דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קיבוץ רמת רחל חגג 90 להיווסדו

הקיבוץ הוקם ב-1926 ובמהלך השנים נחרב פעמיים ושוקם שוב על ידי מייסדיו

הוא נוסד על ידי אנשי גדוד העבודה של יוסף טרומפלדור על גבעת טרשים בין ירושלים לבית לחם, נאבק בסלעים ובקוצים כדי לטעת שורשים ולהתפרנס מחקלאות, הותקף שוב ושוב על ידי ערביי האזור ואף נחרב פעמיים, ולאחר קום המדינה ספג מטחי ירי מחיילי הלגיון כשהוא ניצב על גבולה הדרומי של ירושלים והנה, למרות כל הקשיים, קיבוץ רמת רחל חוגג 90 שנה להיווסדו.

בשבוע שעבר ציינו כ-1,000 חברות וחברי קיבוץ ואורחים ואיתם מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל, יו"ר קיבוץ רמת רחל, יוסף (ג'וחא) אנגל, נציג הקיבוץ במליאת המועצה, דוד דרומלביץ ומזכיר התנועה הקיבוצית ניר מאיר את יום ההולדת החגיגי. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין העביר ברכה מיוחדת בוידאו בה דיבר על הקשר של הקיבוץ לאדמה, לירושלים ולמדינה, ועל תקומתו בשנות ה-30 וה-40 של המאה שעברה.

במרכז הערב עמד מופע בהשתתפות חברי הקיבוץ, בנות ובני שלושה דורות, שעסק באווירה ובחיי הקיבוץ. "הרעיון המרכזי של המופע היה סביב בן קיבוץ שעושה יום הולדת לסבתא שלו ויוצא לחפש את ההיסטוריה של המקום", אמר יו"ר הקיבוץ, יוסף (ג'וחא) אנגל, "הכל נעשה בשילוב שירים, ריקודים, סרטי וידאו, משחק ותאורה. זה היה מושקע ומאוד יפה. בהזדמנות זו אני מודה למעיין ויסבורט שיצרה והובילה את המופע ולכל מי שלקח בו חלק".

"האירוע היה תחת הכותרת 'בכוחות עצמנו' וגייסנו את כל החבר'ה מתוך הקיבוץ", הוסיף דוד דרומלביץ', חבר הקיבוץ ונציג רמת רחל במליאת המועצה, "העבודה הנפלאה נעשתה על ידי צעירי הקיבוץ, ובהחלט שמחנו לראות שברמת רחל קם למייסדים דור של ממשיכים".

מ"מ ראש מועצת מטה יהודה, ניב ויזל, בירך את הקיבוץ לרגל חגיגות ה-90 ואמר כי "קיבוץ רמת רחל שעשה כברת דרך וידע ימים קשים בעת הקמתו, הפך סמל לנחישות והקרבה וליישוב צומח ומשגשג במטה יהודה ב-50 השנים האחרונות. כיום, מהווים חיי הקהילה התוססים בקיבוץ דוגמא ומופת ליישובים השואפים לחבר את הפרטים לקהילה מגובשת ולקשר בין דור המייסדים לדור הצעיר".

קיבוץ רמת רחל, הוקם בשנת 1926, ובין מקימיו היו יהודים יוצאי ליטא ורוסיה, חברי גדוד העבודה על שם יוסף טרומפלדור. שמו של הקיבוץ מסמל את קרבתו לעיר בית לחם ולקבר רחל. האמן, דוד פולוס, פיסל במתנה לקיבוץ פסל ברונזה אשר מציג את רחל אימנו כבת איכרים שבידה אחת לפיד ובידה השנייה היא מסוככת בעזרת גלימתה על ילדיה הקטנים. הקיבוץ נחרב פעמיים (בפרעות תרפ"ט ובמלחמת העצמאות). בכל פעם הוא הוקם מחדש, עומד על תלו כבר 90 שנה.

בהשראת הרעיון שבן קיבוץ עושה יום הולדת לסבתא שלו. המופע ברמת רחל (צילום: ג'וחא אנגל )

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?