דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שילוב מסוכן: חורף גשום, צמחייה מרובה וקורונה

בשירותי הכיבוי טוענים כי תנאי הפתיחה לקראת עונת הקיץ הקרובה הם קשים יותר מתנאי הפתיחה אשתקד וקוראים לציבור לדווח על כל מוקד עשן

                                                 

בעוד חוויות הסגר של מגיפת הקורונה הולכות ומתרחקות כך מתקרבות במהירות ההתמודדויות הבאות ובראשן: מכת השריפות והדליקות. בשנה שעברה התמודדו תושבי מטה יהודה עם עשרות שריפות ובהן שתי שריפות ענק שחייבו פינוי יישובים, עוד שלוש שריפות שהתקרבו באופן מסוכן לבתי מגורים וחייבו פינוי זמני של תושבים ועוד עשרות דליקות קטנות. בשירותי הכיבוי וההצלה טוענים כי תנאי הפתיחה לקראת עונת הקיץ הקרובה הם קשים יותר מתנאי הפתיחה אשתקד.

את קצין המבצעים של תחנת הכיבוי בית שמש, רשף שמוליק אמסלם (תושב מושב גפן) אנחנו תופסים ביציאה מישיבת הערכת מצב. הנושא "הבוער”, הוא ההיערכות המקדימה להתמודדות עם השרב הכבד שצפוי לפקוד את ישראל בסוף השבוע הקרוב.

”אנחנו אחרי חורף מבורך במשקעים מרובים וזה משפיע על היקף העשבייה בשטחים הפתוחים", מסביר אמסלם, “העשבייה עלתה בכמות מדהימה. יש מקומות רבים שבהם בדרך כלל לא היה צימוח אך כעת, לאחר החורף הגשום יש צימוח רב. בנוסף, לפני חודשיים פקדה אותנו סופה שהפילה מאות עצים ביערות ועתה הם מהווים חומר דליק. כמו כן, בגלל המגבלות של מגיפת הקורונה יש מקומות רבים שלא טופלו על ידי הרשויות האחראיות, ולכן היקף הצמחייה שאנו צפויים להתמודד מולו גדול יותר מהיקף הצמחייה שאיתו התחלנו את הקיץ הקודם".

 

שריפות ענק

כזכור, לפני שנה, בשבוע האחרון של חודש מאי 2019, פרצה שריפת ענק שכילתה אלפי דונמים בכל רחבי הארץ הותירה נזקים כבדים במרחב של מטה יהודה. את הנזק הכבד ביותר ספגו תושבי קיבוץ הראל, אשר פונו בהתראה קצרה מהיישוב, ונאלצו לשהות בבתי מלון במשך כמה שבועות. השריפה בהראל כילתה חמישה בתים כליל ופגעה קשות בחמישה נוספים. המועצה האזורית מטה יהודה הגיבה במהירות והעמידה אוטובוסים שפינו את התושבים, ומאוחר יותר מימנה עבורם שהות בבתי מלון וסייעה בשיקום התשתיות בקיבוץ. החזרה לחיי שגרה נמשכה בהראל במשך חודשים ובעצם נמשכת במידה כזו או אחרת גם כיום.

כחודשיים לאחר מכן, באמצע חודש יולי 2019, פרצה שריפת יער וחורש גדולה בסמוך למושב אדרת שבעמק האלה. השריפה פרצה בסביבות השעה 13:30, אל המקום הוזנקו עשרות צוותי כיבוי והצלה שהחלו להיאבק בשריפה, שהתפתחה במהירות בחסות הרוחות הערות המנשבות במקום. השריפה דילגה במהירות מהיער בחסות הרוחות הערות והתקדמה אל עבר המושבים אדרת ונווה מיכאל, וניתנה הוראת פינוי לתושבי שני המושבים.


 

מוקדי סיכון

בתחנת בית שמש הגדירו כמה מוקדי סיכון באזור מטה יהודה ובהם שמונה יישובים שהנגישות אליהם עוברת בסמוך לשטחי יער. היישוב שהוגדר בסיכון הגבוה ביותר הוא כסלון, משום שהנגישות אליו עוברת בכביש צר, בתוך סבך צמחייה עבות ודרכי המילוט ממנו קשות עקב השיפועים הטופוגראפיים התלולים. יישובים נוספים שבסיכון גבוה הם בית מאיר, נטף, אדרת, נס הרים, אבן ספיר, רמת רזיאל וגבעת יערים.

יישובים שנמצאים בסיכון הם אלה שצמודים לקו היער ובהם צפרירים, ליאון-שריגים, גבעת ישעיהו, תרום, תעוז, נווה שלום, מבוא ביתר ועוד.

"טייסת הכיבוי אלעד קיבלה תדרוך על היישובים שנמצאים בסיכון גבוה", מספר אמסלם, “וכחלק מההיערכות הארצית יהיה באוויר מטוס כיבוי באופן קבוע כשהוא מצויד בנוזלי כיבוי ויש לו הרשאה לבצע יעפים על מוקדי שריפות שהוא מזהה”.

ההיערכות של תחנת בית שמש כוללת קליטה של ציוד חדש ללוחמי האש וגם כבאיות חדשות, המצוידות באמצעי שליטה וירטואליים, במטרה לאפשר למפקד האירוע לנהל טוב יותר את המאבק באש.


 

פעולות מנע

"אנחנו עורכים כבר למעלה מחודש סיורים בגזרות השונות, במוקדי הסיכון, ונעזרים גם בפקחים של קק"ל ושל רט"ג כדי לאתר מקומות בעייתיים. מתחילים ללחוץ על הגופים האחראים לקדם במהירות פעולות חישוף למיניהם. מטה יהודה נמצאת באזור סיכון מאוד גבוה ואנו קוראים לכל האזרחים לשמור על עירנות ולדווח על כל דבר קטן", מספר אמסלם.

בתחנת בית שמש לוחמי האש מבצעים תרגילים בשטח כולל התמודדות עם תרחישי קיצון. “אנו יודעים לתקשר טוב יותר עם גורמי הביטחון השונים, רכבי הכיבוי החדשים הוצבו בתחנות המשנה האזוריות וזה יעזור להקטין את זמן התגובה”.

כאמור, ההתמודדות הקרובה תהיה כבר בסוף השבוע הקרוב שבו צפוי שרב כבד. “בימי קיצון כמו סוף השבוע הקרוב אנו מעבירים דגשים ביטחוניים ויודעים לעשות שיחות מקדימות עם הוועדים המקומיים, עורכים סיורים יזומים שלנו על מנת לצמצם את זמן התגובה. מפקד התחנה הוציא מכתבים לכל ועדי היישובים להיערך לקראת הקיץ ומשבוע הבא יתחיל סבב טלפונים לבדיקת ביצוע ההיערכות ביישובים".

בתחנת בית שמש מקדמים גם הפעלה של כוחות מתנדבים ביישובים וכרגע נבחנת קבוצת מתנדבים מתחילים במושב אביעזר.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?