דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 03 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שר האוצר: אפעל להקפאה זמנית של ההליכים כנגד השימושים החורגים בנחלות החקלאיות

"היקף התביעות במגזר החקלאי הוא מבהיל ולא הגיוני". מימין לשמאל: שלומי מגנזי, השר משה כחלון, ח"כ רועי פולקמן

ערב היסטורי התקיים השבוע (25.7) ביקב קטלב במושב נס הרים. אל מול קהל של כ-30 ראשי ועדי אגודות שיתופיות ובעלי נחלות חקלאיות במטה יהודה הצהיר שר האוצר, משה כחלון, כי בתוקף תפקידו כיו"ר רשות המקרקעין לישראל הוא יפעל להקפאת ההליכים המתנהלים כנגד שימושים חורגים ועבירות בנייה בנחלות החקלאיות ובמקביל יפעל להקמת ועדה שתדון בהסדרה כוללת של נושא השימושים בנחלות החקלאיות ובמגזר הכפרי.

אירוע שהעכיר את האווירה היה נסיונו של סגן ראש המועצה המודח, יוסי משה, למנוע את המפגש. במכתב ששלח משה ללשכת השר כחלון הוא טען כי מדובר במפגש פוליטי, מחה על כך שלא ניתן לו לשאת דברים ואמר כי ראשי ועדי האגודות במטה יהודה יחרימו את המפגש. אבל בפועל, המכתב לא השפיע באופן משמעותי ובמפגש נכחו ראשי אגודות רבים.  

שר האוצר הגיע לנס הרים ביוזמתו של המועמד לראשות המועצה האזורית מטה יהודה, שלומי מגנזי. יש לציין, ,כי חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו) הוא תושב ההרחבה במושב נס הרים. במהלך המפגש הדגיש השר כחלון כי מגנזי הוא האיש של 'כולנו' במטה יהודה.

את המפגש עם השר פתח ינון יתח, בנו של יוסי יתח המייסד והבעלים של יקב 'קטלב'. ינון ריגש את הנוכחים במפגש כאשר סיפר על חלומו להמשיך את מפעל החיים של אביו ולייצר יין משובח ביקב הביתי שלהם.

ינון, 18, המסיים השנה את לימודיו בתיכון 'אור' בצור הדסה ומתכונן לקראת שנת השירות שלו, סיפר על הקשיים שבהם נתקל אביו בהסדרת הפעילות של היקב מול רמ"י וזאת במקביל למאבקים שהוא מנהל להצליח בעסקי היקב. "כשאני מסתכל על הידים של אבא שלי אני רואה את כל הצלקות והיבלות על כפות הידיים ואת הציפורניים השבורות מהעמסת הארגזים...ולמרות זאת, בתור האדם שגדל לתוך המציאות של עסק משפחתי ושל מקום קטן שעובד כל ימות השנה בשביל להצליח...אני רוצה להמשיך וללמוד אגרונומיה ולהשתלב בעסק הזה".

במהלך הפגישה חזר השר כחלון והצהיר כי שלומי מגנזי הוא האיש שלו. "אני ביקשתי משלומי להיפגש אתכם. הוא מלווה אותי פוליטית, אני איש פוליטי ורוצה קולות, ורוצה לשרת את הציבור. באחת השיחות אמרתי לו בוא תפגיש אותי כדי לשמוע את הבעיות. אני יו"ר רמ"י ועשיתי כמה דברים במדינה הזו, אני יודע לעשות, ובמקרה שלכם אני רוצה לעשות...אני רוצה לטפל בבעיות המרכזיות. למשל, אם אפשר, בהחלטה של מועצת רמ"י, אם היה אסור עד היום לעשות במושב מוסך – מעכשיו יהיה מותר לעשות מוסך. מה שקורה עם המחסנים, עם הבניינים ועם התעסוקה החקלאית".

במפגש נשאו דברים נציגי המושבניקים ובהם יו"ר ועד האגודה ממושב עמינדב, שמעון קינן, יו"ר ועד האגודה מבית נקופה, דוד אבו, בעל נחלה ממושב שדות מיכה, שמעון דדון, נציג ממושב בר גיורא, אופיר אלקלעי ואחרים. הדוברים הדגישו את ההתנהלות האבסורדית של רמ"י כלפי נושא הסדרת הפעילות הלא חקלאית במשקים ובמושבים, הציגו דוגמאות עכשוויות להתנהלות זו וביקשו משר האוצר להפעיל את השפעתו כדי להסדיר את הנושא. 

הדוברים הדגישו את הפוטנציאל של עשרות אלפי יח"ד שנמצאות כיום במושבים ואינן יכולות לצאת לפועל בגלל התנהלות רמ"י.  "אנחנו מוכנים לשלם, לא מבקשים דברים בחינם, אבל ברמ"י לא מוכנים לשמוע אותנו", סיכמו הדוברים את פנייתם.

בדברי הסיכום שלו אמר השר כחלון כי בכוונתו לפעול לעצירת ההליכים כנגד השימושים החורגים: "אני חושב שהדבר הכי נכון, קודם כל, לעצור את התהליכים...אפשר להקפיא הליכים לצורך הסדרה לתקופה של שנה אך זה מחייב הקמת ועדה שתבחן את הנושא". לשמע הדברים זכה כחלון במחיאות כפיים סוערות, וניסה להרגיע את הקהל באומרו: "חכו עד שאביא את הדברים לביצוע".

הוא הודה כי המפגש ריגש אותו ואמר כי יתייעץ הם היועץ המשפטי לממשלה "אף פעם לא הייתה לי שיחה כזו...אי אפשר שלא להתרגש...לעצור, לא מבטיח כלום אתייעץ עם היועמ"ש לממשלה, אני חושב שאם רוצים לשתף פעולה צריך לעשות הולד. לעצור את הסוסים".

לאחר מכן הסביר השר כיצד הוא מתכוון לפעול: "אני צריך לעשות סוג של ועדה, אולי בראשות שופט בדימוס...נעשה את זה כדבר ראשון. דבר שני צריך לראות איך מכשירים את שימושים החורגים...גם את זה אני אבדוק...ותוך שבועיים שלושה זו השאיפה שלי תהיה לי תשובה...להתחיל מהלך, להרגיע ולעצור את נושא התביעה".

בסיום דבריו אמר השר כי היקף התביעות העצום במגזר החקלאי מוכיח כי מדובר בגזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה. "...אני נבהל מהיקף התביעות...זה לא הגיוני...זה לא נתפס בשכל...תנו לי שבועיים שלושה שלומי יחזור אלינו...משימה ראשונה לעצור הכל...משימה שנייה לראות מה עושים עם השימושים החורגים...".

הנוכחים במפגש הריעו לשר וחלקם התחייבו כי אם יעמוד בדיבורו הם יצטרפו למפלגת 'כולנו'.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?