דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שערורייה: חבר ועד הודה בביצוע עבירות מין אך במשך יותר משנה בוועד לא ידעו דבר

חבר הוועד המורשע, שמעון (שימי) ברק (תמונה מאתר הוועד המקומי צור הדסה)

השערוריה הזו צריכה להיחקר על ידי מבקר המדינה ויש להסיק ממנה מסקנות כואבות לגבי ההתנהלות של פרקליטות המדינה ושל משטרת ישראל. לפני יותר מחצי שנה הודה חבר ועד צור הדסה בביצוע עבירות מין וזאת במסגרת משפט פלילי שהתנהל כנגדו. למרות זאת, איש בפרקליטות המדינה או במשטרה, לא טרח לשאול את הנאשם האם הוא משרת בתפקיד ציבורי, לא טרח ליידע את הגורמים ביישוב שבו הוא מתגורר במעשים שעליהם הוא עומד לדין ולא עשה את הדבר המתבקש: להודיע למחלקת הרווחה ברשות המקומית כי עליהם להזהיר את הציבור מפני מעשיו. שתיקה מוחלטת ובלתי ניתנת להסבר.

 

עבירות באמצעות הווטסאפ

 

הדי הפרשה הזו הסעירו את היישוב צור הדסה בשבוע האחרון. פסק דין שהתגלה בדרך מקרה העלה כי חבר הוועד המקומי, שמעון (שימי) ברק, הורשע על פי הודאתו בניסיון לבצע עבירות מין בקטינה שטרם מלאו לה 14, ניסיון מעשה מגונה באדם, ניסיון קבלת דבר במרמה ומידע כוזב במחשב.

מכתב האישום שהוגש כנגד ברק באפריל 2020 עולה כי בין החודשים ספטמבר 2017 ופברואר 2019, הוא פנה באמצעות ה"ווטסאפ" לעשרות נשים, בהן קטינות, אשר היו חברות בקבוצות שונות שבהן היה חבר גם הנאשם וניהל עמן תכתובות בעלות תכנים מיניים. במסגרת תכתובות אלה, הוא הציג את עצמו בגילאים ובזהויות שונים, ביקש את עזרתן של המתלוננות במתן חוות דעת על עניינים אינטימיים וזאת במטרה "לגרום למתלוננות לקיים עמו שיחות וידאו" בעלות אופי אירוטי.

בספטמבר 2020 הושג הסדר טיעון שבמסגרתו כתב האישום תוקן, ברק הודה במיוחס לו והורשע. הוסכם בין הצדדים כי ברק יעבור תסקיר בשירות המבחן, הערכת מסוכנות וחוות דעת של הממונה על עבודות השירות.

יש לציין כי בתקופה שבה ברק ביצע את העבירות המיוחסות לו הוא היה מועמד לוועד צור הדסה במסגרת הרשימה "צור הדסה שלנו” שבראשה עמד אז יו"ר הוועד לשעבר, יאיר קמייסקי. באוקטובר 2018 נבחר הוועד, הרשימה זכתה במירב הקולות וברק נכנס לכהן כחבר ועד מן המניין.

כמו כן, יש לציין כי במהלך השנתיים האחרונות הקים ברק קבוצות "ווטסאפ" רבות בצור הדסה, כולל קבוצות בנושא של "טרמפים" ו"בייביסיטר" וקבוצה בתחום של משחק "פוקימון", שריכזו בני נוער רבים. עם היוודע על מעשיו נטשו רבים ביישוב את הקבוצות.

 

חשיבה מעוותת

 

תסקיר שירות המבחן מצא כי ברק שירת שירות מלא בצה"ל, הוא בעל תואר ראשון במנהל עסקים, עבד בפרויקטים שונים כולל במשרדים ממשלתיים וציבוריים וכיום עובד בחברת מחשוב. מגיל 16 הוא מתנדב במשטרה, קיבל רישיון לנשק ושימש כמדריך ירי. מעניין לציין כי לאחר החקירה במשטרה, המידע הועבר למקום שבו הדריך בירי, הוא פוטר משם וגם הופסקה התנדבותו במשטרה.

שופטת בית המשפט השלום בירושלים, ג'ויה סקפה שפירא, קבעה בפסק דינה כי רמת המסוכנות של העבירות שביצע ברק היא נמוכה וכי העונש שיש לגזור עליו נמצא ברף הנמוך של הענישה, וזאת משום שברוב המקרים הנאשם לא מיצה את העבירה שהתכוון לבצע משום שהמתלוננות סירבו לשתף עמו פעולה.

עם זאת השופטת קבעה כי "...הנאשם הודה בביצוע העבירות אך לא קיבל אחריות מלאה על מעשיו...הנאשם מחזיק בעיוותי חשיבה ביחס למעשיו, ממזער את העבירות, וההתרשמות היא מחוסר תובנה בנוגע לחומרתן והשלכותיהן. הנאשם אינו מגלה אמפתיה כלפי הנפגעות...לא מסוגל לבחון השלכות אלו עליו ועל דימויו העצמי ויכולתו להתבוננות פנימית היא מוגבלת...לא ניתן לשלול משיכה מינית של הנאשם כלפי קטינות”.
בדברים שנשא להגנתו טען ברק כי בתקופה שבה ביצע את העבירות הוא היה נתון בלחצים רגשיים סביב מצבו הרפואי של אביו ויצר קשרים וירטואליים כדי למלא את תחושת הריקנות. הוא התעקש על כך שבעת התכתבויותיו עם הנפגעות היה בטוח שהן בגירות.

השופטת התחשבה בכך שהעבירות בוצעו במסגרת "וירטואלית ולא פנים אל פנים, וכי בסופו של יום, למרבה המזל, הנאשם לא הצליח לקיים שיחות וידאו עם אף אחת מנפגעות העבירות", ולא השלים את המעשה האירוטי שתכנן לעשות.

לאור זאת החליטה השופטת לגזור על הנאשם עונש המצוי בחלקו התחתון של מתחם העונש ההולם: תשעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות בהתאם לחוות דעת הממונה על עבודות השירות החל מיום 13.6.21. ובנוסף, תשעה חודשי מאסר על תנאי, צו מבחן למשך שנה וחילוט של מכשיר הטלפון שבאמצעותו בוצעו העבירות.

 

סירב להתפטר

 

מיד עם היוודע על העבירות בהן הודה והורשע פנו גורמים בוועד צור הדסה לברק וביקשו ממנו להתפטר לאלתר. בשלב הראשון סירב ברק להיענות לבקשה ורק לאחר שיחות שכנוע ממושכות ולחצים שונים הוא נענה והסכים להתפטר מכהונתו הציבורית.

מוועד צור הדסה נמסר בתגובה: "חבר הוועד, שהורשע בעבירות מין בקטינות, לא ימשיך את תפקידו כחבר ועד במסגרת ועד צור הדסה. ועדת מוגנות מינית התכנסה ובימים אלו פועלת לקידומה של תכנית מניעה קהילתית. אנחנו בקשר עם מוסדות החינוך והגורמים הרלוונטיים במועצה על מנת לתת מענה מקיף לאירוע. אנו ממליצות לנהל שיח עם הילדים בבית על כללים לפרטיות הגוף, על שמירה על נורמות בטוחות לגלישה ברשת”.

יאיר קמייסקי מסר בתגובה: "לא היה לי שום ידיעה שמתנהלת חקירה ומשפט נגד ברק. אני חושב שהוא צריך לשלם את חובו על פי פסק הדין, לעבור טיפול על מנת שלא יחזור לפגוע עוד ולעזוב את היותו חבר ועד...אפעל בכל דרך חוקית שהאדם לא ימשיך להיות חבר ועד".

 

איפה רשויות האכיפה?

 

סגן ראש המועצה ומחזיק תיק צור הדסה, שלומי מגנזי, אמר כי מדובר במקרה חמור אשר מעלה שאלות קשות לגבי ההתנהלות של גופי האכיפה למיניהם. "המשטרה חוקרת את הנושא כבר שנה וחצי-שנתיים, הגיעו לעיסקת טיעון לפני יותר מחצי שנה, אף אחד לא ידע על האירוע הזה ולא היה מודע לסיפור הזה. זה התגלה לגמרי במקרה. קיבלנו את זה רק לפני ארבעה ימים, ומחלקת הרווחה במועצה גילתה זאת מהפייסבוק. האיש הזה יכול היה לקבל תפקיד בוועד עם אחריות על בני נוער, על התרבות, על פעילות של קטינים. איך זה שאף אחד לא טרח לעדכן אותנו? זו סוגייה בעייתית שדורשת תיקון דחוף".

מכאן עולה דרישה ציבורית ברורה כי הגשת כתבי אישום על ידי הפרקליטות תלווה בבדיקה האם הנאשם מכהן בתפקידים ציבוריים ויידוע הגופים הציבוריים בכך שמתנהלים נגדו הליכים פליליים. לא כל שכן, כאשר מדובר על מי שהודה בעבירות מין.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?