דלג לתוכן העמוד
יום שני, 13 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטפסים על הקירות

ספורט הטיפוס תופס תאוצה והיזמים של מתקן הטיפוס הוותיק ביישוב שריגים חולמים על הגדלתו ואפילו על נציג מקומי באולימפיאדה

לפני כחודשיים הסתיימה הקרנתה של העונה הראשונה של התוכנית "נינג'ה ישראל". התחרות, שזכתה לאחוזי צפייה גבוהים, חשפה את הציבור בישראל לענף הטיפוס הספורטיבי ולמטפסים המובילים שלו. המתחרים שהגיעו לשלושת המקומות הראשונים בתחרות היו כולם מטפסים. מסתבר שליכולות הגופניות והמנטליות של המטפסים ישנה עליונות ברורה על היכולות של ספורטאים מענפי ספורט וכושר אחרים.

בכל מועדוני הטיפוס וקירות הטיפוס בארץ נרשמה מאז שידור התוכנית עליה חדה בהתעניינות ובביקוש. גם בתחום המועצה האזורית מטה יהודה יש קיר טיפוס כזה וגם בו ניכרת התעניינות רבה. מדובר על מתקן הטיפוס ביישוב שריגים הפועל במודל קהילתי ייחודי.

מתקן הטיפוס הקהילתי בשריגים הוקם בשנת 2011 ביוזמתו של תושב הישוב מולי כהן ע"י הורי וילדי שנתון בר המצווה בישוב של אותה שנה. המועצה הקצתה סכום כסף למימון קניית החומרים והבנייה נעשתה בהתנדבות על ידי התושבים. המתקן הוקם בקצהו של אולם הספורט בשריגים והוא נבנה כמתקן "בולדרינג".

"בולדרינג" - התחיל במקור כטיפוס על סלעים גדולים בטבע - בולדרים (boulders). כיום נהוג לייחס את המונח לכל טיפוס בגובה נמוך (עד כשלושה-ארבעה מטרים) כאשר המטפס אינו מאובטח בעזרת חבל. במתקן בולדרינג כל הקירות (ובמקרים רבים גם התקרה) בנויים כקירות טיפוס ועל הרצפה מונחים מזרני נחיתה עבים על מנת לרכך את הנפילה. טיפוס בולדרינג מאפשר למטפס לעבוד על טכניקות וצעדים ספציפיים ללא צורך לטפס מסלול שלם, וללא צורך במאבטח.

המתקן בשריגים נחנך ונפתח לתושבי הסביבה בשנת 2012 ופועל מאז בשלושה אופנים: חוגי טיפוס לילדים מגילאי גן ועד תיכון, במחירים שווים לכל נפש. שעות פעילות פתוחות לקהל בעלות סמלית, ולקבוצות במסגרת אירועים מיוחדים.

כל ההכנסות מהפעלת המתקן הושקעו בפיתוחו כאשר הבניה עצמה נעשתה בהתנדבות וכך, במהלך השנים, הורחב המתקן מספר פעמים. למתקן נוסף אזור טיפוס לגובה (top rope) המאובטח בחבלים וכן אזור לילדים קטנים הכולל מגלשה.

כאמור, מתקן הטיפוס פועל במודל "קהילתי" ולא מסחרי. העיקרון במודל הקהילתי הוא שהמתקן מציע את שירותיו לקהילות שסביבו בעלויות מינימליות מתוך הבנה והזדהות עם צרכי הקהילות הללו. מן הכיוון השני – אנשים מתוך אותן קהילות תורמים משאבים שונים לטובת המתקן – שוב, מתוך הבנה והזדהות עם הצרכים – ובכך מאפשרים הקטנה משמעותית של עלויות ההקמה והתפעול שלו.

עם השנים התפשטה השמועה על קיומו של המתקן ברחבי המועצה ובשנים האחרונות מגיעים למתקן מטפסים כמעט מכל יישובי המועצה וגם ממועצות שכנות. השנה, גם בהשפעת ה"נינג'ה", פעילים בחוגים כ-100 מטפסים וישנם ילדים שלא נמצא להם מקום מפאת עומס הביקוש. ילדי החוגים יוצאים במהלך השנה לטפס במתקנים נוספים וכן באתרי טיפוס בטבע כדוגמת מצוק נחל זנוח – בשטח המועצה.

מספרת איילת סולטן-פרנקל ממושב אדרת שבנה גילעד נמצא בחוג כבר 3 שנים: "אם לפני 3 שנים תהיתי כמה אפשר לטפס על קירות ומתי זה כבר יימאס לילד, היום אני יודעת שאין לדבר סוף והטיפוס הפך כבר, לשמחתי, לתחביב משמעותי, הרבה מעבר לחוג שגרתי. כיוון שטיפוס על קירות הוא לא סתם חוג אלא בעל ערך מוסף גבוה ביותר - מחזק את תחושת הערך והביטחון העצמי, מצריך מחשבה ושיקול דעת, הקשבה ליכולות הגוף ומתיחת גבולות היכולת - מדובר מבחינתנו בתחום שאנחנו נכונים להשקיע ולפתח מעבר ל"חוג". כך מצאנו את עצמנו השנה, מצטרפים למועדון הרשמי של הטיפוס בישראל וגילעד נרשם לתחרויות העממיות שמתקיימות ברחבי הארץ. גילעד מתאמן במרץ רב ובהרבה הנאה בקיר הטיפוס בשריגים”.

ואכן, בשנה שעברה הצטרף המתקן לאגודת ספורט טס"ה (מועדון טיפוס ספורטיבי הישגי ירושלים). זהו אחד ממועדוני הטיפוס הגדולים והחזקים בארץ שבו נמצאים חלק גדול ממטפסי העילית הטובים בארץ (ביניהם יובל שמלא, ואלכס חזנוב מה"נינג'ה"). במסגרת זו הצטרפו שלושה ילדים תושבי המועצה שגדלו בחוגים בשנים האחרונות לסבב תחרויות ה"בולדרינג" בישראל ואחד מהם, איל וינטרוב מאביעזר, אף הגיע למקום שביעי באליפות ישראל. השנה כבר משתתפים בסבב תחרויות הבולדרינג 18 מטפסים מהקיר בשריגים בכל טווח הגילאים.

ענף הטיפוס הספורטיבי הולך ונעשה פופולרי בעולם והוא ייכנס לראשונה כענף אולימפי באולימפיאדה הקרובה בטוקיו (2020). בהחלט יכול להיות שנציגי ישראל בטיפוס לאולימפיאדות 2024 ו-2028 עושים עכשיו את צעדיהם הראשונים על הקיר בשריגים.

כדי לקדם את הטיפוס כענף ספורט וכפעילות פנאי גם יחד ומתוך מצוקת המקום הקיימת כבר עכשיו במתקן הטיפוס, הגישו לאחרונה תושבי שריגים הפעילים בתפעולו וקידומו של המתקן תוכנית שאפתנית לראש המועצה להרחבה משמעותית של המתקן. חזונם לגבי המתקן הוא: "מתקן טיפוס ברמה גבוהה הפועל במודל ייחודי והמהווה במקביל מוקד פעילות וחוגי טיפוס זמין לתושבי האזור ומתקן אימונים למטפסי העילית של ישראל. המתקן יארח תחרויות טיפוס ארציות ובינלאומיות ויהווה עוגן תיירותי וספורטיבי ייחודי באזור". הם מקווים שבמועצה יבינו את הפוטנציאל האדיר של הענף ושל המתקן וירתמו למאמץ להפוך את ענף הטיפוס לאחד המאפיינים של האזור.

דרכי התקשרות לקיר הטיפוס בשריגים: דורון 0507995627 / מולי 0506555282
 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?