דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ראש וראשון ללבלוב העצים

מראה עץ השקד המקדים לפרוח לפני שאר העצים, מכריז על הפריחה הצפויה של שאר העצים שיבואו בעקבותיו עם חודשי האביב. פרחיו זכו לעטר את המנורה שבבית המקדש, ועל תכונותיו התזונתיות והרפואיות של פרי השקד מספרת לנו כבר המשנה

פריחת השקדיות, טרסות עתיקות במעיינות הסטף. (צלם: אודי שטיינוול, פיקיוויקי)

מי מאתנו לא התמוגג בילדותו, ונפעם בבגרותו למראה שקדיה הפורחת בלובן במלוא הדרה, כאשר העצים הנשירים סביבה עדיין עירומים מפרחים ומעלים והשמיים מתקדרים ומטיחים גשמי עוז מהשמיים על האדמה?

זכה השקד בכך שהוא ראש וראשון ללבלוב העצים והוא מקדים לפרוח בפריחה לבנה המשרה תחושה של טוהר וזוך, ולעיתים, עצי שקד בודדים – גם בפריחה ורדרדה, כשמלתה של בובת ברבי יפת מראה. לרוב, יפרח השקד עוד בעצם ימי החורף, בחודש פברואר, הוא החודש המבשר בארץ את ראשית האביב. אך בשנים האחרונות, שהן שנים שחונות וחמות יותר (ולצערנו הרב נראה שהללו הולכות ומתרבות) יקדים אף השקד לפרוח ופרחיו ינצו אף בחודש ינואר, בלב עונת החורף שלנו.

השקד זכה לשמו בזכות "שקדנותו" להתמיד ולפרוח שנה שנה כראש וראשון לעצים. בכך ועל שום כך גם זכה שיכתבו ויסופרו עליו אגדות וסיפורים שונים. פרחיו זכו לעטר את המנורה שבבית המקדש, ועל תכונותיו התזונתיות והרפואיות של פרי השקד מספרת לנו כבר המשנה.

במיני עצים רבים נתברכה ארצנו, הרבה מעבר ל"שבעת המינים" המפורסמים, ופריחותיהם אינן נופלות ביופיין מפריחת השקד, העץ המכונה בפינו מאז ימי החלוצים מישבי הארץ שהוקסמו מפריחתו המקדימה – "עץ השקדיה".

אכן, מראה עץ השקד המקדים לפרוח כמו מכריז ברבים – הביטו בי ותיהנו, ודעו, גם העצים האחרים יבואו בעקבותינו ועמנו יגיע האביב במלוא הדרו.

‏‏שקדייה ביער ירושלים באיזור נחל רבידה. (צלם: דרור פייטלסון, פיקיוויקי )

זהירות – שקד בר רעיל !

 

עץ השקד משתייך למשפחת הוורדניים. מקור שמו ככול הנראה באסיה המערבית. את עץ שקד הבר תרבת האדם כבר לפני אלפים בשנים.

פרי שקד הבר שלא תורבת הוא מר מאוד ואינו טעים למאכל. הפרי הנאכל ברגיל אחרי שיבש איננו אלא זרע עץ השקד שעם נשירתו והיצמדו לאדמה יכה בה שורש ויצמיח עץ שקד חדש.

כאמור, פרי עץ הבר מר מאוד, תכונה המגינה על בעלי החיים החפצים לאכלו מהסכנות הטמונות באכילתו. כול כך למה? מסתבר שטעמו המר נגרם על ידי חומר רעלי המצוי בו והנקרא – אמיגדאלין. עם אכילתו ובהתפרקותו בגופנו על ידי מיצי העיכול, הוא יוצר חומצה ציאנית שהיא הבסיס לרעל המסוכן מאוד – ציאניד. אם יתמיד אדם ויאכל כ-300 גרם של זרעי שקד מרים, עשוי רעל הציאניד המצטבר בגופו לגרום למותו. וכאשר מדובר בילד, אף כמות קטנה מזו.

נשאל – אם מכיל פרי השקד רעל כה קטלני ומסוכן, הכיצד זה לא נפגע ממנו העץ עצמו? ובכן, הבה ניזכר – החומר המצוי בזרעים איננו ציאניד אלא כפי שציינו, החומר הנקרא – אמיגדאלין. חומר זה עצמו איננו רעיל, רק בהתערבותו עם מיצי העיכול שבגוף נוצר רעל הציאניד עצמו. לכן, אכילת זרעי שקד הבר מסוכנת לנו או לכול בעל חיים אחר ולא לעץ עצמו.

 

הפרי המתורבת והבריא

 

למרות הסכנה באכילת שקדים מרים וודאי שמעתם דווקא על התכונות הטובות והמומלצות כול כך של השקדים ועל היות הפרי (זכרו – הזרעים!) הן טעים והן מאוד מזין ובריא למאכל. הכיצד?

כבר לפני אלפי שנים השכיל האדם לגלות דווקא את התכונות הטובות ול"תרבת" את עץ השקד. הזנים התרבותיים של השקד מכילים כמות קטנה מאוד של החומר היוצר בגוף את הציאניד, ולכן, כאשר אנחנו אוכלים את זרעי השקד התרבותי שיבשו, טעמם דווקא מתקתק ולא מר ורק לעיתים רחוקות ניתקל אמנם בשקד מר.

הזרעים התרבותיים, שאותם אנו אוכלים מכילים שומן צמחי בכמות גדולה, חלבון הדרוש לגופנו, ויטמינים ומינרלים, ולכן הם בעלי ערך תזונתי כה רב. מזרעי השקד הכינו אף משקה המכונה "חלב שקדים" וזה היה ניתן לחולים החולים במחלות קשות.

פרח השקדייה ליד בית גוברין. (צלם: אורן פלס, פיקיוויקי)

מקור לדבש

 

פרחי השקד הפורחים ונפתחים ראשונה מכול העצים, מכילים ומפרישים צוף רב, והדבורים כמובן נמשכות אליהם באלפיהן ומאביקות אותם תוך כדי חדירתם לעומקי הפרחים בתורן אחר הצוף המזומן להן בבסיס הפרח.

עץ שקד מגיע לבגרות מלאה במלאת לו כעשור. מחקרים לימדו שבממוצע עץ בוגר מניב כ-7,000 שקדים, אבל בפריחתו עשויים לפרוח על ענפיו כ-20,000 פרחים ויותר! נשאלת השאלה – מדוע מגדל השקד כול כך הרבה פרחים ואחר כך "מתקמצן" במספר ה"פירות" שהוא נותן?

מסתבר כי כשני שליש מן הפרחים של העץ מואבקים באבקת הפרחים שלו עצמו ורק השליש הנותר – מואבק מפרחיהם של עצים אחרים. האבקה עצמית איננה בריאה לעץ, כשם שזיווג של קרובי משפחה (אחים ואחיות או בני דודים ובנות דודות) איננה בריאה ועשויה לגרום להתפתחות מחלות, מומים ופגעים שונים בילוד. מסתבר שכשם שנכון הדבר בעולם היונקים, כך הוא נכון בעולם הצמחים.

לעץ השקד מנגנון פנימי המגלה מי הם הפרחים שהואבקו מאבקת הפרחים של אותו עץ עצמו והוא פשוט משיר אותם ואיננו מאפשר את המשך התפתחותם, בדומה למעין "הפלה" טבעית. כשם שנכון הדבר לגבי השקד גם כך קורה בעצים אחרים.

לאחר שבועיים – שלושה של פריחה מרהיבה ביופייה, מתחילים הפרחים המופרים להתייבש ולישור, מותירים אחריהם את שחלת הפרח להתפתח על העץ. זה האחרון מתחיל להתכסות אז בעלוות העלים הטריים של השנה החדשה, הצובעים אותו בירוק עדין ורך. הבשלתו של פרי השקד שהקדים כול כך לפרוח, דווקא מתאחרת ומתרחשת כמחצית השנה לאחר הפריחה ואף לאחר מכן, בשלהי הקיץ.

פרח השקדיה (צלם: שרה גולד, פיקיוויקי)

אזור גידול נרחב

 

כיום ניתן לראות את עצי השקד, השקדיות, כמעט בכול רחבי האזורים של האקלים הים תיכוני בארץ: בשפלה, בהרי יהודה והשומרון, בגליל התחתון ובגליל העליון. העצים פורחים בשדות, במורדות ההרים והגבעות ובשולי הוואדיות, ואילו מטעי השקדים התרבותיים משתרעים על עשרות אלפי דונמים ברחבי הארץ, ומראה מטע שכזה בעת הפריחה, אכן מרהיב ומשובב עין.

השקד זכה ולכבודו נכתבו אגדות, סיפורים ושירים. אגדה אחת מספרת שאחרי שאלהים בחר במקל מעץ השקד כסמל החורבן לעתיד לבוא על ממלכת ישראל, ונתנו בידו של נביא החורבן – ירמיהו. הצטער השקד צער רב על כך שדווקא הוא נבחר לבשר ולסמל את הרעה הגדולה הזו, ועל כן קיבל הבטחה שכשם שבישר את החורבן, יזכה הוא לבשר את הגאולה, והמטה שיהיה בידיו של המשיח שיגאל את עם ישראל, יהיה מטה שקד אף הוא.

ובינתיים, עד שיבוא המשיח ובידו מטה מעץ השקד, ניהנה כולנו מפריחת השקדיות ומהתחושה שהאביב כבר בפתח.

 

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

 

אתרים מומלצים לצפייה בפריחת השקדיות

פארק איילון-קנדה - סמוך למחלף לטרון, הוא אתר פריחה מובהק של עצי שקד.

חורבות עגור - בלב פארק בריטניה נשמרת אזור עתיר בוסתנים ובו עצי זית ותאנה וגם עצי שקד לרוב.

חורבת בית עתאב – נמצאת בפארק עצמאות ארה"ב בין נס הרים ובר גיורא, למרגלות החורבה נובע מעיין עין חוד ומסביבו עצי בוסתן, ביניהם עצי שקד לרוב.

מתחם הסטף - עם פריחת השקדיות, יש עוד סיבה לבקר באתר יפה זה, שבו פריחה מרהיבה של עצי שקד בסמוך לעין סטף (עין אל-בלד).

חורבת סעדים - עין סעדים הוא כינוי לקבוצה של שלושה מעיינות, שבחורף גשום עשויים להפתיע ולהגיר מים. כאן תוכלו לגלות עצי שקד רבים.


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?