דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 09 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ריקמה אנושית אחת

קדושה היא אתגר ומאמץ של היחיד והקהילה לתיקון המידות. עליה במדרגות הקדושה מתקיימת בעשייה היומיומית, הגשמית, תוך שילוב של כוונת הלב ורוח האדם

פרשת "קדושים" מתחילה במילים: "דַּבֵּר אֶל-כָּל-עֲדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל" (יט,ב) - לרוב המסרים עוברים ממשה אל אהרן ובניו ומהם אל הזקנים ראשי השבטים, ודרכם אל שאר העם, אולם כאן המסר לעם כולו הוא חד וברור; קדושה אינה נחלתם של בודדים אלא היא אפשרית לכל אחד ואחת מכם.

כחמישים מצוות ערכיות וחברתיות מכילה פרשת "קדושים", והללו מבהירות כי קדושה אינה מתת אל או תכונה העוברת מאב לבנו/בתו. קדושה היא אתגר ומאמץ של היחיד והקהילה לתיקון המידות, "קְדֹשִׁים תִּהְיוּ:  כִּי קָדוֹשׁ, אֲנִי ה' אֱלֹקֵיכֶם" (יט,ב) "קדושת האדם" מקורה במאמציו ובמעשיו. המצוות וההנחיות הניתנות בפרשה נועדו להביא את הפרט לתיקון עצמי מתמיד ולשיפור העולם ומתוך כך לחזק את חוסנה של הקהילה כולה.

כדי להגיע לקדושה הפרט והקהילה נדרשים לעמוד במצוות מוסריות ואנושיות, למשל: "וּבְקֻצְרְכֶם אֶת-קְצִיר אַרְצְכֶם, לֹא תְכַלֶּה פְּאַת שָׂדְךָ לִקְצֹר... לֶעָנִי וְלַגֵּר תַּעֲזֹב אֹתָם" (יט, ט-י) – נתינה ועשייה למען החלש והאחר. ובהמשך "לֹא-תַעֲשֹׁק אֶת-רֵעֲךָ, וְלֹא תִגְזֹל" – מצוות "לא תעשה" שנועדו למנוע סבל ורוע. "לֹא-תַעֲשׂוּ עָוֶל, בַּמִּשְׁפָּט"- הנחייה זו אינה רלוונטית אך ורק לשופטים אלא מיועדת לכלל, ומשמעותה שיש לדון כל אדם לכף זכות ולא לנקוט בשיפוטיות.

לאחריהן נאמר "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ:  אֲנִי, ה'" (יט,יח) – עבודת המידות היא תהליכית והדרגתית ופסוק זה מהווה מעין נקודת שיא במערכת המצוות שבין אדם לחברו הנזכרת בפרשה. על כך אמר רבי עקיבא: "זהו כלל גדול בתורה" - משמע מצוה זו אינה רק כלל חשוב מבחינה חברתית וערכית אלא שרבות ממצוות התורה הן פרטים של כלל חשוב זה ומאפשרות הגעה הדרגתית לרמה זו. עליה במדרגות הקדושה מתקיימת בעשייה היומיומית, הגשמית, תוך שילוב של כוונת הלב ורוח האדם.

בתלמוד הירושלמי מוסיפים ומסבירים: "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ" - משום שהוא "כָּמוֹךָ:  אֲנִי, ה'" כולנו נבראנו בצלם ואנו יצירי האל, ריקמה אנושית אחת חיה, ועל כן אנו נדרשים לפעול מתוך אחדות. ההנחיות אינן קלות ליישום ודורשות מהאדם מאמץ תודעתי וריגשי רב. הביטוי "אני ה'" מופיע כ- 15 פעמים במהלך הפרשה, בסיומן של רבות מהמצוות. האל מבהיר שהוא קיים בתוך כל אדם ואדם, והוא מלווה יחד עמו  את התהליך ההדרגתי לעלייה במדרגות הטוב והקדושה.

מחציתה של הפרשה הבאה, פרשת "אמור", עוסקת בחיובים ובאיסורים המוטלים על הכוהנים, המהווים מנהיגים רוחניים והמתווכים בין האל לעם. הם אומנם קיבלו יחד עם שאר העם את ההנחיות לעלייה בדרגות הקדושה, אולם ככוהנים הם נדרשים למצוות נוספות המותאמות להם והמסר אליהם הוא חד "וְלֹא תְחַלְּלוּ, אֶת-שֵׁם קָדְשִׁי, וְנִקְדַּשְׁתִּי, בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל:  אֲנִי ה', מְקַדִּשְׁכֶם" (כב, לב).

החלק השני של הפרשה עוסק במחזור החגים: דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם, מוֹעֲדֵי ה', אֲשֶׁר-תִּקְרְאוּ אֹתָם מִקְרָאֵי קֹדֶשׁ--אֵלֶּה הֵם, מוֹעֲדָי (כג,ב). המילה מועד משמשת כאן במספר משמעויות: זמן קבוע, חג – (מלשון מחוגה) נקודת זמן על ספירלת מעגל השנה ועלייה רוחנית משנה לשנה, וכן מפגש/כינוס - בין משה לאלוקיו (אוהל מועד), בין האדם לבוראו ובין האדם לעצמו. הרמב"ן מבהיר: וטעם "מִקְרָאֵי קֹדֶשׁ" - שיהיו ביום הזה כולם קרואים ונאספים לקדש אותו..." הרמב"ן מחבר בין ההסברים- המועד הוא זמן קבוע, מפגש בו כולם קרואים ונאספים, ויוצרים יחדיו יום חג.

בפרשה זו התורה מציינת את יום השבת, ראש השנה, יום הכיפורים, ואת שלושת הרגלים: סוכות, פסח ושבועות. כמו כן ניתן פירוט לגבי ספירת העומר, המתקיימת בימים אלה במשך 7 שבועות, ומסמלת את העלייה בדרגות הקדושה והטהרה מיום יציאת מצריים ועד קבלת התורה. על פי הקבלה היהודית ימים אלו מהווים פסק זמן קצוב ומוגדר המוקדש להזדככות עצמית, תיקון המידות ועבודה רוחנית פנימית.

בלוח השנה העברי אנו מציינים בתקופה זו מועדים נוספים, שעבורנו מהווים ימים של קדושה; יום השואה והגבורה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה ואת חג עצמאותנו.

"ואם אחד מאיתנו הולך מעמנו משהו מת בנו- משהו נשאר איתו"

בימים אלו אנו מאוחדים בכאבינו, מרכינים ראש וזוכרים את החורבן, השכול, את נפילת הבנים והבנות.

לכתם הוא שאפשר ומאפשר לנו לחיות כעם חופשי בארצו, ללכת זקופי קומה, לחוש בני חורין אחרי שנים רבות של גלות.

במותם הם ציוו לנו חיים – חיים ערכיים ברמה האישית, הקהילתית והלאומית, תוך שילוב של כוונת הלב ורוח האדם.

 

שבת שלום!

שרונה קדושאי בר-נס

M.A ביעוץ חינוכי, MBA במינהל עסקים

פיתוח מנהיגות אישית וארגונית

ייעוץ וליווי אישי, פיתוח קריירה, מרכז רימון

sharonabar5@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?