דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 במאי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תושבי גיזו נלחמים בשופכי הפסולת במרחב החקלאי

פסולת בניין שהושלכה בשטח חקלאי באזור גיזו

מה שהתחיל כטפטוף כבר הפך לתופעה במושבים בקוע, טל שחר, צלפון, כפר אוריה, גיזו וברחבי אזור שפלת יהודה של מטה יהודה. במהלך חודשי הקיץ מגיעות מאות משאיות בזו אחר זו ושופכות אדמה ממקור לא ידוע, פסולת בניין, חקלאית וכללית, בשטחים החקלאיים. לאחר מאבק שניהלו בודדים בתופעה, כל אחד במושב שלו, הוחלט על התארגנות קבוצתית בקבוצת הווטסאפ שזכתה לשם "העמק הוא חלום".

הקבוצה מורכבת מתושבים פעילים למען הסביבה ששמו למטרה לעצור את הקלות הבלתי נסבלת בה נהרס אחד האזורים היפים במדינת ישראל – ולרתום את הרשויות השונות לטובת טיפול כולל בבעיה.

כיום רשומים בקבוצה למעלה מ-130 מתושבי אזור גיזו, כמתנדבים הנכונים לבצע פעולות תצפית. משאית שנכנסת לאחד המושבים עמוסה בקרקע מתוצפתת ומדווחת בקבוצה, לוחית הרישוי שלה מצולמת ובמקביל מתבצעת פנייה למוקד 100 של המשטרה ולמחלקת קיימות ואיכות סביבה במועצה.

כך לדוגמא החודש הצליחו התושבים למנוע פעולות שפיכת פסולת בין כפר אוריה לצלפון. תושבת אחת צילמה את האירוע, תושב אחר הגיע אל המשאית - ביקש בנימוס, וקיבל את רישיון הנהיגה של הנהג. משטרת ישראל הוזעקה למקום ובזכות תיעוד הפרטים תוכל המועצה להגיע אל משלח המשאית ולאתר את בעל הנחלה שבה נשפכה הפסולת.

קבוצת "העמק הוא חלום" ממשיכה לגדול ולהשפיע על סדר היום של איכות הסביבה באזור. תוצר ראשון הוא פתיחתו של קורס להכשרת "נאמני ניקיון". חשוב להדגיש כי "נאמן הניקיון" אינו בא במגע עם העבריינים, אלא מתעד את המעשה ושולח דו"ח עבירה למשרד להגנת הסביבה. ככל שיהיו יותר עיניים בשטח, ניתן יהיה לתת מענה איכותי ומהיר לתופעות סביבתיות פסולות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?