דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 02 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שריגים: בעקבות לחץ תושבים - מי"מי ביטלה חיוב בגין מדי מים חדשים

אגודת המים האזורית "מימי מבואות ירושלים" (מי"מי) ביטלה חיוב בן מאות שקלים בגין החלפת מדי מים אותו הטילה על תושבי היישוב שריגים בעקבות לחץ של תושבים. במי"מי טוענים כי הביטול הוא זמני ודרישת החיוב הועברה לבירור משפטי.

במהלך חודש נובמבר 2017, קיבלו תושבי שריגים-ליאון בחשבונית המים חיוב שכותרתו "החלפת מד". גובה החיוב בין תושבי הישוב נע בין 280 שקל ועד 500 שקל בתוספת מע"מ מכל בית אב. החיוב התמוה עורר שאלות בקרב צרכני המים ביישוב.

אחת התושבות, עו"ד לוטם נגב, החליטה לברר את הנושא: "גם אני, כתושבת הישוב, קיבלתי את החיוב ומבירור שנערך מול מי"מי ומול ועד ישוב שריגים, עולה שמדובר בהסכם חוזי שנכרת בין מי"מי לבין הישוב ובו הוסכם כי מדי המים 'ישודרגו' בישוב כשאת העלות יממנו תושבי הישוב ומי"מי בחלקים שווים”.

לטענת עו"ד נגב החיוב איננו מתאים להוראות חוקי המים ועל כן היא פנתה במכתב למי"מי בדרישה להשבת הסכום שנגבה. לדבריה, לאחר שמי"מי סירבה להשיב את הסכום שגבתה מהתושבים, היא פנתה לרשות המים והציגה חוות דעת משפטית מפורטת שמבהירה, לטענתה, כי החיוב עבור מדי המים איננו חוקי וכתוצאה ממנו, הסעיף בהסכם שנכרת בין מימ"י לישוב – בטל.

בתגובת רשות המים נאמר כי תעריף המים, הקבוע בכללי מים שקבעה מועצת רשות המים, כולל כבר חיוב בגין תחזוקת מדי המים, כיול המדים, קריאתם והחלפתם בעת הצורך, ולכן אין לחייב את הצרכנים בגין החלפת המדים משום שמדובר ב"חיוב כפול".

רשות המים הבהירה כי, ספק המים אינו יכול להישען על התקנה המתירה חיוב בגין מדי מים (סעיף 36) משום שסעיף זה אינו מתיר חיוב כפול ואינו מהווה "בסיס חוקי לגבית סכום כסף נוסף בגין תחזוקת המדים".

עו"ד נגב: “עמדת רשות המים, מצדדת ללא כחל ושרק בעמדתי וקובעת כי החיוב עבור מדי המים כפי שבוצע בשריגים - איננו חוקי. עורך הדין של מי"מי פנה אף הוא לרשות המים ביחס לעמדתם בהשגות, אך הרשות אישררה את עמדתה לפיה אין לחייב את התושבים עבור שדרוג מדי מים. לאחר התכתבות נוספת התקבלה הודעה במשרדי ביום 8.2.2018 לפיה מי"מי תבצע זיכוי עבור חיוב מד המים. המשמעות היא שעל מי"מי להשיב בימים אלה סכום משוער של כ-150 אלף שקל לתושבי שריגים-ליאון”.

לטענת עו"ד נגב, ידוע לה כי אגודת מי"מי כרתה הסכמים דומים עם ישובים נוספים במועצה ועליהם לדעת שיש לבדוק את חוקיות הגביה המדוברת.

מאגודת מי"מי נמסר בתגובה: “בחשבון חיוב צריכת המים חודש 11/17 חויבו צרכנים מישוב שריגים עבור החלפת מדי מים משודרגים באופן חלקי, בהתאם להסכם עם ועד הישוב ועפ"י הנחיית רשות המים. היות וסוגיית החיוב נבדקת מחדש מבחינה משפטית, בשלב זה אגודת מי"מי החליטה באופן עצמאי לזכות את הצרכנים הנ"ל בגין החיוב בחשבון המים הקרוב. עם סיום הבירור המשפטי של נושא החיוב תועבר הודעה לפי הצורך. מובהר בזאת כי אגודת מי"מי לא תשחק במשחקי יחסי ציבור של גורמים אינטרסנטיים, אלא תפעל לטובת הצרכנים והתושבים שבטיפולה”.

ברז מים (אילוסטרציה)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?