דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הניצחון שלי הוא המשפחה שגידלתי

טובה אבן שרייר עם שניים מדור ההמשך של המשפחה

לכבוד יום המשפחה הגענו לטובה אבן שרייר, ניצולת שואה ממושב שורש שגידלה שלושה ילדים וכיום סבתא ל-10 נכדים וסבתא-רבא ל-27 נינים.

טובה אבן שרייר (90) אלמנה ממושב שורש, עלתה לישראל מהונגריה ב-1948, כחודש לאחר שדוד בן גוריון הכריז על עצמאות המדינה. "הפלגנו ארצה באונייה מאיטליה לחיפה ובהמשך הייתי בתנועת הבונים" היא מספרת, “תחילה התיישבנו בוואדי ג'מל ליד חיפה, לאחר מכן עברנו לגור בכפר לימן ולבסוף בשנת 1957 הגענו למושב שורש. עזרנו בהקמת המושב, שהיה אז מושב שיתופי. עבדנו בעבודות המושב השונות, כמו קטיף אפרסקים. הייתי אחראית משק בית של המלון ועוד".

מה מסמל עבורך יום המשפחה?

"יום המשפחה מסמל עבורי את הניצחון על השואה ועל כל הקשיים שעברתי בכדי להגיע לארץ ישראל. הניצחון הגדול ביותר שלי הוא שאני מוקפת במשפחתי, ילדים נכדים ונינים".

אורנה לביא, בתה של טובה, מתגוררת אף היא בשורש יחד בעלה ושלושת הילדים. עבורה, יום המשפחה מסמל אחדות, חיבור והאהבה. "אמא תמיד אומרת שאלוהים אוהב אותה על כך שנתן לה את המשפחה, הילדים, הנכדים והנינים וזכתה להיות מאושרת".

"בכל יום שישי אנחנו עורכים ארוחות ערב משותפות גם אם לפעמים ילדיי מתארחים אצל המחותנים שלהם, אמא שלי תמיד תמיד אצלנו בימי שישי בערב", מספרת אורנה, "אצלנו המשפחה תמיד מלוכדת ותמיד ביחד, בכל ימות השנה, כך שמבחינתו לא צריך יום מיוחד לציין את היום הזה כי עבורנו כל יום הוא יום המשפחה. אני בכל יום נוהגת לבקר את אמא שלי, אני דואגת לשבת לדבר איתה להפיג לה את הבדידות ותמיד לתת לה תחושת שייכות. בתקופת הקורונה למדנו את חשיבותה של המשפחה, האחדות ובעיקר העזרה ההדדית", אמרה טובה.

מה את מאחלת ליום המשפחה?

"הרבה בריאות, שנהיה הרבה יחד ובשבילי, כסבתא, מאוד חשוב לי שיכולתי לבנות משפחה גדולה ואוהבת שכזו. אני מאחלת לכולם משפחה כמו שלי".


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?