דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 06 בדצמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שרביטן קסמים

חוקרים בערבה גילו: מיצוי מיוחד של הצמח המדברי שרביטן ריסני חיסל 97% מהתאים הסרטניים

שרביטן ריסני. צילום: נתיב דודאי

בשנת 2013 העיד רועה הצאן, מוחמד קבהה אבו היימן מכפר טורה ליד ג'נין, כי אחת הכבשים החולות שבעדר שלו, הבריאה לאחר שאכלה מהשרביטן המצוי (שם מדעי: Ephedra foeminea), הצמח השכיח ליד ביתו. בעקבות זאת אבו היימן עצמו החל לצרוך את הצמח, כמשקה שהורתח במים, ולהפתעת כל גורמי הרפואה הוא החלים מהסרטן ממנו סבל תקופה ארוכה. חוקרים רבים טענו, כי מדובר בקוריוז והסיבה להחלמה הם הטיפולים הכימותרפיים שעבר, אך העדויות על סגולות המרפא של הצמח המשיכו לזרום.

השרביטן היינו צמח ממשפחת השרביטניים, הידוע מזה אלפי שנים כבעל ערך רב ברפואה הסינית ובשנים האחרונות ברפואת הצמחים המערבית, כאשר הסוג בו נהוג להשתמש נקרא שרביטן סיני (שם מדעי: Ephedra sinica).

השרביטן הסיני משמש כצמח ממריץ, מסייע בהתמודדות עם תת לחץ דם ומסייע בהרזיה, הודות להימצאותו של החומר אפדרין הנמצא בו.

 

ללא עדויות

 

מתוך 60 מיני השרביטן המוכרים בעולם, בישראל גדלים שני מינים נפוצים: השרביטן המצוי (שם מדעי:Ephedra Foemina) הגדל בעיקר באזורי הר הנגב, השפלה, מישור החוף וברחבי צפון מדינת ישראל עד רמת הגולן, והשרביטן הריסני (Ephedra Aphila) אשר נפוץ בעיקר באזור הר הנגב ודרומה ממנו עד הערבה הדרומית.

העדויות הרבות, הסיפורים האנושיים והתצפיות של חולים שטענו, כי הצליחו להבריא ממחלת הסרטן בעקבות שימוש תכוף בצמח השרביטן, העירו את השדה המחקרי בישראל שניסה לבחון זאת באופן מדעי. בדיקות ראשוניות, לא מצאו סגולות רפואיות ייחודיות בשרביטן המצוי ובשרביטן הריסני.

עד שנת 2016 בוצעו במכון הוולקני ובאוניברסיטה העברית, מחקרים שונים לבחינת יכולת הטיפול של השרביטן בתאים סרטניים. החוקרים ניסו למצות את הצמח והרתיחו 30 גרם של הצמח בליטר מים, אך לא נראו תוצאות משמעותיות. לאחר מכן, מיצו החוקרים 30 גרם של השרביטן המצוי בחצי ליטר אלכוהול, ובהמשך במגוון רחב של טכניקות וממסים אורגניים. ניסויים אלה העלו כי לא ניתן לטעון, באופן מדעי, כי לשרביטן יש פעילות אנטי-סרטנית.

 

מיצוי ייחודי

 

ד"ר ריבקי אופיר, חוקרת צמחים מדבריים, בחנה בשנת 2017 את צמח השרביטן הריסני, שגדל בנחל פארן, וזאת כחלק מעבודתה בתחנת המחקר "יאיר" של מו"פ ערבה תיכונה וצפונית בחצבה. יחד עם מנהלת המעבדה הביולוגית בתחנה, יער בר לבן, וההרבליסט, חיים חזן, הם בדקו את השפעת הצמח על תאי סרטן לימפומה.

לאחר התבוננות ארוכה במבנה הצמח וחשיבה מעמיקה, הגיע חזן למסקנה שבכדי להגיע לאפקטיביות מירבית יש לבצע את המיצוי במספר ממיסים אורגניים שונים, המכילים פחמן ומיועדים לספח חומרים כימיים אחרים מתוך הצמח.

במהלך הניסוי השתמש חזן ב-30 גרם של צמח השרביטן הריסני, אותם זיקק ל-100 מ"ג של תמצית. את התמצית דילל ב-50 מיליליטר DMSO, חומר ממיס הנועד לביצוע מחקרים. צוות המחקר של חזן בחן את התמצית על גבי צלחות מחקר שהכילו 2 מיליליטר נוזל מים מזוקקים עם תאי סרטן מסוג לימפומה של עכברים.

ההרבליסט חיים חזן (מחזיק בצמח השרביטן) עם צוות המחקר במרכז מו"פ ערבה

תוצאות מעודדות

 

חזן ערך ארבעה ניסיונות, כאשר בין כל הזרקת תמצית השרביטן המתין בין 12-20 שעות ובכל פעם הגדיל פי 2 את כמות החומר. בפעם הראשונה הוזרקו לצלוחיות המחקר כ-100 מיקרוליטר שרביטן מדולל, שהצליחו לחסל בין 40-50% מתאי הסרטן. בפעם השנייה הוזרקו כ-200 מיקרוליטר, בפעם השלישית 400 מיקרוליטר ובפעם האחרונה 800 מיקרוליטר. בתום התהליך חוסלו 97% מסך התאים הסרטניים.

הצלחת המחקר איננה רק בעצם העלמת התאים הסרטניים כמעט לחלוטין, אלא בעקביות שנרשמה בין הזרקת תמצית השרביטן לירידה בכמות תאי הלימפומה. חזן הצליח להוכיח באופן מובהק כי יש קשר ישיר בין הזרקת החומר להשפעה על תאי הסרטן.

חיים חזן: "אנחנו שמחים על פריצת הדרך המשמעותית של המחקר, מדובר בשלב ראשון מתוך סך הבדיקות והמחקרים שנבצע בהמשך, בטרם ניתן יהיה להציע להשתמש ולצרוך את צמח השרביטן למניעה או לטיפול בסרטן. המטרה הינה לתרבת את הצמח, לגדל ולטפח אותו בתחנת המחקר, בתנאים מבוקרים ולבצע בדיקות ארוכות טווח, ניסויים על עכברי מעבדה והשפעה של השרביטן על מערכות ואיברי גוף האדם".

 

מחקר זה ומחקרים חדשים נוספים ניתן יהיה לראות במסגרת התערוכה החקלאית הגדולה בישראל שתתקיים במו"פ ערבה תיכונה וצפונית, תחנת 'יאיר' בחצבה בט"ו בשבט, בתאריכים 12-13.2.2020. הכניסה חינם!

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?