דלג לתוכן העמוד
יום שני, 16 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תיבת נוח של חקלאי עין כרם

בשבוע שעבר נגנבו שבעת העיזים של משק החי בבי"ס החקלאי עין כרם, סיבה טובה לשמוע על הפעילות החינוכית שמתבצעת במקום המאכלס מאות בעלי חיים מסוגים שונים

סנאי כיסני דואה על כף היד של כותבת הכתבה, לילי בן עמי

הידעתם שגוזל נקרא כך כי הוא "גוזל" מאמו מזון, בניגוד לאפרוח שאוכל לבד מהרגע שנולד ולכן מועבר למדגרה. ומהי "יונה-אומנת"? יונה שאותרה ככזו שדוגרת טוב ומאכילה היטב את גוזליה או של אחרים.

במשק החי של בית הספר החקלאי עין כרם יש מאות בעלי חיים, הגדלים עם הרבה חום ואהבה מהילדים והצוות. בביקור במשק החי כדאי לבקש לראות (ולגעת) בעכביש הטרנטולה, תיקן לוחש מדגסקרי (תיקן ענק שמן ומפוספס שהתפרסם כמזון עיקרי בתוכנית הריאליטי 'הישרדות') וב"עפיפוני" - זהו השם שנתנה תלמידה לגור סנאי כיסני דואה. אני זיהיתי את עפיפוני עם "מונגה" מסדרת הילדים הישנה "קטקטים" והרשו לי ללטף אותו. לאחרונה צוות המשק אף יזם הקמת "בית אבות" לתרנגולות המיועדות להמתה מפאת גילן. התרנגולות הזקנות יובאו אלינו מלולים ברחבי הארץ על מנת לאפשר להן להזדקן בכבוד ולמות בשיבה טובה.

מנהל משק החי, אמיר גבאי וידיד

מטפלים ולומדים

מרכז משק החי בעין כרם, אמיר גבאי, הקים מתחם למידה אינטראקטיבי, המשמש לפעילויות לימודיות ותרפויטיות עם בעלי החיים. המתחם שזכה לכינוי המתבקש "תיבת נוח", נבנה בעזרת התלמידים לפני שנה בלבד ותוכנן בעזרת מומחה לטיפול בבע"ח.

מדובר בבמת עץ מעוצבת בצורת תיבת נוח, מלאה בחיות. ברצפת התיבה יש אקווריום זכוכית ששם גדל נחש, אותו ניתן להאכיל כך שכל הילדים יראו וישתתפו בחוויה. במקום אחר מרוכזים מכרסמים, זוחלים ויש מקום גם לחיות מים. אפשר ללטף ארנבונים ולטפל במכרסמים-מנוקדים. למה מנוקדים? כי מסתבר שילדים נרתעים יותר לשחק עם עכבר לבן מאשר עם עכבר שחור-לבן. בתיבת נוח יש ספסל ישיבה מזמין, לידו כורסא, תאורה, חימום, מוסיקה לחיות ולילדים וברקע נשמעים קרקורים וציוצים.

מלבד ניהול משק החי, אמיר הוא המדריך החקלאי של התלמידים שמטפלים בבע"ח, מנקים את כלובים, מאכילים ולמעשה לומדים תוך כדי העשייה. הם מקבלים ציון בתעודה על הלימוד והעבודה במשק. "מכיתה ט' עד י"א ישנו שיעור חובה 'משק חקלאי' ", מסביר אמיר, "בכיתה י"א התלמידים נבחנים לבגרות על מחזור החיים של השלווים וכותבים עבודת חקר".

העבודה עם בעלי החיים יכולה להיות באמת שיעור לכל החיים. כך למשל לפני שנתיים ילד מכיתה ט' תפס ארנבת באגרסיביות והיא החלה לפרפר לו בידיים. התלמיד נבהל ופנה לאמיר. בקור רוח הסביר אמיר לתלמיד, שארנבות שנבהלות חוטפות התקף לב, והורה לו לשבת עם הארנבת וללטף אותה בעדינות. אחרי 15 דקות של ליטופים, הארנבת חזרה לעצמה, והתלמיד למד פרק חשוב ביחסי אנוש.

תלמידים מתבוננים על הנחש בתיבת נוח

שומרים על הסביבה
במשק מגדלים בע"ח למכירה ולצרכים לימודיים והשאיפה היא לנהלו כמשק אוטארקי, המקיים את עצמו. לכן, התלמידים מגדלים גם את המזון של בע"ח: ירקות וצמחי מאכל. "עם קומפוסט מלול השלווים דישנו את האדמה, עליה אנו מגדלים צמחים שאותם אוכלים המכרסמים והעיזים", אורות עיניו של אמיר.

למשק החי שיתופי פעולה עם רשות הטבע והגנים, מעבדת החיות של ביה"ס לרפואה עין כרם וגן החיות התנ"כי. יש כמובן גם יוזמות פרטניות של שיתופי פעולה: למשל כאשר במבהלך תקופת מבצע "צוק איתן" הופצצה פינת החי בנחל עוז וכל בעלי החיים נהרגו, תרם להם משק החי בעין כרם בעלי חיים חדשים.

חרדון מזוקן

מכרסמים ובעלי כנף

מיני בעלי החיים במשק מגוונים ביותר: "דגו" זו צ'ינצ'ילה מדברית, ארנבת אנגורה, ארנבת שמוטת אזניים, ארנב ננסי, ארנב ראש אריה, צבים רגל אדומה קולומביאני (זהו צב יערות גשם שהגיע מדרום אמריקה), נחשים מסוג 'כרחן תירס' וגם 'קינג סנייק קליפורני', חרדון מזוקן וטרנטולה ענקית מזן 'צ'יליאן רוז'.

במשק החי יש גם מגוון תוכים יפים. ציפורי שיר רבות, ציפורי אהבה, קנרים, פינקים, תוכי קוקטייל, תוכים מזמרים, תוכים 'קוניור גרין צ'יק', זברה פינק, כנריות, תוכון אוסטרלי (זה התוכי המפורסם הצהוב ירוק שיש בכל חנות חיות), יונה מתופפת בוכרית, תור טבעת ותור צוחק. במשק תמצאו גם עופות נוי רבים: שלווים, תרנגולות, ברווזים, אווזים, טווסים ועיזים. הברווז היפה מכולם לדעתי, שמו "מנדרין סיני" והוא נראה כאילו יצא מתוך ציור.

מגוון גזעי התרנגולים מעניין: תרנגול סאסקס מאנגליה, תרנגול קוצ'יני - תרנגול ג'ינג'י שרגליו נראות כשני גזעים מכוסי נוצות כתומות, תרנגול יער אדום - תרנגול עתיק והמקור לכל התרנגולים בעל זנב נוצות יפיפה וארוך כזנב סוס וכמובן תרנגול הודו. בעלי חיים ארסיים אין בכלל במשק.

במשק החי יש גם ארגזי פלסטיק, עם סוגים שונים של חרקים: תיקן גולגולת - יש לנקבה ציור גולגולת על הגב; תולעי קמח המשמשות מזון לסנאי-כיסנאי, לזוחלים ולעבודת חקר שהופכות בבגרותן לחיפושיות שחורות בשם "חיפושית קמח".

יש לציין, כי רוב חנויות החיות באזור ירושלים רוכשות ממשק החי את חיות המחמד הקטנות: אוגרים, שרקנים, ארנבונים, צ'ינצ'ילות ועוד.

תיקן לוחש מדגסקרי

בית מחסה לחיות

השבוע גנבים פרצו בלילה וגנבו את כל שבעת העיזים של משק החי. הגניבות מתרחשות מדי פעם ומלבד לדווח למשטרה, לצוות אין הרבה מה לעשות. בעבר גנבו 40 עיזים וכ-500 תוכים. הגנבים השאירו את כל הגוזלים של תוכי הקוקטייל יתומים, ואז, במשך שלושה חודשים אמיר האכיל את כל הגוזלים במזרק, בוקר-צהריים-ערב ולילה, בימי חול ובשבתות. הוא המשיך עד שכולם, ללא יוצא מן הכלל, התחזקו ובגרו לתפארת המשק.

לא פעם, ילדים ומבוגרים מביאים למשק חיות מחמד שננטשו או שלא נמצא להם בית: "מביאים נחשים, מכרסמים או ציפורים”, ", מספר אמיר, "בעל החיים הכי מוזר שקיבלנו היה 'חוטמן' שהשתחרר מכלובו וזרע הרס בכל מקום". החוטמן הוא יונק דרום אמריקאי בגודל של כלב, חיית פרא שאסור להחזיקה ואכן במשק מיהרו למסור אותו לרשויות.

"לפני 5 שנים תלמידים הביאו גוזל של בז מצוי שנפל מהקן. גידלנו אותו פה במשך ארבעה חודשים ללא מגע יד אדם כדי שהוא יוכל לחזור לטבע. כדי להאכילו השלכנו לו מרחוק עכברים ולימדנו אותו לצוד. הוא התחזק ואכן החזרנו אותו לטבע".

אמיר מספר שלאורך היום יש תלמידים שמגיעים בהפסקות, מלטפים, משוחחים ופותחים את הלב: "הדלת שלי תמיד פתוחה. משק החי הוא מקום מפלט קרוב לטבע בתוך המולת בית הספר, המתרחשות בו חוויות שחסרות בחינוך הפורמלי וברגע שיש התלהבות והתרגשות שם קורה הקסם האמיתי וגם חינוך משמעותי".

בית הספר החקלאי אזורי עין כרם שייך למינהל לחינוך התיישבותי ועליית הנוער, משרד החינוך.

 

צילמו את התמונות: לילי בן עמי, אמיר גבאי

 

לילי בן עמי

בית זית

lilisela@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?