דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש: חוקר הצמחים ניסים קריספיל הוא סוחר סמים

חוקר הצמחים שגידל מאות צמחי קנאביס בביתו שבמושב תירוש נידון לשנת מאסר וקנס בשווי כמחצית הבית

“לא מכרתי סמים". ניסים קריספיל (צילום: ויקיפדיה)
בית המשפט המחוזי בירושלים קבע בשבוע שעבר כי חוקר הצמחים נסים קריספיל, אשר על גג ביתו נתפסו מאות צמחי קנאביס, הוא "סוחר סמים כמוגדר בחוק". בגזר הדין שנתן בית המשפט (9.11) הוא קיבל את ההסדר של קריספיל עם הפרקליטות והטיל עליו עונש קל יחסית: שנת מאסר וחילוט רכוש בשווי של כמליון שקל.

קריספיל, 70, הידוע כמומחה לצמחי מאכל ומרפא, ופירסם 13 ספרים בנושאים אלה, נעצר בחודש נובמבר 2016 בחשד כי הפך את גג ביתו במושב תירוש לחממה ענקית לגידול קנאביס. המשטרה טענה כי מצאה בביתו קנאביס בשווי המוערך בין 1.5-3.5 מליון שקל.

 

"גידלתי לצרכי מחקר"

 

לפני כשנה פשטה משטרת מטה יהודה על ביתו של קריספיל במושב תירוש. בחיפוש שבוצע בגג הבית גילו השוטרים מעבדה לגידול סמים בהיקף גדול ובה כ- 500 שתילי סם מסוג מריחואנה בגדלים שונים אותם גידל בתנאי מעבדה משוכללים הכוללים ציוד תאורה, איוורור, חומרי דישון, משקלים ועוד. משקל הצמחים שנתפסו עומד על כ- 100 ק"ג של סם מסוג מריחואנה ובנוסף נתפסו 20 ארגזים בהם חומר החשוד כמריחואנה המוכן למכירה.
המשטרה טענה כי קריספיל היסווה את שתילי המריחואנה באמצעות הצבת רשת הסוואה לאורך כל גג הבית. בנוסף גידל לאורך דפנות הגג שתילים ופרחים שונים שריחם נועד לטשטש את ריח הסמים.

בתגובה לטענות המשטרה אמר קריספיל כי גידל את הצמחים למטרות מחקר מדעי וכי "קנאביס זה לא סם מסוכן, זה סם מושיע”.

קריספיל, הכחיש את טענת המשטרה כי הסמים שנמצאו בביתו נועדו לצורך מסחר וטען כי פעל לצורכי מחקר. לדבריו, מכיוון שאינו נושא בתואר אקדמי הוא לא יכול היה לקבל אישור למחקר ולכן החליט לפעול כחוקר עצמאי. לדבריו, כוונתו הייתה להגיע לחולים סופניים באישור של הרופאים המטפלים ולהציע להם את הגידולים לצורכי מרפא.

קריספיל הוסיף וטען כי הסם שנתפס היה מיועד ל-300 חולים סופניים. לדבריו, הוא ביקש לבדוק את היעילות של הקנאביס באמצעות חליטה ולא באמצעות עישון כנהוג.

לטובתו של קריספיל העידו שורה של אנשי אקדמיה ובהם מנהל היחידה לצמחי תבלין במשרד החקלאות, פרופ' נתיב דודאי, וחוקר הציפורים הנודע, פרופסור יוסי לשם ועוד.

518 שתילי קנאביס במשקל של 77 ק"ג. גג הבית של קריספיל במושב תירוש (צילום: משטרת ישראל)

518 שתילי קנאביס

 

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חגית מאק קלמנוביץ', שדנה בתיק, קבעה כי במהלך 2016 החליט קריספיל תכנית לגדל קנאביס בביתו וזאת על מנת למכור אותו ברווח נאה. הוא נסע למרוקו ורכש שם זרעי קנאביס בהיקף שיספיק לגידול של כאלף שתילים. במקביל רכש ציוד להשקיה ולדישון, ושתל את הזרעים ב-518 אדניות שהציב על גג ביתו.

לאחר שביצע קטיף ראשון ואחסן את העלים בארגזים שהונחו בביתו הוא שב וזרע עוד זרעים למחזור גידול שני. אולם פשיטת המשטרה עצרה את הגידול והיקף הצמחים שנתפסו עמד על יותר מ-77 ק"ג.

השופטת דחתה את טענותיו של קריפסיל כי גידול צמחי הקנאביס נעשה למטרות מחקר וקבעה כי עשה זאת כדי להפיק רווח כספי. בגזר הדין נקבע כי קריספיל עונה על ההגדרה של "סוחר סמים".

השופטת פסקה כי קריספיל ירצה שנת מאסר בניכוי ימי מעצרו החל מ-31.12.2017, ובנוסף דנה אותו לששה חודשי מאסר על תנאי על עבירת סמים למעט החזקה לשימוש עצמי. כמו כן, מחצית ביתו במושב תירוש, המוערך בשווי של 1.9 מליון שקל תחולט לטובת המדינה, וכמו גם יחולטו שני כלי רכב שברשותו וסכום כסף של 1100 דולר שנתפס ברשותו בזמן שנעצר.

 

החילוט לא מוצדק

 

עו"ד טלי גוטליב, שייצגה את קריספיל במשפט, אמרה למגזין האינטרנטי "קנאביס" כי היא מברכת על עונש המאסר הקצר יחסית, אך הודיעה כי יוגש ערעור על ההחלטה לחלט את רכושו.

"הסדר הטיעון המקל מאד מדבר בעד עצמו", מסרה עו"ד גוטליב למגזין, "ברור לכל כי קריספיל אינו סוחר סמים. מדובר באוטוריטה בינלאומית בכל הקשור לצמחי מרפא. ספריו הרבים, אנצקלופדיית צמחי המרפא, שלו קנו לו את שמו האדיר בקרב חוקרים ואנשי אקדמיה. קריספיל חי בסגפנות כשהוא עורך מחקרי שדה בעצמו. לו היתה השופטת קוראת את ספריו היתה מקבלת שמדובר באיש שטח פנומן המנוסה יותר מכל איש אקדמיה. על טעותו של בית המשפט בעניין החילוט נערער".

בשיחה שניהל עם 'בקיצור' טען קריספיל כי לא מכר אפילו "גרם אחד של קנאביס" ודחה מכל וכל את קביעת בית המשפט כי הוא "סוחר סמים".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?