דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 25 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שלכת בלב

                                                     

אחחח... כמה שאני אוהבת את הסתיו. הקרירות הנעימה שאחרי הימים הלוהטים של הקיץ, ומראם היפהפה של העצים, המשילים את עליהם הזהובים בשלכת.

השלכת מייצגת עבורנו את הסתיו, את חילופי העונות, התקופות, הזמנים, את השינוי – מצד אחד, ואת הקביעות שלו – מצד שני.

גם במושגים הסימבוליים של שפת החלום, השלכת מייצגת בדיוק את אותם תכנים, אלא שבחלום הם מיוחסים לתהליכים בעולמו הרגשי של החולם. אלו הם הספיחים האחרונים ממה שהיה (עלים יבשים), ובמצב הריק (עץ ערום) לפני ולקראת הצמיחה העתידית (התחדשות העלים).

בחלומות רבים מופיעים עלי השלכת בדרך אגבית, לעתים אף ללא קשר לעלילה כולה. אולם, הם מהווים רמז חשוב להבנת החלום כחלק מתקופה של מעברים רגשיים ו"חילופי עונות" במזג הרוח של החולם.

 

חלומות משקפים את הלך רוחנו הפנימי במשלים וסימבולים. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, מתאר את החוויות הרגשיות בתרחישים שעולים על כל דמיון. עלי שלכת, המופיעים בחלום, מהווים סימבול/משל להבנת החלום כחלק מתקופה של מעברים.

מובאים כאן קטעים מחלומות לדוגמה, הממחישים את הרעיון. חלומות אלה הם מהסוג ה"משחרר" – שנועדו להציף את החוויות הרגשיות, לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים בתוכנו, לטובת בריאותנו הנפשית.

 

מהפך

ט' כותבת: ...”בחלום נכנסתי הביתה וכולו היה הפוך... ארגזים מפוזרים בכל פינה, ספרים מושלכים על הרצפה וחפצים שונים התערבבו עם ערימות של עלי שלכת יבשים"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של ט' משקף את רגשותיה כיצד היא חווה אי-סדר בעולמה הפנימי (בית הפוך), מצויה בשלבי מעבר (ארגזים), ובשלהי תקופה מחזורית לקראת הדבר הבא (עלי שלכת יבשים).

החלום מציף את החוויה הרגשית, פורק ומשחרר את המתחים ברגשותיה. בנוסף, הוא מציע לט' את הנחמה מתוך המבט הגבוה אל המצב - להבין כי מדובר במצב זמני שיחלוף, לקראת מצב עתידי שונה.

 

עונה כלכלית חדשה

ר' כותב: ...”ראיתי את עצמי עומד מול הסוחר, רציתי לשלם לו, אולם כשהכנסתי את היד לתיק לא מצאתי את הארנק שלי. הייתי במבוכה גדולה. כשהבטתי בתוך התיק כל מה שמצאתי שם זה עלי שלכת... מוזר מאוד.

זוהרית: קטע זה מחלומו של ר' מתאר כיצד הוא חווה מצב של מבוכה מפאת חוסר כלכלי (אי-יכולת לשלם). החלום מציע להבין את המצב כחלק מתקופה זמנית.

 

חילופי עונות בחדר השינה

ג' כותבת: … “בחלום ניקיתי במטאטא עלי שלכת שנערמו מאחורי המיטה בחדר השינה"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של ג' מתאר כיצד היא חווה ניקוי ברגשותיה ביחס לעולמה האינטימי (מנקה באזור המיטה, בחדר השינה). זהו סיומו של תהליך מבחינתה, השלמה של תקופה (עלי שלכת), והחלום משקף את הצורך להתנקות ממה שעבר זמנו.

החלום מעניק לנו נקודת מבט גבוהה אל המצב, ללמדנו כי מדובר בחלק מתהליך רחב יותר של שינוי - פינוי הישן לטובת החדש בעולמה הרגשי של ג'.

 

מעברים

א' כותבת: ...”בחלום שמעתי דפיקות חזקות בדלת, וכשפתחתי אותה לא היה שם אף אחד. הצצתי אל הפרוזדור והיה שם כסא גלגלים, דומה לכסא של בעלי, ועליו הייתה מונחת ערימה של עלי שלכת... לא זוכרת מה קרה אחר כך, אבל התעוררתי מהחלום בבהלה"...

זוהרית: חשוב לציין כי בעלה של א' (73) אושפז בבית חולים לניתוח ולאחר האשפוז הממושך מצבו הבריאותי התדרדר בצורה משמעותית, עד כי לאחרונה הוחלט להעביר אותו לבית חולים סיעודי. חלומה של א' משקף את התהליך הרגשי שעובר עליה בתקופה זו של מעברים בחייה וביחס לבעלה (עלי שלכת). החלום מאפשר ביטוי והצפה של רגשותיה ושל הבהלה שלה, (התעוררה בבהלה), ובכך פורק ומשחרר את המתחים האגורים בה לטובת בריאותה הנפשית. בנוסף, עוזר לה להשלים ולהיפתח למצב החדש שמגיעה לפיתחה (נקישה בדלת).

 

מטח עלים

ר' כותב: ...”הגעתי למשרדו של המנהל שלי לשיחה שגרתית, והוא היה משוחח בטלפון, עצבני ומתלהם... כשהוא דיבר בטלפון הוא העיף עליי עלים יבשים בעצבנות. הרגשתי שהוא מאשים אותי, ולא הבנתי על מה ולמה... אני יודע שבתקופה האחרונה החברה שלנו בבעיות כלכליות ולא בדיוק יודע אם החלום קשור לזה"...

זוהרית: קטע זה מחלומו של ר' מתאר כיצד הוא חווה אשמה מצד המנהל שלו בחברה, בתקופת משבר זו, כשהחברה עוברת תקופה של קושי כלכלי. החלום משקף את תחושתו של א' כמי שמופנית אליו אשמה מצד המנהל שלו ביחס לתקופה זו (הבוס מטיח בו עלים יבשים). חשוב להבין כי אין בהכרח מדובר במצב מציאותי, שאכן המנהל מאשים אותו גם במציאות, אלא בחוויות רגשיות של א' ביחס למתרחש במציאות.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?