דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 ביולי 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תירוש: המומחה לצמחים, ניסים קריספיל, חשוד שגידל מריחואנה במיליוני שקלים

500 שתילי מריחואנה. גג הבית של נסים קריספיל במושב תירוש

תדהמה במושב תירוש עם היוודע על מעצרו של תושב המושב, המומחה לצמחי מאכל ומרפא, ניסים קריספיל, בחשד כי הפך את גג ביתו במושב לחממה ענקית לגידול קנאביס. אתמול (21.11) הובא קריספיל לפני שופט והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשבוע ימים בטענה כי מצאה בביתו קנאביס בשווי המוערך בין 1.5-3.5 מליון שקל.

בהודעת המשטרה נמסר כי במסגרת הלחימה בפשיעה בתחום הסמים שמנהלת משטרת מטה יהודה ערכו שוטרי התחנה חיפוש בביתו של קריספיל במושב תירוש. בחיפוש שבוצע בגג הבית גילו השוטרים מעבדה לגידול סמים בהיקף גדול ובה כ- 500 שתילי סם מסוג מריחואנה בגדלים שונים אותם גידל בתנאי מעבדה משוכללים הכוללים ציוד תאורה, איוורור, חומרי דישון, משקלים ועוד. משקל הצמחים שנתפסו עומד על כ- 100 ק"ג של סם מסוג מריחואנה ובנוסף נתפסו 20 ארגזים בהם חומר החשוד כמריחואנה המוכן למכירה.
המשטרה טוענת כי קריספיל היסווה את שתילי המריחואנה באמצעות הצבת רשת הסוואה לאורך כל גג הבית. בנוסף גידל לאורך דפנות הגג שתילים ופרחים שונים שריחם נועד לטשטש את ריח הסמים.

קריספיל, 69, עלה לישראל ב-1954 ממרוקו, גדל במגדל העמק ושירת בגולני וכקצין בחיל הקשר. לאחר שהשתחרר היה שותף לייסוד מושב חמרה שבבקעת הירדן. בין השנים 1977 ל־1988 שימש כמדריך בבית ספר שדה הר גילה של החברה להגנת הטבע. במהלך עבודתו בחברה להגנת הטבע ערך מחקר מקיף אודות צמחי הרפואה והתועלת של ארץ ישראל. הוא נחשב לאחד המומחים הבולטים לצמחי ארץ ישראל למרות שמעולם לא למד באוניברסיטה ואת השכלתו רכש באופן עצמאי. הוא כתב ספרים ומאמרים רבים. בשנים 1994 עד 2002 ערך מחקר שדה מקיף במרוקו אודות פריסת היישובים היהודיים ולאחר מכן התיישב במושב תירוש שבחבל עדולם, בו ייסד "מרכז מורשת" המנציח את עלייתם, קליטתם ופועלם של עולים מהרי האטלס שבמרוקו.

20 ארגזים עם חומר יבש החשוד כסם. אחד הארגזים שנתפסו בבית

קריספיל המיוצג על ידי עו"ד טליה רם מהסנגוריה הציבורית, הכחיש את טענת המשטרה כי הסמים שנמצאו ביתו נועדו לצורך מסחר וטען כי פעל לצורכי מחקר וכוונתו הייתה להגיע לחולים סופניים באישור של הרופאים המטפלים ולהציע להם את הגידולים לצורכי מרפא. "זה היה מעשה אלטרואיסטי לחלוטין", אמרה עו"ד רם, "הוא ביקש לעשות מחקר כדי לראות את ההשפעה של הזן הזה על אותם חולים סופניים שידוע שמקבלים את המריחואנה, אין לו שום קרבה לשום גורם עברייני".

"מדובר באדם שידוע בארץ כאחד החוקרים הראשונים לצמחי מרפא, עוסק במחקר שנים, הוא ידוע במחקריו לגבי צמחי מרפא מכל הסוגים וכל מטרתו הייתה לבסס מחקרו על הזן הזה, שהוא בעל תועלת מרבית לחולי סרטן וחולים כרוניים אחרים. אני יכולה להסכים שהוא לא פעל בדרך המקובלת והיה אמור לפנות לרשויות לקבל את האישורים כדי לעשות את הדברים". הדגישה עו"ד רם, "הוא לא התכוון למכור ולו גרם אחד, שהוא חי בצנעה ומסתפק במועט, וכוונותיו רחוקות מאוד מהכנסות המיליונים שהיה יכול לעשות ממכירה לפי מה שמייחסת לו המשטרה".

שופטת בית המשפט השלום בירושלים, קרן מילר, דחתה את בקשתו של קריספיל לאסור את פרסום שמו ברבים והורתה על הארכת מעצרו בשלושה ימים.

מדוברות מחוז ירושלים במשטרה נמסר: "תפיסת המעבדה הינה פועל יוצא של פעילות חקירתית ומודיעינית מורכבת ומאומצת של לוחמי מג"ב הפועלים ביישובי מטה-יהודה, שהובילה היום לביצוע הפשיטה על הדירה. תפיסת הכמות הגדולה של הסמים מנעה זליגת הסמים לרחובות ואף לידיהם של צעירים ובני נוער. המשטרה תמשיך לפעול למען ביטחונם של תושבי האזור, שלומם ואיכות חייהם".

תושבים במושב תירוש אמרו כי נדהמו לשמוע על מעצרו של קריספיל. לדבריהם קריספיל הוא אדם שקט ומתבודד, המתגורר לפרקים בביתו שבמושב ואינו שומר על קשרים הדוקים עם תושבי המושב האחרים. “ביתו הוא מבצרו", אמרו התושבים על קריספיל, “ועכשיו מתברר כי ביתו היה גם משתלה של קנאביס".

מומחה לצמחי מרפא ומאכל. נסים קריספיל (ויקיפדיה)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?