דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תעסוקה- מעסיקים נוטים לדחות העסקת עובדים בכירים בגילאי 40-50

צברתם ניסיון של שנים רבות בעבודה? הגעתם לתפקיד בכיר ורם דרג בחברה שלכם? לא בטוח כי אלה יעמדו לטובתכם כשתחפשו את מקום העבודה והתפקיד הבאים. מחקר שבוצע לאחרונה באתר "פורטל דרושים" מבית יד2, מראה ומדווח כי ככל שהמשרה היא יותר בכירה, והגיל יותר מתקדם, כך לוקח יותר זמן למצוא עבודה – וזאת למרות הניסיון והידע העצום שצברו בכירים אלה (ואולי אף בגלל זאת). למעשה, 'אפקט הפרסה' בולט בשכבה זו ולפיו מגיעים לנקודת שיא בקריירה הן מבחינת שכר והן בתפקיד, ואחרי כן לעיתים אין ברירה והם חוזרים אחורה.

המחקר, שבוצע בקרב כ-1,000 מחפשי עבודה במהלך השנה האחרונה, מוכיח כי עובדים בכירים בגיל 40-50, בעלי 7-8 שנות ניסיון, ימצאו עבודה בממוצע, רק לאחר שנה שלמה של חיפושים. רוב התשובות שהם מקבלים הן כי הם בעלי כישורי יתר ('אובר קוואליפייד'), או שהתפקיד 'קטן מדי' בשבילם, עבורם וכדומה.

הסיבות המרכזיות לחוסר הרצון של מעסיקים לקבל לעבודה בכירים בגילאים אלה הן העלות הגבוהה שלהם: בד"כ ציפיות השכר של עובדים כאלה גבוהות. כמו כן, קיים, החשש שמא הם לא יוכלו לקבל מרות של בוסים צעירים מהם, או ליישם שיטות עבודה אחרות/חדשות ממה שהם מכירים וכיוצא בזה.

לעומת שכבת גיל זו, העובדים הצעירים יותר מוצאים עבודה חדשה מהר יותר. בין גיל 20-30 ניתן למצוא עבודה ממש באופן כמעט מיידי, גם אם אין לך תואר או ניסיון, בסוגי עבודות כמו אבטחה ושמירה, קמעונאות מלצרות וכדומה.

שכבת הגילאים הבאה במחקר היא 31-40, כוללת עובדים בעלי מקצוע וללא ניסיון או עם ניסיון מועט. משך זמן חיפוש העבודה בממוצע בגילאים אלו נע בין 3-4 חודשים, ואם יש להם ניסיון של 2-3 שנים הם ימצאו עבודה בתוך חודשיים. שכבת גילאים זו מכילה בעיקר הורים לילדים מתבגרים/בוגרים, זמינים לשעות עבודה נוספות ככל שיידרשו, המגיעים בד"כ עם מקצוע שרכשו, ועם העדפות תעסוקתיות די ברורות.

שכבת הגיל האחרונה היא כאמור 40-50, שבה לוקח חיפוש העבודה אורך חצי שנה עד שנה, וזאת – בהתאם לדרג של התפקיד. ככל שהעובד יותר בכיר כך הוא יתקשה למצוא עבודה. לכאורה, כל מעסיק היה רוצה לקבל עובד בעל ניסיון וידע רב ועצום, עם מחויבות לעבודה ומוסר שמאפיינים בגרות ובשלות, עם זמן פנוי יחסית (הילדים כבר גדולים) ורצון ליציבות – אבל, כפי שעולה מהמחקר, בפועל יותר מעסיקים לא מעוניינים לשלם פרמיה על ניסיון.

מניתוח נתוני סקר כוח אדם האחרון שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2017 עולה, כי שיעור המועסקים בישראל בגילאים 45-54 עומד על 18% בלבד, 14% מהמועסקים הם בני 55-64, ורק 5% בני 65 ומעלה.

לדברי מנכ"לית אתר דרושים ליאת הדר שרביט: "אין ספק שקיימת אפליה לא מכוונת על רקע גיל, והיא נובעת מחשש של המעסיקים מפני ציפיות שכר גבוהות ו/או מדרישה לתנאי עבודה מועדפים. מבדיקה שביצענו, רוב הפסילות של האוכלוסייה המבוגרת היא על רקע אי התאמה לתרבות הארגונית. אנו בפורטל דרושים ממליצים לשים בצד חששות אלו ואחרים ולהבין שישנם הרבה עובדים בוגרים שמוכנים להתגמש ולהשקיע רבות במקום עבודה שנותן להם הזדמנות. מעסיקים צריכים להבין ולהפנים כי בגרות זו לא קללה וניסיון עשיר זה ברכה. מעסיקים שיקבלו עובדים כאלה שעשו דבר אחד או שניים בקריירה שלהם ירוויחו עובד מיומן, מנוסה, בעל ידע שניתן גם לשתף עם שאר העובדים, הם יקבלו מוסר עבודה גבוה מאוד, מחויבות ולויאליות שלא תמיד ניתן למצוא אצל העובדים הצעירים בתחילת דרכם, וגם הגיוון התעסוקתי בארגון הוא פקטור שיש לתת לו משקל".


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?