דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שימוש יעיל במזגן

מומחי מכון התקנים בטיפים כיצד להשתמש באופן יעיל וחסכוני במזגנים

 1. מזגן אינוורטר משנה את יעילותו כתלות בעומס החום בחלל לכן, כשרוכשים מזגן מסוג זה מומלץ לבחור מזגן המתאים ככל האפשר לעומס החום של המבנה כך שתפוקת המזגן בקירור המפורטת על גבי תווית האנרגיה תהיה שווה לעומס החום של המבנה.

 2. ברכישת מזגן יש לשים לב לתווית האנרגיה. תווית זו אמורה להיות מוצגת בעמדת המכירה בצמוד למזגן. התווית מורה על מקדם היעילות (C.O.P) של המזגן. כלומר: היחס בין תפוקת המזגן להספקו. ככל שמקדם היעילות גדול יותר, "נצילות" המזגן גבוהה יותר, או במילים אחרות: עבור אותה צריכת חשמל נקבל תפוקה גדולה יותר של קירור.

 3. חלק מהחברות מספקות למזגנים חיישני נפח המנתקים את המזגן אם אין שוהים בחדר. מומלץ להתקין חיישני נפח בעיקר בחללים בהם השהיה אינה רציפה.

 4. מזגנים המיועדים לקירור באזורים עם עומס חום כבד יש לוודא לפני הרכישה, עם ספק המזגן, כי הוא מתאים גם לתנאי הקיצון של אזורים אלו.

 5. על גבי כל יחידה חיצונית של מזגן קיימת תווית רעש המסומנת באותיותdBa . ככל שהמספר הנקוב גדול יותר רמת הרעש של היחידה החיצונית גבוהה יותר. חשוב להתייחס לנתון זה בעיקר במקומות בהם התקנת המזגן עלולה לגרום רעש לשכנים.

 6. רכישת מזגן הנושא סמל תו תקן מקנה ללקוח ביטחון כי רכש מוצר איכותי. במסגרת הפיקוח שמקיים מכון התקנים הישראלי על יצרני מזגנים נבדק תהליך ייצור המזגן, בקרת האיכות שהיצרן מבצע ומערכת האיכות שלו.

 7. בתחילת כל עונה יש לנקות את מסנני המזגן בהתאם להוראות היצרן וזאת כדי להבטיח את פעילותו התקינה. יש לנתק את כבל הזינה לפני ביצוע פעולה זו.

 8. בהתאם להמלצות חברת החשמל הטמפרטורה האופטימאלית לקירור בקיץ הינה 25 מעלות.

 9. בעת הפעלת המזגן חשוב לוודא את סגירת הפתחים בבית כדי למנוע עומס חום.

 10. בישולים והפעלת מכשירי חשמל זוללי אנרגיה מחממים את החדר, לכן רצוי לסלק את האוויר במטבח ע"י הפעלת וונטה (אם קיימת כזו).

 11. כדי להקטין את צריכת האנרגיה של המזגן חשוב לוודא כי פיזור האוויר בחלל יהיה אופטימלי. ניתן לפזר את האוויר ע"י כיוון התריסים/ כנפיים הנמצאים במוצא האוויר של המזגן או באמצעים חיצוניים אחרים דוגמת מאוורר תקרה.

 12. טיפ ירוק: מזגן ממוצע מעבה כ-2 ליטר מים לשעה – במידת האפשר רצוי להשתמש במים אלו לגיהוץ או השקיית עציצים.

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?