים, שפרחיהם נשלחים לעברים שונים כברקים.

מאוחר יותר יפרחו החוחים והדרדרים למיניהם בפריחתם העדינה בשלל צבעיה, מצהוב ועד כחול, ובסוף יגיעו הקינרסים ואיתם הקיפודנים, שממלאים את שולי הדרכים בכדורים קוצניים סגולים כחלחלים ויפים למראה.

כל אלה ורבים נוספים, מוסיפים אמנם מעט צבע לקיץ השחון שלנו, אבל טוב נעשה אם נזכור שפגיעתם של הללו איננה נעימה כלל וכלל. בנוסף, לעיתים הזרעים שהם מפיצים על האדמה, גם הם דוקרים עד כאב, וטוב נעשה אם לא נהלך ביניהם יחפים ונזכור שבמקרה זה טוב מראה עיניים אך גם שמירת המרחק.

ועתה, צאו למרחבים הפתוחים בקיץ וגלו את שלל הקוצים שסביב. וודאי תוכלו לגלות בעצמכם את המייחד ומבדיל אותם מפריחת שלהי החורף והאביב הקצר שלנו ובעזרת מגדיר צמחים לדעת במי מהם מדובר ומה מייחד אותו.

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

maozhaviv@gmail.com

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?