דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 15 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מתכון להעצמה נשית

הענ"קית של מושב תירוש, חן ביטון, יזמה רעיון: ספר מתכונים שמציג את הזווית הנשית על החיים במושב

הספר

יוזמה מיוחדת של הענ"קית של מושב תירוש, חן ביטון, הביאה להוצאתו לאור של ספר מתכונים יישובי שמספר את סיפורן של הנשים במושב, ומציג טפח מהקשיים ומהשמחות של חייהן.

חן ביטון, 22, נולדה וגדלה בתירוש, ובמסגרת תפקידה היא אחראית על כל פעיליות אחר הצהריים: תנועות נוער, חגים, אירועים, טקסים, קייטנות, חוגים גם לילדים וגם למבוגרים. היא חיפשה דרך שתחזק את החיבור בין אנשי המושב, תציג את ההיסטוריה שלו ותגבש את הקהילה הקטנה המונה כ-500 תושבים. הפתרון שמצאה: הפקת ספר מתכונים יישובי בנושא שדרכו יציגו נשות המושב את הזווית שלהם לחייהן וישלבו בו סיפורים ומתכונים מסורתיים ומקוריים.

חן כתבה את הספר בהוקרה לנשים המייסדות של המושב ולכל הנשים שהצטרפו בהמשך ככלות או כבנות המושב. בכל עמוד בספר כתוב סיפור אישי של אחת מהנשים ומתכון לאחד מתבשיליה. הספר כולל 30 נשים שונות.

"רציתי לשמר בכתב את אהבת הבישול והאפייה של נשות המושב". חן ביטון (משמאל) עם אחת המשתתפות בספר

חן מספרת בהקדמה לספר: "הילדות שלנו במושב מלווה בסיפורים של סבא וסבתא על החיים של היהודים במרוקו, המסורת המנהגים והתבשילים. רציתי לשמר בכתב את אהבת הבישול והאפייה של תושבות מושב תירוש. פניתי לנשים במושב וביקשתי מהן שיספרו את הסיפור האישי שלהן, עלייה לארץ, החיים והסתגלות במושב ולבסוף מתכונים ומאכלים שהנשים היקרות שיתפו. כדי לשמור על האותנטיות, רשמתי את המתכונים בדיוק כפי שהנשים הכתיבו לי, למרות שהכמויות לפעמים לא מדויקות, אני מאמינה שכל אחת ואחד יוכלו להכין את כול המתכונים בהנאה רבה".

את אחד הדפים בספר הקדישה חן לזכרה של סבתה, חנה ביטון ז"ל, חנה נולדה בכפר תגמוט שבמרוקו, היא התחתנה בגיל 10 עם סבא אליהו ואיתו היא הביאה לעולם את 12 ילדיה, הם עלו יחדיו לארץ בשנת 1955 ישר למושב תירוש לצריף שהסוכנות היהודית הכינה עבורם.

התמונה לקוחה מהספר

לפי סיפורה, מידי בוקר הייתה סבתא חנה קמה מוקדם ללוש בצק להכנת לחם פרנה (לחם מרוקאי). בכדי להאכיל את ילדיה, והייתה מכינה חמאה, לבן וריבה ומנצלת את צמחי האזור להכנת תבשילים. אל סיפורה של חנה מצורף המתכון ללחם הפרנה שהייתה נוהגת להכין.

במושב תירוש חגגו את הוצאתו לאור של הספר חגגו בסעודה חגיגית שכללה גם הופעה של אמן אורח, הסטנדאפיסט שמעון רגב שהצחיק ושימח את התושבים. הספר מומן על ידי ועד מקומי מושב תירוש וחולק לכלל התושבים.

התמונה לקוחה מהספר

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?