דלג לתוכן העמוד
יום שני, 04 ביולי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

רמ"י: על המושבים להזדרז ולהקצות שטחים לבנייה

במסגרת סמינר הוועדים של מטה יהודה התייחס מנהל מרחב ירושלים ברמ"י לתוכניות העתידיות במגזר הכפרי והזהיר: מושבים שלא יזרזו את הבנייה – עלולים לאחר את הרכבת

פאנל ראשי רשויות. משמאל לימין: ראש המועצה המקומית אבו גוש, סלים ג'אבר, יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג', ראשת עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, ראשת מ"א דרום השרון, אושרת גני גנון, ומנחת האירוע

המועצה האזורית מטה יהודה חידשה השבוע את מסורת הכינוס של פעילי הציבור ביישוביה הידוע בשמו "סמינר ועדים". אחרי תקופה ארוכה שבה לא התקיים הסמינר מסיבות שונות, ולאחר שהכוונה לקיים אותו בשנה שעברה נתקלה בנגיף הקורונה, השנה גם וריאנט האומיקרון, שבו נדבק ראש המועצה, ניב ויזל, לא הצליח לעמוד בפני ההחלטה לקיים את הסמינר.

סמינר ועדים הוא ההתכנסות הגדולה והמקיפה ביותר של פעילי ציבור מכל 57 יישובי המועצה האזורית מטה יהודה. האירוע השנתי, שזוכה פה ושם גם לביקורת, הוא סוג של "גיבוש" כלל מועצתי, שבו פעילי ציבור מיישובים שונים לומדים להכיר זה את זה, מחליפים דעות, חוויות והתנסויות, ושומעים הרצאות בתחומים הנוגעים לחיי היומיום במרחב הכפרי בכלל ובמרחב של מטה יהודה בפרט.

הסמינר הנוכחי התקיים בסימן "מנהיגות היישובים, שותפות בתוך היישובים ובין הנהגות היישובים והמועצה". בנוסף, הושם דגש על המנהיגות הצעירה שצומחת בקרב פעילי ציבור.

 

השתתפות ערה

 

הישג ראשון לסמינר נרשם בהיקף ההשתתפות - מעל 400 פעילי ציבור ובהם חברי מליאה, יושבי ראש ועדים וחברי ועדים מקומיים, חלקם עם בני הזוג, התכנסו לשלושה ימים במלון באילת. יש לציין כי חברי המליאה צוברים תגמול בשל השתתפותם בישיבות מליאת המועצה, ותגמול זה משמש עבור חלקם למימון שהייתם בסמינר הוועדים.

הסמינר החל עם "בשורה" לא כל כך נעימה לחתן השמחה, ראש המועצה ניב ויזל, אשר נאלץ לדווח על כך שהתגלה כ"חיובי" ויישאר בביתו שבקיבוץ נתיב הל"ה לצורך בידוד. עם זאת, ויזל נכח בכנס בעזרת מפגשי זום לא מעטים. הסמינר התקיים בהתאם ולפי הנחיות משרד הבריאות והתו הירוק ונרשמה הקפדה יתרה לשמור על הנחיות אלו ובריאות המשתתפים.

פאנל "מנהיגות צעירה במושבים"

הסכם כוללני

 

בסמינר התקיימו מספר מפגשים מקצועיים, ובהם מפגש שהנחתה מהנדסת המועצה, האדריכלית מיכל נאור-ורניק, שעסק בהחלטות רמ״י ומדיניות התכנון במרחב הכפרי.

במפגש השתתפו מזכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח, מנהל מרחב רמ״י ירושלים, אסף ראפלד, ראש מועצת מרחבים וראש מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג'. במפגש נידונו המשמעויות של תמ״א 35 , בינוי בקו הכחול, שיווק מגרשים ביישובים הכפריים, פיתוח תעסוקה חלופית, זכויות המגורים בנחלה, מערכת היחסים עם העיר בית שמש ועוד.

מנהל מרחב ירושלים ברמ"י, אסף ראפלד, הדגיש בפני הנוכחים את החשיבות של קידום הצעדים שלהם בנושא תכנון ההרחבות במושבים. "המושבים צריכים למהר לפעול ולהקצות שטחים לבנייה אחרת יפספסו את הרכבת", ציין ראפלד ובכך רמז לכך, שבעתיד רמ"י לא תאפשר למושבים לתכנן בעצמם את הבינוי בשטחם.

כידוע, במטה יהודה ישנם כיום 14 יישובים ללא ביוב מרכזי אשר כתוצאה מכך אינם יכולים לקדם את שכונת ההרחבה במושב.

בנוסף אמר ראפלד כי הוא מקווה שמטה יהודה תהיה, "המועצה הראשונה לפיילוט של הסכם כוללני לכל מטה יהודה".

פאנל "מדיניות התכנון במרחב הכפרי"

מנהיגות העתיד

 

מפגש נוסף הציג את דור העתיד הצומח במנהיגות של יישובי המועצה. לראשונה עלו לבמה ארבעה חברי ועדים מקומיים צעירים מארבעה יישובים, וסיפרו על הפרויקטים והמהלכים שהם קידמו ביישוביהם. יו"ר ועד מקומי כפר אוריה, עודד קצב, דיבר על יוזמות קהילתיות, יו"ר ועד מקומי טל שחר, אסנת ורטמן-ברוכים ,סיפרה על ההרכב המגוון של חברי הוועד המקומי, מזכיר היישוב נווה אילן, שמעון אלבז, סיפר על האופן שבו התמודד הוועד המקומי ביישוב עם גירעון כבד עד שהגיע לאיזון תקציבי, ואבירם ששון מאבן ספיר, דיבר על ניהול ותכנון בוועד המקומי.

לסמינר הגיעו בכירים בשלטון המקומי והאזורי, ראש עיריית מודיעין- מכבים- רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי בישראל, חיים ביבס, ראשת עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, ראש מועצה מקומית אבו גוש, סלים ג'אבר, ראשת מועצה אזורית דרום השרון, אושרת גני גנון ועוד.

 

פרס ניהול תקין לוועדים

 

הסמינר הסתיים בטקס חגיגי להענקת פרס ראש המועצה לוועדים מקומיים על ניהול תקין. זו השנה השנייה שבה מעניק ויזל פרס לוועדים מקומיים שפועלים במינהל תקין וזאת במטרה לקדם שקיפות, שיתוף ציבור ומינהל תקין בקרב הוועדים המקומיים ביישובים. הפרס כולל תעודת הוקרה ומענק כספי לוועד המקומי.

הוועדה המקצועית שבחרה את הוועדים הזוכים כללה את מנכ"לית המועצה, רחלי משה, מנהל אגף שירות ואסטרטגיה, סיון כהן-טופל, מבקר המועצה, יואל ינון, מנהלת מחלקת יישובים, שרון כץ ונציגת גזברות המועצה, דניאלה חן.

פרס ניהול תקין הוענק השנה לוועדים המקומיים: אביעזר (שזכו גם בשנה שעברה), מסילת ציון, מוצא והראל. פרס "ניהול תקין מתקדם" הוענק לוועדים המקומיים של גיזו, נטף, לוזית וקרית ענבים.

נציג קיבוץ הראל במליאת המועצה, אבי פליישמן, מקבל את פרס הניהול התקין ממנכ"לית המועצה, רחלי משה

מופע חשוב

 

"הסמינר היה עשיר בתוכן מקצועי, ומפגש שאין דומה לו מבחינת שיתופי הפעולה וההכרות של מנהיגי היישובים האחד עם השנייה", סיכם ויזל את האירוע, "זו הזדמנות חד פעמית להמשיך ולהשתלם יחד כולם. מבחינת המועצה זה המופע החשוב ביותר לחבר בין הוועדים, אגודות, הנהגות ועוד. המטרה היא לבוא להכיר, ללמוד, להעשיר, לתרום ולהירתם מהניסיון בשטח. אין ספק שמטה יהודה הפגינה בסמינר עוצמה של מנהיגות, שותפות ועתיד".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?