דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שחף – צעירים עם מעוף

בתכנית 'שחף' טוענים כי צעירים ללא עורף משפחתי, המחליטים להתגייס לצה"ל לשירות משמעותי, הם מי שקיבלו החלטה אמיצה המעידה על יכולת המנהיגות שלהם. "הצעירים הללו מבקשים להשתלב בחברה הישראלית מעמדה של שותפות", אומרת יזמית התכנית, שרה גזית. בקיבוץ מעלה החמישה התלהבו ואימצו את הגרעין הראשון

הידלדלות מספר המתגייסים לצה"ל בצד הירידה החדה במוטיבציה לשירות צבאי קרבי, עמדה השבוע במרכז תשומת הלב הציבורית ומנגד גם סיפורן המזעזע של שתי צעירות חרדיות שקפצו אל מותן מגג בניין בירושלים, ככל הנראה על רקע תחושת המצוקה שלהן בשל התרחקותן מהדת והחשש מתגובת ההורים ומהנידוי החברתי הצפוי להן.

בשבוע כזה כדאי לזכור כי בישראל פועלות עמותות המיועדות לסייע למי שמוצאים עצמם מנותקים ממשפחתם, מופקרים לגורלם ע"י החברה שבה גדלו, בודדים מול עולם שלא תמיד מובן להם, והם מחפשים תמיכה והדרכה מלווים בחום אנושי כדי לצאת לדרך חדשה. אחת העמותות האלה היא עמותת 'שחף', המיועדת לחיילים בודדים ישראלים, שאומצה לפני יותר משנה על ידי קיבוץ מעלה החמישה.

"קהילה של חיילים בודדים ששואפים למצויינות". גרעין 'שחף' בקיבוץ מעלה החמישה

רוצים להשתלב בחברה

 

"יוצאים בשאלה וחיילים בודדים הם מהגרים. הם חווים חוויה של הגירה מהזהות הקודמת שלהם והם מאוד רוצים להשתלב בחברה הישראלית", מסבירה שרה גזית, יו"ר עמותת שחף, “הם מגיעים להתמודדות עם הזהות החדשה שלהם עם הרבה מאוד ציפיות ונתקלים במשהו אחר. הצעד של לצאת מהמקום שלך והמעבר לחברה חדשה מלווה בהמון קשיים ומלווה במשבר זהות מאוד גדול. לרוב מתרחש התהליך של גיבוש הזהות האישית ללא סיוע וללא תמיכה, בלי אף גורם שמעניק כלים לתהליך הרגשי הקבוע והמורכב שכרוך בכך, וכאן נוצר משבר גדול".

שרה, 27, מכירה מקרוב את התחושה של בדידות ותחושת הניתוק שמתלווה אליו. היא גדלה בעיר ביתר עילית כחרדית ועל רקע הקשיים בתא המשפחתי נשלחו היא ואחיה למשפחות אומנה. היא למדה בתיכון דתי ובתום לימודיה החליטה להתגייס.

"סיימתי את התיכון והחלטתי שאין סיבה שלא אתגייס. במשפחת האומנה לא ראו זאת בעין יפה אך אני לא יכולה לומר שסבלתי מנידוי משום שהקשר איתם הסתיים עם הגיוס", היא אומרת.

היא שירתה כמדריכה בבי"ס ללוחמה בטרור ושם נחשפה לתחושותיהם ולקשיים של חיילים בודדים, רבים מהם יוצאים בשאלה כמוה. “כולם יוצאים שבת ולי לא היה לאן לצאת. אמנם, הצבא מספק פתרונות דיור, אך הענין המנטלי הוא זה שאין לו פתרון".

 

החלטה חשובה ואמיצה

 

אחרי שהשתחררה היא החליטה להתמסר להקמה של פרויקט שיטפל בחיילים הבודדים אך מכיוון שונה מהמקובל. “בחברה הישראלית רגילים להסתכל ברחמים על החיילים הבודדים וזו הסתכלות שגויה, שבסופו של דבר עלולה לפגוע בהם. מי שנמצא ללא עורף משפחתי חווה את החיים שלו באופן קשה, והנה גם החברה החדשה, שבה הוא רוצה להיקלט משדרת לו שהוא מסכן, שהוא נמצא בבעיה. זה מוביל לאיבוד מאוד גדול של אנשים בעצמם ולחוסר תקווה שיכול להיות אחרת".

נקודת המפנה היא ההחלטה להתגייס ולשרת שירות משמעותי. "עבור מי שנמצא ללא עורף משפחתי, ההחלטה להתגייס היא החלטה לשנות את הסיפור האישי שלו. הצעירים האלה מחליטים לרכוש את כרטיס הכניסה לחברה הישראלית דרך שירות משמעותי בצבא. זו החלטה חשובה ואמיצה, שמצביעה על כך שהצעירים הללו מבקשים להשתלב בחברה הישראלית מעמדה של שותפות", אומרת שרה.

היא מבקשת לשנות את הגישה כלפי קהילת החיילים הבודדים: "אני רוצה להבהיר ששחף היא עמותה של חיילים בודדים ישראליים. יש ביניהם יוצאים בשאלה אבל יש ביניהם גם דתיים וגם חילוניים. זו קהילה של חיילים ששואפים למצויינות. זה הון אנושי עם פוטנציאל אדיר. מטרתנו היא להעצים את הקהילה הזו ולאפשר לחברה הישראלית להסתכל להם בגובה העיניים".

“קיבלו החלטה חשובה ואמיצה". שרה גזית

לעוף אל ההישגים

 

כך נולדה תכנית שחף, הקרויה על שם ספרו המפורסם של ריצ'ארד באך. ״ראינו שבאופן משמעותי לחיילים חסרי עורף משפחתי יש פחות זמן להתעסק בשאלות הגדולות של החיים, ומצד שני הבנו שאם הם יוכלו להתעסק בשאלות האלה הם יוכלו להגיע להישגים משמעותיים ולתרום תרומה משמעותית לחברה הישראלית. אז החלטנו שאנחנו רוצים לשנות את המצב ולהקים תכנית ייחודית שתלווה את החיילים לכל אורך השירות הצבאי ותהפוך אותם בסופו של דבר לקהילה משמעותית״, מסבירה גזית.

עם הרעיון הזה הסתובבה גזית וחיפשה גוף שיאמץ אותו, עד שנתקלה במנכ"לית המועצה האזורית מטה יהודה, יעל אברמן, שאז שימשה כמנהלת הקהילה בקיבוץ מעלה החמישה.

“שרה הכירה אותי דרך גיסי ושאלה אם הפרוייקט מעניין אותנו", מספרת אברמן, “וזה אכן התאים לנו. במעלה החמישה יש מסורת ארוכה של אימוץ חיילים בודדים מחו"ל, ובאותה תקופה חיפשנו פרויקט חברתי להתחבר אליו. לקחנו את בית הנעורים המיתולוגי ושיפצנו אותו, בעזרת בית ספר לעיצוב שעשה את עבודת הסטאז' שלו על המבנה, הפכנו אותו לבית מקסים".

- עד כמה חברי הקיבוץ מעורבים בפרויקט?

"מעלה החמישה מאוד מעורבת. יש משפחות מאמצות כולל המשפחה שלי, שאימצה חייל בודד בשם שי. חברי הקיבוץ עוזרים להם במה שאפשר. זה מתחבר מאוד לקו של הקיבוץ ומבחינתנו מדובר בתרומה נכונה ומתאימה לחברה שלנו. זה טוב גם לנו מבחינה קהילתית. הפרויקט חיבר אותנו סביב מטרה יותר גדולה. הפרויקט חיבר הרבה מאוד אנשים שקצת הסתגרו, פתח קשרים חדשים בין אנשים שהיו פחות מחוברים. מדובר בתרומה שלנו לקהילה אבל גם אנו נתרמים ממנה"

- מה גילית בחיילים הבודדים של 'שחף' שהפתיע אותך?

"אלה אנשים שעברו חיים מאוד מורכבים מכל מיני סיבות. הם מאוד אמיצים ומאוד מוכנים להתמודד עם הקשיים של להיקלט בחברה הישראלית. הפתיעו אותי כוחות הנפש שגיליתי ביניהם. אלה צעירים שהגיעו מנסיבות חיים לא פשוטות ולמרות הכל נאבקים כדי לעשות שירות משמעותי. אהבתי את הגישה של שרה, שיש להם נקודת חוזקה מאוד גדולה והם לא באים מהמקום של המסכנות אלא ממקום של חוזקה ושל יכולת. אני מכירה שם חבר'ה מאוד רציניים שמאוד רוצים לפעול".

- איך הילדים שלך במשפחה קיבלו את החייל המאומץ?

"הקשר איתו תורם לכולנו. הילדים שלי מבינים שהחיים שלו היו קצת שונים מהחיים שלהם. מדובר באדם שנאבק על שירות משמעותי למרות שהוא נושא איתו סיפור משפחתי מאוד מורכב. הילדים מגלים מה אדם יכול לעשות כאשר הוא ממוקד במטרה ונכון להשקיע את המאמצים כדי לשנות את חייו לטובה. אני חשה שכמו שי, גם לחיילים הבודדים האחרים של שחף, יש פוטנציאל להשפיע ברמה הכללית".

"יעל אפשרה לנו להוביל את המהלך הזה בתוך הקיבוץ והחבר'ה במעלה החמישה הם קהילת הדגל שלנו", אומרת שרה, "יש לנו קבוצה מדהימה של חיילים וחיילות וכל אחד ואחת".

 

תכנית לטיפוח מנהיגות

 

תכנית שחף מטפחת את חניכיה לתפוס עמדות השפעה בחברה. “החבר'ה עוברים תכנית מנהיגות שמלווה אותם לאורך השירות, יש צוות של מנטורים אישיים וחברי הקבוצה עוברים תהליך אישי של הצבת יעדים בתוך המערכת. אנו מקיימים סדנאות שבהם מדברים על האתגרים בחברה הישראלית ומדגישים את הקול שלהם, כמי שבאו מרקע מסויים, ואת היכולת שלהם לתרום לחברה", מסבירה שרה.

בהתאמה לשאפתנות שמקדמת תכנית שחף בקרב חניכיה כך גם שרה, יו"ר העמותה, מטפחת שאיפות שמטרתן להרחיב את הפעילות: “יש הרבה אנשים שמלווים אותנו בדרך, שמעו על החזון ומבקשים לסייע. יש 3700-4000 חיילים בודדים ישראלים, ומהם יש כ-700 חיילים מדווחים כיוצאים בשאלה. אנו חושבים שהמספר האמיתי הוא הרבה יותר גדול. כיום יש את הגרעין של מעלה החמישה שמונה 12 חיילים וחיילות. בשנה הקרובה אנחנו פותחים קבוצה שנייה עם 20 חיילים וחיילות, ככל הנראה גם בקיבוץ”.

המודל של שחף מבוסס על פרויקט "אימוץ בקיבוץ" של התנועה הקיבוצית. שכר הדירה משולם על ידי הצבא ויש גם תקציב קטן לרכישה של מצרכים בצרכניה.

“הופתעתי מכוחות הנפש שגיליתי ביניהם". יעל אברמן

משבר הגירה קשה

 

- שרה, איך את מתייחסת לתופעה של צעירים חרדיים שמתאבדים על רקע של יציאה בשאלה והחשש מנידוי חברתי ומשפחתי?

"השאלה הזו רלבנטית לי, משום שאני עצמי חרדית שיצאה בשאלה. יש עניין שלם שקשור לדיכאון וקשיים אצל יוצאים בשאלה ויש תופעה כזו גם בקרב חיילים בודדים. אני מוצאת שהמכנה המשותף לכל המקרים האלה הוא משבר ההגירה. אדם יוצא מחברה שעוטפת אותו, לטוב ולרע, ומרגיש מאוד לבד".

- מה חשוב לדעת על התופעה של יוצאים בשאלה?

"יש יוצאים משאלה שההורים מתכחשים אליהם. אלה ילדים שנזרקו מהבית. קשה לי לתאר את העוצמה של החוויה הזו, זו צלקת שנשארת לעולם. אין לך לאן ללכת, אתה נמצא במקום השרדותי. שמעתי סיפורים מרבים שזרקו אותם מהבית והסתובבו ברחוב בלי מקום לישון. אתה בעצם מוצא את עצמך ברחוב והולך לישון על ספסל בפארק. לחבר'ה האלה אין מושג איך להתמודד עם עולם העבודה והם נתפסים כעול על החברה".

- בצה"ל יודעים לתת לחיילים הבודדים את התמיכה לה הם זקוקים?

"בצה"ל לא מקדמים אותם, ולא נותנים להם את כל הזכויות שלהם. יש השתדלות לתת להם לשרוד את השנתיים-שלוש במערכת וזהו. מה שאנחנו מנסים לעשות זה לומר לחבר'ה האלה: הזהות החדשה שלכם היא חוזק, יש לכם את הקשיים, אבל נקטתם בפעולה אמיצה, התגייסתם, ואתם יכולים לפתור את זה. השיח הזה, כך אני מאמינה, יביא למניעת מקרים כמו ההתאבדויות שחווינו השבוע".

 

איך מצטרפים

אברמן: “פנו אלינו למטה יהודה חיילים בודדים חו"לניקים שמחפשים בית. יישובים שרוצים לקחת חלק בתכנית שחף ומעניין אותם לשמוע על הפרויקט מוזמנים לפנות אלי ישירות. אני ממליצה על שזה גם כחלק מתהליך של חיזוק הקהילה ביישובים עצמם".

חיילים בודדים שמעוניינים להצטרף לתכנית שחף מוזמנים ליצור קשר ישירות באמצעות דף הפייסבוק "שחף – מנהיגות לחיילים בודדים ישראליים" או בטלפון – 052-391-8938.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?