דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 15 באוקטובר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

רוחות של שינוי

האם אנו בתחילתה של מהפכה העשויה להביא תקווה מחודשת לפגועי הנפש בישראל?

בית סוטריה בירושלים

משחק ה'פוקימון גו' שהושק לאחרונה מאפשר בעזרת המכשירים הניידים לאתר דמויות פוקימון דמיוניות וללכוד אותם. מה שהחל כמשחק תמים תפס תאוצה ותוך שבוע מהשקתו המשחק שבר את שיאי ההורדות בארצות הברית. לאור ההצלחה הגדולה הגיעו גם הביקורות כלפי המשחק כאשר מדי פעם הגיעו דיווחים על אנשים המסכנים את עצמם תוך כדי ציד פוקימונים כאשר הם אינם שמים לב לאן הם הולכים או מסכנים אחרים כאשר הם צדים פוקימונים תוך כדי נהיגה.

בתחילת אוגוסט הגיע דיווח נוסף שאף זכה לפרסום קצר בשולי מהדורת החדשות. אישה ממוסקבה, ציידת פוקימונים בעצמה, התעוררה במיטתה כאשר לאימתה הרבה פוקימון ענק רכן מעליה והחל לתקוף אותה, לאחר מאבק היא הצליחה לצאת מהמיטה, הפוקימון הענק נעלם באוויר החדר והאישה המבוהלת התקשרה למשטרה לדווח על האירוע שהסתיים לרע מזלה - באשפוז פסיכיאטרי.

בעבר כבר כתבתי בהרחבה על התופעה שבה אנשים מתעוררים משנת לילה וחווים תקיפה על ידי דמות ערטילאית כלשהי, התופעה הזו נקראת על ידי הרפואה המערבית 'שיתוק שינה' וכבר הוכח שאין שום קשר בין אותה תופעה למצב פסיכוטי, אף על פי כן רב הציבור ממשיך לקשר 'הזיות' לבריאות נפשית ולמחלת הסכיזופרניה בעיקר - מה שלא נכון מבחינה סטטיסטית, למעשה רוב המצבים בהם ישנם הזיות או חזיונות שווא אינם מעידים על מצב פסיכוטי. אמנם הידיעה הזו הגיעה לחדשות כקוריוז משעשע אך היא מצביעה על תופעה עגומה ורחבה יותר שבה אנשים נשאבים בקלות רבה מדי אל תוך המערכת הפסיכיאטרית.

כנס חשוב

בשבוע שעבר השתתפתי בכנס של בית הספר לשיקום בקריית אונו בנושא שימוש בגישות טיפול משלימות במערך בריאות הנפש. סביר להניח שרב הקוראים לא מבינים את המשמעות החשובה של הכנס ואת הצעד פורץ הדרך של משרד הבריאות בהרמת כנס שכזה.

נכון להיום משרד הבריאות בארץ עדיין אינו מכיר ברבים ממקצועות הטיפול "המשלימים", 'הפסיכולוגיה החדשה' כפי שכינה אותה בכנס ד"ר יורי סלע. חוסר ההכרה הזה פוגע קודם כול בצרכנים. בניגוד לפסיכיאטרים, רופאים ופסיכולוגים קליניים המסובסדים על ידי משרד הבריאות וקופות החולים, רבים ממקצועות הטיפול הנפשי של 'הפסיכולוגיה החדשה' אינם מסובסדים ולכן אנשים נאלצים להגיע לטיפולים כאלו באופן פרטי בלבד, מה שכרוך בעלויות גבוהות יחסית ולמעשה חלק גדול מהאוכלוסייה לא יכול לאפשר לעצמו את הטיפולים האלו, מהצד השני נמצאים גם המטפלים, לצערי אני מכיר מספיק מטפלים מוכשרים ורגישים שנאלצו לפרוש מהתחום מפאת הקושי הכרוך בפתיחת קליניקה פעילה, עצמאית ורווחית ישר בסיום חמש שנות הלימודים.

מנהלת בית הספר לשיקום ד"ר נעמי הדס לידור סיפרה בתחילת הכנס על ההחלטה לקיום הכנס בנושא גישות טיפול משלימות: "אנו שומעים שזה עוזר לאנשים, גם אם השיטות האלו אינן נמצאות בסל השיקום הבסיסי, מגיעה הידיעה מהשטח שהשיטות האלו עוזרות למטופלים ומקדמות החלמה" אני התרגשתי לראות על במה, תחת חסות ומימון של משרד הבריאות, מטפלים מתחומי הפסיכותרפיה גוף נפש, מיינדפולנס ושיטת 'העבודה' של קייטי ביירון מספרים על ההצלחות שלהם בטיפול עם פגועי נפש כשלצדם מטופלים המשתפים את הקהל על הדרך הארוכה שהם עשו באותם שיטות טיפול.

שינוי מבורך

עוד שינוי מבורך ומשמעותי החל בתחילת החודש באזורנו. פרופ' פסח ליכטנברג - מנהל מחלקה בבי"ח "הרצוג" בירושלים ולשעבר ראש החוג לפסיכיאטריה באוניברסיטה העברית חלם כבר הרבה שנים להקים מודל חלופי לפגועי נפש שבו לא ישתמשו באשפוז כפוי, דרישה לשימוש בתרופות פסיכיאטריות והדרה חברתית. בתחילת החודש האחרון נפתח בירושלים 'בית סוטריה' על פי מודל שפועל כבר באירופה ובארה"ב והביא לתוצאות טובות ביותר. על פי אותו מודל אנשי הצוות והדיירים חיים יחד בשוויון מלא וללא היררכיה כאשר אנשי הצוות נבחרים לא על פי תוארם האקדמי אלא בעיקר על פי יכולתם ליצור קשר גם עם אנשים במצוקה רגשית ובצוות יש גם כאלו שעברו בעצמם בעבר 'אירוע קצה' והצליחו להמשיך בחייהם כרגיל בלי להיכנס למערכת בריאות הנפש עם כל מה שכרוך בכך. החלום של פרופסור ליכטנברג ליווה אותו שנים רבות שבהם הוא ניסה להישג מימון ממשרד הבריאות, האישור כבר הושג אלא שאז התחלף מנכ"ל במשרד הבריאות וגלגלי הבירוקרטיה שוב נעצרו, לבסוף פרופסור ליכטנברג החליט לצאת לדרך ללא מימון אלא בעזרת כספי תרומות וכרגע גם בעזרת מימון עצמי של הדיירים הקיימים בבית בתקווה שכאשר יראו ממשרד הבריאות שהמודל הזה אכן עובד הם יקבלו הכרה ומימון שאולי יאפשר בעתיד להרחיב את המודל הזה לעוד מקומות בארץ ולקצץ משמעותית את עלות השהייה של הדיירים.

כיום, כאשר ישנה התפרצות ראשונית של מחלת נפש הפרוצדורה היא קודם כול אשפוז ולאחר מכן טיפול תרופתי במינון גבוה שלאחריו ישנו צורך בהמשך הטיפול התרופתי למשך כל החיים, בפינלנד כבר פיתחו תכנית ממשלתית בשם OPEN DIALOGUE שבה כמו בבית סוטריה אין צורך באשפוז כפוי ובמינוני תרופות גבוהים. אלא ישנה התייחסות אישית לכל מקרה ומקרה, נכון שישנם כאלו שיזדקקו לטיפול תרופתי מתמשך אך מסתבר שישנם גם כאלו שלא זקוקים לכך – רק כדי לסבר את האוזן, בתכנית הפינית 80% אחוזים מהאנשים הצליחו להגיע להחלמה ארוכת טווח בניגוד ל10% מקרב כאלו שמטופלים במערכות הסטנדרטיות, כמו כן 73% ממשתתפי התכנית הפינית אינם זקוקים יותר לתרופות פסיכיאטריות.

כל השינויים האלו קוראים לאט ולכן לעתים נראה שהמערכות לא משתנות ולא ישתנו לעולם אך כמו שאמרה ד"ר נעמי הדס לידור בסיום הכנס: "כולי תקווה לראות המשכיות כזו או אחרת בתחום השיקום של הגישות שהוצגו פה היום, גישות שנותנות לנו הסתכלות נוספת ושונה על האדם".

 

יאיר לביא

laviyair@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?