דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תביעה: ההלוויה הפכה למופע של עלבון והשפלה

ההלוויה של אבינו בבית העלמין במושב תרום הפכה לאירוע שבו היינו מטרה לביזוי, השפלה ופגיעה קשה בכבודנו כנשים, כך טוענות שלוש אחיות ואימן, במסגרת כתב תביעה שהגישו לבית המשפט כנגד ועד האגודה השיתופית תרום. בוועד האגודה דוחים את הטענות מכל וכל וטוענים כי בשום שלב לא הופגנה כל התייחסות שכזו לתובעות.

בחודש מרץ האחרון נפטר אביהן של התובעות, לידור ינון קהתי ז"ל, אשר במקור היה תושב תרום אך לא התגורר במושב במשך קרוב ל-19 שנים. מכיוון שבתעודת הזהות שלו הוא היה רשום כתושב תרום ביקשה משפחתו, בנו, שלוש בנותיו ואמן (גרושתו), לערוך את טקס הקבורה בבית העלמין של המושב. הטקס נערך במוצאי שבת 13.3.2021.

בכתב התביעה שהוגש על ידי עו"ד אורלי ארז לחובסקי ועו"ד אורי נרוב מ"המרכז הרפורמי לדת ומדינה" מתארות הנשים, סתיו וטליה בארי, עומר ישראל והאם, סופיה בארי, את החוויה שעברו במהלך טקס הקבורה: "בנו של המנוח עבר קריעה בסיוע האחראי על הקבורה, מהתובעת נמנעה השתתפות בטקס הקריעה אך בשל היותן נשים ואף נאמר להן 'תקרעו כבר בבית'. זאת ועוד, בעוד הגברים שהשתתפו בהלוויה נקראו ללכת אחרי המנוח עד לחלקת הקבר בה נטמן, לתובעות וליתר הנשים שנכחו במקום, הובהר על ידי מנהל טקס הלוויה באופן חד משמעי כי אסור להן ללכת יחד עם הגברים אחרי הנפטר עד לחלקת הקבר שכן הדבר מסוכן".

משהחליטו התובעות ללוות את אבי המשפחה על חלקת הקבר הן טוענות כי "נאלצו לספוג מטר של קריאות מדירות, מבזות ומשפילות שהופנו לעברן הן מצד מי שניהל את טקס הלוויה והן מצד הגברים שנכחו במקום לאורך כל מסע הלוויה, לרבות בזמן הטמנת המנוח בקבר 'נשים לכו הצידה', 'לא להתערבב נשים וגברים', 'נשים לא להיות פה' ”.

ההתנהלות במהלך הטקס הרגיש והכואב גרמה לבנות המשפחה "תחושות קשות של עלבון, ביזוי והשפלה, עוגמת נפש וצער עמוקים עת כבודן נרמס עד עפר", נטען בכתב התביעה. כעת הן תובעות את הפיצוי המירבי שמעניק החוק ללא צורך בהוכחת נזק וזאת בסך של 67,124 שקל לכל אחת מהן ובסך הכל 268,496 שקל.

יו"ר ועד האגודה השיתופית תרום, חיים עובד, אמר בתגובה: "התובעות אינן מתגוררות במושב, והנפטר הוא אדם שלא גר במושב יותר מ-19 שנה לפני שהלך לעולמו. היה הרבה יותר טוב אם התובעות היו מכבדות את תנאי המקום והמנהגים שלנו. אצלנו נהוג שנשים לא עולות לקבר. עם זאת, לא סירבנו להן ורק הסברנו שמדובר במנהג המקום. הן לא קיבלו זאת ובסוף הן הלכו אחרי הארון. יש נשים שהולכות אחרי הארון – זה לא טאבו. אנחנו נתמודד עם התביעה בבית המשפט".

היועץ המשפטי של ועד האגודה בתרום, עו"ד ירון אילן, ציין כי מדובר בטקס קבורה שנערך בשעות הערב המאוחרות של מוצאי שבת, וכי רבים מתושבי המושב הגיעו כדי לחלוק כבוד אחרון למנוח, למרות שרבים מהם כלל אינם מכירים את משפחתו. לדבריו, הקריעה לגברים מבוצעת במעמד בסככת ההספדים ואילו הקריעה לנשים מבוצעת רק לאחר שהגברים יוצאים מסככת ההספדים, וזאת משום כבודן והקפדה על צניעותן.

"בסיום הטקס, ובכל טקס כזה, נוהגים להודיע כי ע"פ מנהג המקום, נשים לא עולות לבית העלמין בזמן ההלוויה", הדגיש עו"ד אילן והוסיף כי מדובר במנהג מסורתי, וכי הנשים יכולות לעלות לקבר הטרי מיד לאחר שהגברים יוצאים מבית העלמין. עם זאת, מהתובעות לא נמנע מלעלות לקבר בזמן ההלוויה. לדבריו, בשום מקרה, מי שערך את טקס ההלוויה, לא ענה ולא צעק דבר לעבר המשפחה. הוא דחה כל ניסיון להטיל על ועד האגודה אחריות להתנהלות פסולה כלשהי.

יש לציין כי בית העלמין של מושב תרום מנוהל על ידי ועד האגודה של המושב, מיועד אך ורק לתושבי המושב, ולמועצה האזורית מטה יהודה אין קשר אליו.

התביעה פורסמה לראשונה באתר "מיינט" ובעקבותיה הגיבה נציגת מבוא ביתר במליאת המועצה האזורית מטה יהודה, שלומציון לולו: "לא ברור לי איך דבר כזה קורה בכלל? מנהג המקום חשוב מכיבוד האבלות על אביהן? היכן במסורת היהודית מדירים נשים מכך? זוהי התנהגות אנטי מסורתית ודתית בעליל, וכדאי שיוברר הנושא כך שלא יחזור על עצמו. תנחומי למשפחה".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר: "הובא לידיעת המועצה כי הוגש כתב תביעה לבית משפט השלום בעניין הנדון, ואולם המועצה אינה צד לכתב התביעה".

אילוסטרציה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?