דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 16 ביוני 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ראש מועצת מבשרת ציון לשעבר חשוד בפרשת הסחר בקברים

לפי החשד הוזזו תשעה קברי ילדים במטרה לפנות מקום לקברים חדשים שיימכרו לתושבי חוץ. הר המנוחות (צילום: נופר שוסטר, מתוך אתר פיקיויקי)

ראש מועצת מבשרת ציון לשעבר, אלי מויאל, המשמש כמנכ"ל חברת הקדישא "המערבים של יוצאי קהילת צפון אפריקה בירושלים" ועובדים של המועצה הדתית בבית שמש, נעצרו השבוע על ידי חוקרי מחלק ההונאה במחוז ירושלים בחשד כי היו מעורבים בהונאה בקבורה, סחר בחלקות קבר ומכירתן לתושבי חוץ.

על פי החשד, עובדי חברת קדישא הזיזו במכוון תשעה קברי ילדים משנות ה-70 הנמצאים בהר המנוחות (גבעת שאול) בירושלים, וזאת במטרה ליצור חלקות קבורה חדשות אותן יוכלו למכור.

הפרשה נחשפה לראשונה לפני כמה חודשים בערוץ 13. אם אשר לא מצאה את קבר בנה הגישה תלונה במשטרה וזו פתחה בחקירה סמויה, במהלכה נאספו ממצאים וראיות לכאורה כנגד כמה חשודים ובהם: מנכ"ל חברת קדישא, אלי מויאל (75) ממבשרת ציון, מלכיאל בן עזרא (32) מבית"ר עילית, שלום טלבי (68) מירושלים, והגזבר אבשלום מלכה (57).

על פי החשד, הסירו החשודים מצבות ממקומן בחלקה המדוברת, ובאמצעות קבלנים פעלו להגביה את מפלס הקרקע על ידי יציקת בטון לשם יצירת חלקות קבר חדשות, אותן מכרו על פי החשד בכ-100 אלף שקל כל אחת. המשטרה ציינה כי מצבות הוזזו מבלי ליידע את משפחות הקבורים או משרד הדתות.

שני הבכירים במועצה הדתית בית שמש, חשודים כי במהלך 2018 מכרו עשרות חלקות קבורה באופן "סיטונאי" לתושבי חוץ, בשווי מוערך של כמיליון שקלים, והתכוונו לבצע עסקת מכירה נוספת בעבור סכומים דומים. הם הובאו לחקירה במשטרה בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות על חוק שירותי הדת היהודיים.

ביום ראשון השבוע (17.3) נעצרו החשודים והובאו לבית המשפט בירושלים לפני שופט המעצרים, אורן סילברמן. במשטרה ייחסו להם עבירות קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הסגת גבול במקום פולחן ומרמה והפרת אמונים. נציג המשטרה אישר כי החשד נוגע בעיקר להזזת מצבות ואין ודאות בנוגע להזזת הקברים עצמם. לטענת התובע המשטרתי, החשודים מכרו כחמישים חלקות קבר לאדם אחד, וזאת בניגוד לחוק ובמרמה.

אלי מויאל כיהן כראש מועצת מבשרת ציון במשך ארבע קדנציות, בין השנים 1977-1982 ושוב בין השנים 1986-1998. יש לציין כי ייצג אותו בבית המשפט עו"ד דני עזריאל, אשר החליף אותו כראש מועצת מבשרת ציון בשנים 1999-2003.

מויאל טען באמצעות בא כוחו כי העבודות בוצעו בשל היות החלקה ישנה ומוזנחת, וכדי לפלס אליה דרך שנחסמה בצמחיה. לטענתו עובדי חברת קדישא עובדים בהתנדבות מלאה.

השופט אורן סילברמן קבע בהחלטתו "החשדות הן חמורים וקיים חשד סביר לביצוע מעשים פליליים על ידי המעורבים".

ביחס לחשדות כלפי אלי מויאל אמר סילברמן: “קיים חשד סביר לקשירת קשר לעשות פשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הסגת גבול במקום פולחן, מרמה והפרת אמונים”.

עם זאת סירב השופט לקבל את דרישת המשטרה למעצר מלא וקבע כי עוצמת חשדות והיקף החקירה הצפוי מצדיקים מעצר בית.

הוא קבע כי שלושה מהחשודים (כולל מויאל) ישהו במעצר בית עד ה-24.3, ייאסר עליהם ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה ויפקידו ערבות להבטחת התחייבותם.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?