דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תלמידים גנבו אקדח היסטורי ממוזיאון שער הגיא

סיור לימודי במוזיאון החדש שנפתח בשער הגיא אמור להיות חלק מהעשרה של התלמידים בתחום ההיסטוריה של הקמת מדינת ישראל, והקרבות העקובים מדם שהתנהלו על הדרך לירושלים במלחמת השחרור. אך כנראה שישנם תלמידים שרואים בסיורים מסוג זה הזדמנות לגנוב פריטים שונים, וכך היה בשבוע שעבר.

מוזיאון חאן שער הגיא נחנך בנובמבר 2020 לאחר שהוכרז כבר לפני עשרות שנים (1979), כמקום שיוקדש לזכרם ופועלם של מבקיעי הדרך הנצורה לירושלים במלחמת העצמאות. לפני כשלוש שנים נענה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ללחצים של לוחמי הדרך לירושלים וקידם את הקמת המוזיאון.

הקמת המוזיאון הופקדה בידי רשות הטבע והגנים שביצעו עבודות תשתית ופיתוח מקיפות, והקימו מרכז מורשת מרשים וחווייתי עם מייצגים ותכנים מיוחדים המותאמים לייעודו.

               

האקדח ההיסטורי. צילום: דוברות המשטרה.

מסלול הביקור במרכז המורשת נמשך לאורך 5 תחנות מרכזיות בהן: מיצג פתיחה וסרטון עדויות לוחמים, עמדת דרך, עמדת אלחוט, עמדת אספקה, תחנה חווייתית המדמה נסיעה ברכב משוריין בדרך לירושלים בתקופת הלחימה ומיצג סיום בו המבקרים גם יוכלו לבחון את ערכיהם ביחס לערכי הלוחמים. הפעילות בתחנות הינה אינטראקטיבית.

בשבוע שעבר ביקרה במוזיאון קבוצת תלמידים מדרום הארץ ובמהלך הביקור נופצה אחת הוויטרינות ונגנב אקדחו של נתנאל כהן ז"ל, שהיה מפקדו הצבאי של קיבוץ בית הערבה ואבטח את משאית הקיבוץ בדרכה לירושלים בשנת 1948. בתום הביקור, ולאחר שקבוצת התלמידים עזבה את המקום, גילתה מנהלת המוזיאון את הגניבה והזעיקה את המשטרה.

שוטרי מג"ב של תחנת מטה יהודה פתחו מיד בפעילות חקירה מאומצת, הגיעו אל העיר הדרומית וזיהו את התלמידים המעורבים במעשה. לאחר מכן, הוצאו צווי חיפוש לביתם של מספר חשודים במעורבות במעשה. ביום שני השבוע (3.5) הצליחו שוטרי מג"ב לאתר את האקדח ברשותו של אחד התלמידים, קטין בן 17, והוא הועבר לחקירה בתחנת המשטרה.
 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?