דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תושבי "עמק השלום" נלחמים בחוק הלאום

כנס מחאה ספונטני כנגד חוק הלאום התקיים השבוע (31.7) באבו גוש. בכנס השתתפו כ-150 איש, רובם מיישובי ההר הסמוכים לאבו גוש. מקרב תושבי אבו גוש, עין ראפה ועין נקובא נרשמה נוכחות דלה למדי. את הכנס יזם יו"ר הוועד המקומי של נטף, רמי מתן, שביקש לקרוא לאזור ההר "עמק השלום".

ראש מועצת אבו גוש, עיסא ג'אבר, הדגיש את השכנות הטובה הקשר העמוק שיש בין תושבי אזור ההר, יהודים כערבים. הוא סיפר על האירועים הגזעניים שתושבי אבו גוש היו קורבן להם בשנים האחרונות, ובהם כתובות שטנה שרוססו על קירות מבנים ביישוב וניסיון הצתה של אחת הכנסיות.

המחאה נגד חוק הלאום

"זו זעקה גדולה על דבר שפוגע בכולנו", אמר ראש המועצה שבעברו שימש כמורה לאזרחות, "כאילו חסר עוד חוק שיפגע במערכת היחסים העדינה השוררת בין הקבוצות השונות בתוך מדינת ישראל. זה לא חוק רגיל, אלא חוק יסוד במדינה שאין בה חוקה. זוהי פגיעה באוכלוסייה הלא יהודית, באוכלוסייה היהודית בתפוצות. החוק הזה פוגע בדמוקרטיה הישראלית, ומחזירים אותנו למקום של דרום אפריקה. ההתכנסות הזו משמיעה את הצעקה שמתנגדת לחוק הזה, ואם לא נוכל למנוע אותה לפחות נהיה מגובשים בהמשך החיים המשותפים על העקרונות של מדינת ישראל – עקרונות מגילת העצמאות. שם נקבעה השוויוניות והצדק החברתי בין כל האוכלוסיות. והיום, אחרי 70 שנה, מגיע חוק שמפלג את העם ואת החברה הישראלית ויוצר אזרחויות מסוג א', ו-ב' ו-ג'. אנחנו שולחים את הזעקה שלנו לראש הממשלה, לשרים ולכנסת, שישמעו את הזעקה שלנו. החוק הוא רע למדינת ישראל, רע ליהודים, לא רק ללא-יהודים, רע למשרד החוץ שמעסיק מספר לא קטן של דיפלומטים לא יהודים".

יו"ר הכנסת לשעבר, אברום בורג, אמר כי הדבר שבו צריכים להתמקד הוא העתיד לאן הולכים. בורג סיפר על נערה מאבו גוש שהוכתה בירושלים על כך שהיא ערבייה. "המכות והפחדים שהוטלו בנערה הזו, קורה לכולנו ברמה הציבורית. אתה מוכה בגלל מה שאתה, בגלל הזהות שלך. המאבק הראשי והעליון הוא שכל החברה הישראלית תחייה באחווה, בשלום ובראש ובראשונה בשוויון בין כל בני האדם. הקרב הוא בין ערך השוויון לערך האפליה, בין ערך השוויון לבין ערך הגזענות".

בורג אמר כי המעמסה על החברה הישראלית היא כבדה וטען "לאט לאט הנהמה שתעלה מהרחוב תהיה הקש שישבור את גב הגמל, ולבסוף הנהמה הזו תביא להפלת החוק הזה ולהפלת מחוקקיו. יש לנו אזרחות עליונה, שהיא הכללים שבהם כל בני האדם שווים. מה שנכון לתושבי ההר, נטף ואבו גוש, יכול להיות נכון לכל מדינת ישראל. לדחוף את המטוטלת עוד ועוד עד שהמציאות, בסופו של דבר, תשתנה".

בכנס נשא דברים גם צעיר מעין ראפה. "אני נפגש עם תושבים מכל היישובים באזור הזה, אנשים נהדרים. יש לנו דוגמא פה כל כך מוצלחת שכולם צריכים ללמוד מאתנו. לא נהיה חלשים ונילחם בחוק הזה".

צעדת ההזדהות ברחוב השלום באבו גוש

תושבת נטף סיפרה כי לא האמינה ש"חוק הלאום" יעבור, "מעז ייצא מתוק, צריכה לצאת קריאה ברורה וחד משמעית לבטל את החוק".

בדברי הסיכום שלו רמי מתן ביקש לכנות את אזור ההר "עמק השלום" והזכיר את הציוויים בתנ"ך המדגישים את ערך השוויון ואת היחס לגר: "נראה לכולם שאפשר אחרת. בדו קיום ובשלום. החוק מדיר קבוצות רבות באוכלוסייה הישראלית. בילדותי אני זוכר שהבית היה מלא בערבים, דרוזים וצ'רקסים. לא הייתה התנשאות, לא הייתה הדרה. היה יחס של כבוד בין הצדדים. זה המודל של המקום שבו אנו חיים – עמק השלום".

בתום האירוע יצאו המשתתפים וצעדו לאורך רחוב השלום באבו גוש וסיימו בהתכנסות בכיכר השלום שבמרכז הכפר.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?