דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 02 במרץ 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תושב נטף הורשע בכך שטייל בשמורה עם כלב ללא רצועה

אחד מכתבי האישום המשונים ביותר שהוגשו כנגד תושב מטה יהודה נדון השבוע בבית המשפט השלום בבית שמש. כתב האישום הוגש על ידי רשות הטבע והגנים כנגד תושב נטף בטענה כי טייל בשמורת "כפירה" עם כלבו המשוחרר וזאת בניגוד להנחיות ובכך ביצע עבירה פלילית. התושב טען כי אין לו כלל כלב.

רשות הטבע והגנים טוענת כי תושב נטף, ח"ת, נראה במהלך חודש אוגוסט 2018 כשהוא מטייל בשמורת הטבע כפירה הסמוכה לנטף כשהוא מלווה בכלב.

בכתב האישום נטען כי בכניסה לשמורת הטבע כפירה מוצב שילוט האוסר על כניסת כלי רכב, בעלי חיים ושהייה בשטח השמורה לאחר רדת החשיכה.

בכתב האישום מצויין כי בשלושה מקרים בחודשים אוגוסט-ספטמבר 2018, "הכניס הנאשם כלב מסוג ויימרנר (סוג של פוינטר, י.ר.) הרשום בבעלות בנו...בניגוד לשילוט כאמור. הנאשם שחרר את הכלב בשמורה והלך עימו כשהכלב חופשי ולא קשור ברצועה אותה נשא הנאשם. פקח שהיה בשמורה במועד המצוין לעיל הבחין כי הכלב עימו הלך הנאשם; רודף אחרי תן זהוב שנמלט ממנו בבהלה לתוך הסבך".

בכתב האישום מדגישים כי תן זהוב הינו חיית בר מוגנת וערך טבע מוגן. וכי כאשר התבקש הנאשם להזדהות ע"י פקח הרשות הוא סירב להזדהות בפניו.

"במעשים המתוארים לעיל הכניס הנאשם לשמורה כלב, הטריד ופגע בחי שבשמורה, ולא ציית לשילוט ולפקח הרשות מבלי שניתן לו היתר לכך", מסכמים ברט"ג את העבירות שביצע לכאורה ח"ת.

בעדות שנתן בבית המשפט הכחיש הנאשם את העובדות המפורטות בכתב האישום, טען שכלל אין ברשותו כלב ואמר כי הוא מתחרט על כך שסירב להזדהות בפני הפקח: "...הפניה שלו נעשתה בגסות, בצורה מאיימת, הוא אף הזיז את ידו לכיוון האקדח אמר שהוא שוטר ואיים שיעצור. אני שוחחתי איתו, אך הוא דיבר אלי בצורה מאיימת וגסה. אני מודה ששגיתי בעניין ההזדהות, והייתי צריך לשמור על קור רוח".

"אני גר בנטף מעל 30 שנה, השמורה יקרה לי", המשיך התושב בעדותו, "אחרי האירועים הללו, הפסקתי ללכת בשמורה זה הוציא לי את החשק. בשלוש השנים אחרונות, אני הולך בין פעמיים לשלוש. עד המפגש ב-30.8 הלכתי מעל 300 פעמים בשמורה. לא עשיתי שום בעיות, ולא הבאתי כלב. אחרי המפגש הראשון הפקח אמר לי אני "אדפוק" אותך. בנטף יש 70 נחלות. הכלבים מסתובבים חופשי. גם הכלבים של השכנים שלי, ולא רק של בני, נכנסים לשמורה מידי פעם...”.

לדבריו כתב האישום מקורו בסכסוך שבין תושבי נטף לבין פקחי רט"ג. "כל כתב האישום הזה הוא על רקע של שנים אחדות של חוסר תיאום ושיתוף פעולה של המאשימה עם היישוב ותושביו. זה מוביל לאי הבנות וסכסוכים בין המאשימה (רט"ג) לבין תושבי נטף שרבים מהם קיבלו דוחות שונים שנראו לי לא מוצדקים". במהלך הדיון התברר כי ניסיון לגשר בין רט"ג לבין תושבי נטף לא צלח וכי לתושבים יש טענות רבות לרט"ג.

נשיאת בית המשפט השלום בבית שמש, השופטת מאיה אב-גנים ויינשטיין, הרשיעה את ח"ת בעבירות המיוחסות לו וקבעה "אין מחלוקת שהנאשם הלך בשמורה, עם רצועה לכלב בידו. התיעוד המצולם מתוך היישוב נטף...מתיישב עם עדותו העקבית והסדורה של הפקח לכך שהכלב הסתובב חופשי בסמיכות לנאשם ורדף אחרי תן".

השופטת דחתה את טענת הנאשם כי הפקח דיבר אליו בגסות וקבעה כי מהעדות המצולמת עולה כי "הנאשם התבקש מספר פעמים בצורה רגועה ומנומסת להזדהות".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "במקרה המדובר הורשע אדם שסירב להישמע לחוקי הרשות ולהכיר בסמכות הפקחים במשך מספר פעמים.  הנאשם, נכנס עם כלבו לשמורת טבע "הכפירה" תוך שהוא מתעלם וחולף על פני שילוט ברור האוסר על הכנסת כלבים זאת בנוסף להסברה שהתבצעה בישובו. הפקח שזיהה זאת, דרש מהחשוד להזדהות והוא סירב תוך שהוא מאשים את הפקח האשמות שווא שונות ומשונות. במועד מאוחר יותר על אף שכבר היה ברור לחשוד שאסור לו להיכנס עם כלבו לשמורה, הוא בחר לעשות כן. לא זאת ועוד, במועד אחר החשוד תועד כשהוא הולך בשביל לא מסומן בשמורה. החשוד זומן לחקירה מספר פעמים שונות, אך סירב להגיע עד אשר הובהר לו כי לאור סירובו להיחקר עומדים להוציא נגדו צו מעצר. גם כאשר הגיע לחקירה, שמר על זכות השתיקה. לאור ריבוי העבירות ועל פי נהלי הרשות, הוגש נגד החשוד כתב אישום. הרשות תמלא אחר תפקידיה ובכלל זאת תמצה את ההליכים כנגד פורעי חוק אשר יש במעשיהם כדי לפגוע בערכי הטבע והשטחים שהיא אמונה על שמירתם. הכרעת הדין התקבלה לאחר שבית המשפט הנכבד הרשיע את הנאשם בכל העבירות שיוחסו לו וראה במעשיו משום זלזול בשלטון החוק ובערכים החשובים לכולנו".

גזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?