דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תופעה: פלסטינים תובעים בשל יחסי עובד-מעביד

                                                  

פסק דין שניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים חושף תופעה הולכת וגוברת בשוק עבודות הבנייה – פלסטינים תובעים בשל יחסי עובד-מעביד, גם כאשר לתביעה אין שחר. התביעות נעשות פעמים רבות בשיטת "מצליח", כאשר הפלסטינים מסתמכים על כך שהתביעה היא נטולת סיכון, משום שבתי הדין לעבודה אינם מחייבים אותם בהוצאות משפט ובהחזר שכר טירחה ל"מעסיק המדומה", ובכל מקרה, יש להם סיכוי גבוה להצליח בתביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי ולזכות ב”דמי פגיעה”.

פסק הדין הנוכחי ניתן בתביעה שהגיש קבלן בנייה פלסטינאי, שנפצע במהלך עבודות בנייה שביצע בירושלים ונותר משותק מהמותניים ומטה. התובע דרש פיצוי של מיליוני שקלים על הנכות בטענה ליחסי עבודה מעסיק עם ה"משגיח" אשר פיקח על עבודתו מטעם המשפחה אצלה ביצע את העבודה.

פסק הדין קבע כי לא היו יחסי עובד מעסיק בין הקבלן ל"משגיח". טרם ניתנה הכרעה בתביעתו של הקבלן הפלסטינאי נגד ביטוח לאומי.

עורכי הדין רם ותמר גמליאל, שייצגו את ה"משגיח”, מתריעים, כי המקרה שהוכרע בבית הדין לעבודה בירושלים, הוא רק אחד מיני רבים המעידים על תופעה מדאיגה של פועלים מהשטחים, לא חוקיים, שנפצעים במהלך עבודתם בשטחי ישראל, ממציאים יחסי עובד-מעסיק ומגישים תביעות לביטוח הלאומי שבאחוזים גבוהים מאוד מתקבלות וכך הקופה הציבורית סובלת מהמרמה פעמיים (פעם אחת בהיותם שב"חים ופעם נוספת בתשלומי הביטוח הלאומי). על יסוד התביעה לביטוח הלאומי הם גם מגישים תביעות אזרחיות כנגד מי שהם טענו שהיו המעסיקים שלהם.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?