דלג לתוכן העמוד
יום שני, 12 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תעשו מצווה – תשתו יין

יקב כרמא במושב תירוש מציג מודל חדש של יקבי בוטיק: הוא מבוסס על יהודים מחו"ל המעוניינים לקיים את 35 ה"מצוות התלויות בארץ". היקב יציג את יינותיו בפסטיבל היין של מטה יהודה

תעשיית היין של מטה יהודה ממשיכה ומתרחבת. אחרי יקבים שהוקמו בכל רחבי המועצה על בסיס כרמים שמעל 700 מטר (צובה, שורש, נווה אילן), והיקבים שהוקמו בשפלת יהודה המרכזית (צרעה, קלו דה גת, קדמא, נבות) ובשפלה יהודה הדרומית (גבעת ישעיהו, עגור) הגיע זמנה של שפלת יהודה המערבית. כאן, במושב תירוש הידוע בגידולי החקלאות הנרחבים שלו, הוקם יקב כרמא שמטפח כרמי יין ומציג מודל עסקי חדש ומעניין.

לכל יקב יש סיפור ויקב כרמא אינו שונה. הסיפור של היקב מתחיל באביו של מייסד הרעיון, הרב אברהם רביב, שמשמש מזה שנים רבות כרב אזורי במועצה האזורית מטה יהודה וכרבם של חמישה מושבים: גפן, תירוש, שדות מיכה, זנוח, ומחסיה. לרב רביב יש שבעה ילדים, שאחד מהם הוא הרב ינון רביב, אשר יצא בשנת 2005 לשמש כעוזר הרב הראשי של הקהילה היהודית בפנמה. במהלך שהותו בפנמה הוא התוודע מקרוב לרצונם של בני הקהילה היהודית לקשר עם ישראל ולצורך שלהם לקחת חלק, גם אם מרחוק, בקיום "מצוות התלויות בארץ".

עם שובו לארץ, בשנת 2009, חיפש הרב ינון רביב דרך לתת משמעות מעשית ויומיומית לצורך של יהודים מכל העולם לחוש שהם מקיימים את ה"מצוות התלויות בארץ". הרעיון שגיבש היה מבוסס על מודל המשלב חקלאות, עסקים, קיום מצוות וטיפוח של מוסד רבני.

ברכת הארץ

 

כך נולדה אגודת "ברכת הארץ", העוסקת בחכירת קרקעות חקלאיות במושבים תירוש וגפן. בקרקעות אלה האגודה שותלת את שבעת המינים שבהם התברכה ארץ ישראל: כרמי יין ולצידם עצי זית, תמר, רימון, תאנה, חלקות של חיטה ושעורה ומטעי אתרוגים.

המימון לחכירת האדמות ולעבודה החקלאית מתקבל מחברים באגודה. כל חבר רוכש יחידה של 250 מ"ר הכוללת את כל המרכיבים של שבעת המינים ומתחייב לשלם אגרה שנתית בסך 1000 דולר.

אחותו הצעירה של הרב ינון, אביבה, המשמשת כמנהלת יחסי הציבור של היקב, מסבירה כי האגודה עוסקת בטיפוח של האדמות החקלאיות שברשותה ובייצור מוצרים מכל ענף גידול: יין מהכרמים, שמן זית מהזיתים, תמרים מהדקלים, ריבות מהתאנים, מצות מהחיטה והשעורה, בקבוקים עם מיצוי ריחני מהאתרוגים ורימונים למאכל.

חברי האגודה נהנים מאספקה שנתית של המוצרים החקלאיים: יין ומצות לקראת פסח, אתרוגים נאים לקראת סוכות, שמן זית בתום עונת המסיק, רימונים ותמרים בעונתם. במקביל, הם זוכים להיות מעורבים באופן אישי, במצוות טיפוח הארץ.

קשר לארץ ישראל

 

"בתורה אנו מוצאים עשרות מצוות שאי אפשר לקיימן אלא רק למי שמחזיק קרקע בארץ ישראל". מסביר הרב ינון, “חברי האגודה יכולים לקנות קרקע אמיתית בארץ ישראל, לגדל בה את כל שבעת המינים, לקיים את כל המצוות התלויות בארץ, לאכול מפרי השקעתם ולשבוע מטוב הארץ".

ההלכה היהודית קובעת 35 מצוות "התלויות בארץ" ובהן מצוות הקשורות לזריעת הזרעים באדמה, תכנון השטח החקלאי בכלל וכרמים בפרט, החובה להשאיר חלק מהגידול החקלאי לעניים, החובה לתרום מעשר (עשירית) מהתוצרת החקלאית, החובה לשמור על שנת שמיטה ועל שנת יובל ועוד. האברכים שלומדים בכולל של "אגודת הארץ" מתמחים במצוות חקלאיות אלה ובכך, בעצם, מכשירים את עצמם כרבנים של המגזר החקלאי בישראל המעוניין לפעול לפי ההלכה.

הרווחים המופקים מגידולים החקלאיים, בקיזוז הוצאות הנהלת האגודה, מושקעים בחכירת שטחים נוספים וגיוס חברים חדשים לאגודה, ובמקביל גם בטיפוח של "כולל" שבו מתמחים אברכים בנושא "מצוות התלויות בארץ".

יקב אסטייט

 

לצורך הכנת היין של חברי אגודת "ברכת הארץ" הוחלט להקים את יקב כרמא. היקב הוקם בשנת 2012 כיקב בוטיק "אסטייט”, הכולל את כל מרכיבי היין: יינן הבית, כרמים, ומתקן ייצור. יקב כזה מאפשר לשמור על סטנדרטים גבוהים של איכות החל משלב גידול הענבים, דילול האשכולות והוצאת יבול מובחר המדגיש את ה"טרואר" הייחודי ליקב.

מבנה היקב נמצא בשולי מושב תירוש על גבול הגבעות המוריקות של שפלת יהודה. המבנה כולל את חדר החביות, מרכז מבקרים מעוצב, רחבת כניסה מטופחת ולצידה בוסתן ובו עצי פרי משבעת המינים.

מייסדי היקב הן שבע משפחות, מפנמה מארה"ב, המבקרות בו ומקיימות בו אירועים שונים. יחד עם זאת כל הכנסות היקב מוקדשות לתמיכה ב"כולל" שייסד הרב רביב והוא עומד בראשו.

היקב מייצר היום שלושה סוגים של יינות אדומים וזאת בהנחייתו של היינן, רפאל מנשה ובסיועו של היינן המלווה, ניר שחם, בהיקף של כ-8000 בקבוקים. נבל – (100%)מרלו, שריג – בלנד קברנה (60%) ומרלו (40%) וזמורה – (100%) קברנה סוביניון. כל היינות יוצגו בפסטיבל.

לאחרונה השיקה אגודת "ברכת הארץ" יוזמה חדשה: חווה הנקראת "חוות העץ שלי בארץ ישראל". החווה מאפשרת לרכוש עץ ענבים פרטי על שם הרוכש עם תעודת רכישה ושלט הצמוד לעץ עם שם הרוכש, שיינטע על ידו או מי מטעמו, הרוכש יוכל לצפות בתהליך גדילת העץ, ולקבל את היבול מהעץ, כך יוכל הרוכש להנות מפירות העץ הפרטי שלו, לזכות במצוות נטיעת עץ בארץ ישראל ובכל המצוות הנלוות הקשורות לגידולו.

הרב ינון לא שוקט על שמרים, וממשיך במרץ רב לגייס יהודים מרחבי העולם לאגודת "ברכת הארץ". בימים אלה הוא שוהה בברזיל לצורך זה.

צילומים: רמי כהן

מכשירים את עצמם להיות רבנים במגזר החקלאי. סיור של אברכי ה"כולל" בשטחי "ברכת הארץ"

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?