דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הצוללן משריגים

הלוחמים נדרשים לעמוד בלחץ נפשי גבוה. צוללת חיל הים

טקס סיום קורס צוללן שהתקיים בחיפה בבסיס חיל הים בתחילת חודש נובמבר היה מרגש במיוחד עבור ה' מהיישוב שריגים, אשר זכה לענוד את כנפי הצוללן על חזהו.

קורס צוללן היוקרתי מכשיר את דור העתיד של לוחמי הצוללות. הקורס אורך כ- 14 חודשים ונחשב לאחד הקורסים המאתגרים בצה"ל, הן ברמה המקצועית והן בהתמודדות עם תנאים קיצוניים של בידוד מהסביבה החיצונית, המתחייבים מכך שעיקר השירות בצוללת נעשה מתחת לפני המים.

שייטת הצוללות של חיל הים, הידועה בשם “שייטת 7”, היא יחידת עילית הפועלת תחת מעטה חשאיות כבד ומהווה את כוח ההתקפה התת ימי של זרוע הים של מדינת ישראל. לפי פרסומים זרים לחלק מהצוללות החדשות של השייטת יש יכולת גרעינית והן מהוות את זרוע ה”מכה השנייה” של מדינת ישראל במקרה של איום גרעיני.

לקורס הצוללנים שהסתיים החודש הגיעו מאות מתמודדים, ומהם נבחרו בקפידה החניכים הטובים והמתאימים ביותר, המתאפיינים ביכולות לימודיות ומקצועיות גבוהות, לצד איכות אנושית ויכולות בינאישיות גבוהות. בין השאר נדרשים לוחמי הצוללות להפגין כושר עמידה גבוה ויכולת לתפקד בקבוצה במצבים של לחץ נפשי קיצוני וחוסר ודאות.

בין המסיימים בקורס הנוכחי בולט סמל ה' בן ה-20 משריגים. ה', סיים את הקורס במגמת נשק ושובץ בצוללת אח"י לוויתן.

ה' למד במכללת אורט בגבעת רם, והרחיב את המגמות רובוטיקה, פיזיקה, אלקטרוניקה ומחשבים. בזמנו הפנוי הוא שיחק כדורעף ועסק בגלישה. בטרם החל את שירותו הצבאי, היה לו חשוב להיות פעיל בתחום החברתי והוא בחר לעשות שנת שירות בעמותת איילים.

בגיבוש צוללות התאהבתי בתפקיד והבנתי כי זהו המקום בשבילי. הצוללן ה' מהיישוב שריגים

על עמותת איילים הוא מספר: "זוהי עמותה של סטודנטים במקור, המציעה חיי קהילה זולים לסטודנטים בפריפריה על מנת לעודד התיישבות שם. מאוד רציתי להעביר את אהבתי לתחום כדורעף ולכן הקמתי ביחד עם חבר נוסף חוג כדורעף לילדים במושב מנחמיה שבעמק הירדן".

במסגרת המסלול של שנת השירות היה ה' חלק מגרעין נח"ל, אבל הוא בחר לוותר על המשך המסלול כדי להגשים את חלומו להתקבל לשירות בזרוע הים.

על הדרך המאתגרת שעבר עד להגשמת החלום הנכסף הוא מספר: "ביום סיירות קיבלתי חובלים וצוללות. בגיבוש צוללות התאהבתי בתפקיד והבנתי כי זהו המקום בשבילי. בדיעבד זה לא היה מסלול קל, הקושי הכי גדול בקורס היה כשלא ראיתי את חברה שלי במשך חודשים. אנחנו כבר חמש שנים ביחד וזה ממש לא היה קל".

למרות הקשיים הרבים, ה' אומר שהכל מתגמד כשהוא חושב על התפקיד ועל המשמעות הגדולה של השירות הצבאי שהוא זכה לבצע: "בפעם הראשונה שהפלגתי בצוללת התרגשתי מאוד, לראות איך הצוות מתנהל בצוללת זה מעודד ומרגש, הצפיפות והאינטנסיביות הופכת אותנו למשפחה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?